içinde ,

zMorgan, Stablecoin Sorununu Nasıl Çözüyor?

Stablecoin

Son zamanlarda, ABD regülatörleri bir kez daha stablecoin regülasyonunu gözden geçiriyorlar. Yasa koyucular, stablecoin’lerin kullanımına ilişkin sıkı kısıtlamalar getirmeyi planlıyor. Bazı haberlere göre, dolaşımdaki USDT’lerin çoğu aslında gerçek teminatla desteklenmiyor.

Zam.io ise gerçek teminatla desteklenen stablecoin’lerin çıkarılmasını sağlayan kendi protokolünü başlattı. Bu yazıda, stablecoin çıkarmanın nasıl mümkün olduğunu ve çağdaş ekonomide neden önemli olduğunu yakından inceleyeceğiz.

zMorgan Nasıl Çalışır?

Geçen yıl, New York savcılığı, en popüler stablecoin’i ihraç eden Tether’i araştırdı ve çıkardığı coin’lerin yarısından fazlasının gerçek teminatla desteklenmediğini tespit etti. Şirketin avukatları uzun süredir suçlamaları reddederek kolluk kuvvetlerini tam tersine ikna etmeye çalışıyordu. Hatta ihraç edilen tüm USDT’lerin ABD doları, hisse senetleri ve bonolarla güvence altına alındığını kanıtladığı iddia edilen tartışmaya açık analitik raporlar bile sağladılar. Ancak daha sonra, Tether temsilcileri pes etti ve yanıltıcı iddialar üzerine milyonlarca dolarlık bir para cezası ödeyerek New York Başsavcısı ile bir anlaşmaya vardı. Bu örneği takiben, stablecoin teminatlandırma tartışmaları gündeme geldi. Kripto topluluğu konu hakkındaki düşüncelerini daha fazla duyurur oldu.

Zam.io kurucusu Georyg Gus şöyle açıklıyor;

“Yetkililerin tepkisi oldukça anlaşılabilir çünkü mevcut stablecoin’lerin çoğu doğal olarak sahte coin’lerdir. Gerçek teminatla desteklenmezler ve herhangi bir şey olursa, ihraç edenlerin eylemlerinin yansımalarından ilk etkilenen kullanıcılar olacaktır. Bu sorunu uzun süredir araştırıyoruz ve teminatlı stablecoin’leri ihraç etmek için tamamen etkili ve anlaşılır bir mekanizma geliştirdik.”

zMorgan protokolü, stablecoin’leri güvence altına alma sorununa çözüm olabilir. zMorgan aslında hisse senedi sermayesini kriptoparalara aktarabilir. Ancak, pratikte nasıl çalışır?

Georyg Gus:

“Tesla, Apple, Microsoft veya diğer hisse senetleri gibi NASDAQ borsasında işlem gören şirketlerde hisseleriniz olduğunu varsayalım. Değerleri şu anda büyüdüğü için öz sermayenizin bir kısmını kriptoparalara yatırım yapmak istediğinize karar veriyorsunuz. Bunu yapmak için, menkul kıymetlerinizi satmanıza gerek yok. Sermayeyi kriptopara birimlerine aktarmak için zMorgan protokolümüzü kullanmak yeterli”

Aslında yatırımcı, hisselerini Zam.io tarafından oluşturulan özel bir depozitoya gönderiyor. Ardından, zMorgan belirli sayıda USDZ (ABD dolarına sabitlenmiş) ve AEDZ (Emirlik dirhemine sabitlenmiş) stablecoin’ler çıkarır. Kullanıcının daha önce katkıda bulunduğu paylar daha sonra teminat olarak işlev görecektir.

Georgy Gus’ın yorumu ise şu şekilde;

“Bu şekilde, çıkarılan her coin gerçek teminatla tamamen güvence altına alınmasını garanti edebiliriz. En önemlisi, kullanıcı isteyerek süreci geri almayı ve hisselerini geri almayı seçebilir. Bu durumda, kullanıcının stablecoin’leri şirkete iade etmesi ve protokolü kullanmak için bir komisyon ücreti ödemesi gerekiyor”

Kullanıcılar, aldıkları stablecoin’leri borsalar aracılığıyla diğer kriptopara birimlerini satın almak için kullanabilirler. Bu sayede kripto yatırımını kolaylaştırır.

Yatırım Portföylerindeki Stablecoin’ler

Stablecoin’ler, geleneksel kriptopara birimlerine göre volatiliteleri düşüktür. Bu nedenle stablecoin’ler kripto yatırımcılarının portföylerinde her zaman bulunabilir. Piyasa dalgalanmaları sırasında, değerleri belirli fiat para birimlerinin değerlerine sabitlendiğinden, stabecoin’ler kârları dengelemek için kullanılabilir. Zam.io, “Akıllı Yatırım Portföylerine” gerçek teminatla desteklenen stablecoin’leri dahil etti.

Georyg Gus:

“Yatırımcılar için hazır bir çözüm oluşturduk. Analistlerimiz tarafından derlenen ve piyasa koşullarına göre ayarlanan yatırım portföyleri hazırladık. Her portföy, hedge varlıkları olarak hizmet eden 10’dan fazla kriptopara birimi ve stablecoin içermektedir.”

Yatırımcıların artık piyasa değişikliklerini kapsamlı bir şekilde takip etmesine ve her coin üzerinde derinlemesine bir analiz yapmasına gerek yok. Basitçe hazır bir portföy benimseyebilirler ve ilk aydan itibaren temettü alabilirler.

“Portföyler statik değildir. Kullanıcılar portföyün içeriğini kendi takdirlerine göre değiştirebilirler. Uzmanlarımız ayrıca piyasa gözlemlerine ve portföydeki varlıkların analizine bağlı olarak portföyü yeniden yapılandırabilir” diye ekledi Zam.io’nun kurucusu.

Sonuç Olarak

zMorgan Protokolü stablecoin teminatlandırma sorununu ele alan küresel bir çözüm olabilir. Şirketler, benzersiz bir metodoloji kullanarak kendi hisseleriyle desteklenen stablecoin’ler çıkarabilir. Bu, dünya çapında kriptoparaların benimsenmesini hızlandırmada ve bir ödeme ve yatırım aracı olarak stablecoin’leri popülerleştirmede etkili olacaktır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Bitcoin

Bitcoin ve FED Kararları | BTC Teknik Analizi

Temel Analiz

Likidite Havuzu Kavramına Genel Bir Bakış