in ,

zkSync Tokenomi’si Açıklanıyor!

ZK-Rollups mimarisi üzerine inşa edilen zkSync, Ethereum’da ölçeklenebilir ve güvenilir bir protokoldür. zkSync‘in geliştiricisi Matter Labs‘ın Ürün Sorumlusu (CPO) Steve Newcomb, şirketin Kasım ayı başında piyasaya sürülmesi planlanan bir token‘ı olduğunu Twitter Space üzerinden yaptığı yayında açıkladı.

Ethereum için ölçeklendirme çözümü olarak işlev gören zkSync, Ethereum ağındaki ETH ve ERC20 token’larının düşük gaz ücretleriyle transferini sağlıyor. Layer-2 NFT desteğini de içeren proje, kullanıcı fonlarının ana zincirde akıllı bir sözleşme ile güvende tutulması için zk-rollup mekanizmasını kullanıyor. zkSync, güvenlik öncelikli kullanıcı dostu bir uygulama sunmayı, düşük maliyetli ve hızlı işlemler gerçekleştirmeyi ve herkesin erişebileceği bir finans çerçevesi oluşturmayı amaçlıyor.

Şirket 28 Ekim’deki mainnet lansmanından önce Ethereum ölçeklendirme çözümü zkSync’in zkEVM teknolojisi için proof-of-validation (doğrulama kanıtı) adı verilen bir iyileştirme yayınladığını duyurmuştu. Bu entegrasyon ile geliştiriciler için kanıt oluşturma, birleştirme ve on-chain doğrulama dahil olmak üzere temel ağ etkinlikleri için gereken teknolojiyi sunmayı planlanıyor. Böylelikle bu entegrasyon, zkSync 2.0 test ağında resmi lansmandan önceki son kritik adımı tamamlıyor.

Bybit, Ethereum Foundation ve Binance Labs tarafından desteklenen projenin amacı, kamu blok zincirlerinin kitlesel olarak benimsenmesini hızlandırarak finansal engelleri kaldırmaktır. zkSync’in hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için Ethereum’daki en keyifli platform haline getirilmesi hedefleniyor. zkSync, Haziran 2020’den bu yana 4 milyon işlemin işlenmesine yardımcı oldu.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

StarkWare Token’ı Ne Zaman Piyasaya Çıkacak?

dYdX, Banxa ile Ortaklık Kuruyor!