in , ,

zkSync Airdrop’ları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

ZK-Rollups mimarisi üzerine inşa edilen zkSync, Ethereum’da ölçeklenebilir ve güvenilir bir protokoldür. zkSync mainnet 28 Ekim’de piyasaya sunuluyor.

Ethereum için ölçeklendirme çözümü olarak işlev gören zkSync, Ethereum ağındaki ETH ve ERC20 token’larının düşük gas fee ile transferini sağlıyor. Layer-2 NFT desteğini de içeren proje, kullanıcı fonlarının mainnet’te akıllı bir sözleşme ile güvende tutulması için zk-rollup‘tan yararlanıyor.

İlk olarak http://chainlist.org adresine giderek Metamask cüzdanınızı bağlamanız gerekiyor. Bunun için arama kısmınca ZkSync yazarak, tesnet’i bulun ve ardından “connect wallet”a tıklayın.

Image

Ardından faucet’ten testnet token talep etmeniz gerekiyor. Bunun için http://portal.zksync.io/faucet adresine gitmeniz gerekiyor. Bir cüzdanla bağlanın ve “Request Funds from Faucet” butonuna tıklayın. Size verilen metni tweet’leyin. Bu şekilde testnet token’ları edinebilirsiniz.

Image

Yeterli Goerli $ETH’ye sahip olmadığımız takdirde, https://goerlifaucet.com adresinden fazlasını edinebilirsiniz. Bir Alchemy Platform hesabı oluşturmanız gerekebilir ancak bu ücretsizdir.

Image

Ardından adresinizi ekleyin ve “Send Me ETH”ye tıklayın. Sonrasında http://portal.zksync.io/bridge adresine gidin ve ETH’lerinizi goerli testnet’ten zksync one’a köprüleyin. Bu süreç 5 dakika kadar sürebilir.

Image

Bu aşamanın ardından, testnet üzerindeki farklı protokoller ile etkileşime geçebilirsiniz. Gelecekte mevcut olan likidite havuzlarına sahip merkeziyetsiz bir borsa, trading platformu olan Phezzan Protocol’ün arkasındaki ekip airdrop’u onayladı.

Image

USDC’niz olmayabilir, “Deposit” butonuna tıklayın. Karşınıza “Claim USDC” sekmesi çıkacak. Claim butonuna bastıktan sonra testnet token’ler gelecek. Bunları deposit ettikten sonra trading kısmına geçiş yapabilirsiniz.

Image

GMT, USD, APE arasında istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İstediğiniz zaman long veya short pozisyon açabilir ve pozisyonlarınızı kapatabilirsiniz.

Image

Bir başka tesnet’e ise Mint Square’de katılabilirsiniz. Bunun için http://mintsquare.io adresine gidin ve ağı zksync testnet olarak değiştirmeniz gerekiyor. Bu adımın ardından, sağ üst köşedeki connect wallet simgesinin bulmanız gerekiyor.

Image

Kendi NFT’nizi oluşturmak için “mint” simgesine tıklayabilirsiniz. Ayrıca mevcut koleksiyonlara göz atabilir ve Mint Square koleksiyonundan ucuz bir NFT satın alabilirsiniz.

Image

Bir başka testnet ise SpaceFi’de bulunuyor. Bunun için http://spacefi.io adresine gidin, uygulamayı başlatın, doğru ağda olup olmadığınızı kontrol edin (zk testnet), cüzdanınızı bağlayın ve “Swap” kısmından STAR exchange edin.

Image

Diğer bir testnet ise 1kx network’de bulunuyor. İlk olarak http://beta.1kx.exchange/pools adresine gidin ve “Test Tokens”a tıklayın. Tüm özellikleri kullanmaya çalışın; likidite sağlayın, trade yapın, ödünç alın. Şansınızı artırmak için birden çok defa kullanmayı deneyin.

Image

Diğer bir testnet ise Web3 oyunu Tevaera’da bulunuyor. Testnet için https://testnet.tevaera.com/ sitesine gidin, cüzdanınızı bağlayın ve oynayın. Tek yapmanız gereken bunlar.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

FED Faiz Kararı Ne Olacak? 

Deribit ve DeFi Platformu Solend Hacklendi!