in

ZK Stack Nedir?

Matter Labs, 26 Haziran’da blok zincir projelerinde maksimum egemenlik arayan geliştiricileri hedefleyen bir kod tabanı olan ZK Stack’i piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Bir Ethereum ZK toplaması olan zkSync Era’nın temel teknolojisinden yararlanan ZK Stack, geliştiricilerin sıfır bilgi kanıtları kullanarak birbirine bağlı blok zincirleri oluşturmasına olanak tanır. Hyperchains olarak adlandırılan bu yeni ağlar, Ethereum’u ölçeklendirmede önemli bir kilometre taşını temsil ediyor ve en üst düzeyde güvenliği korurken özelleştirilebilir zincirler sunuyor.

ZK Stack’in ücretsiz ve açık kaynaklı olması sayesinde geliştiriciler, hypcerchain’leri kendi özel ihtiyaçlarına göre uyarlama özgürlüğüne sahip oluyor.

İster zkSync Era’ya paralel çalışan Layer-2 ağları, ister onun üzerinde çalışan Layer-3 ağları tercih edilsin, özelleştirme olanaklarının çok geniş olacağı iddia ediliyor. Master Labs’e göre bu esneklik, geliştiricilerin gelişmiş işlevlere ve çeşitli kullanım durumlarına sahip blok zinciri ağları oluşturmalarını sağlıyor.

Ayrıca, hyperchain’lerin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için, işlemleri Ethereum’un ana ağına yayınlamadan önce toplamak ve sıralamak için bir sıralayıcı gerekiyor. Matter Labs, şu anda merkezi olmayan bir sıralayıcı geliştirmektedir, ancak projeler kendi özel ihtiyaçlarına bağlı olarak merkezi veya merkeziyetsiz bir yaklaşım kullanmayı tercih edebilirler.

Bunun yanı sıra Matter Labs, hyperchain’leri birbirine bağlamanın bir yolu olarak Hyperbridges’i tanıttı.

Bu köprüler, verimli çapraz zincir takaslarını kolaylaştırarak dakikalar içinde tamamlanan ve tek bir işleme eşdeğer maliyetlere neden olan kesintisiz işlemlere olanak tanır. Optimism’in Op Stack’ine benzemekle birlikte ZK Stack, teknolojik yaklaşım bakımından farklılıklar göstermektedir. Optimism iyimser toplamalara dayanırken, zkSync tüm işlemler için sıfır bilgi kanıtlarından yararlanıyor. Ethereum’u ölçeklendirmeye yönelik iki vizyon arasında ortaya çıkan bu rekabet, sektörün yenilik ve ilerleme dürtüsünü de gözler önüne seriyor.

ZK Stack Özellikleri

Ücretsiz: ZK Stack’in öne çıkan özellikleri arasında bu teknolojinin ücretsiz olması önemli bir rol oynuyor. MIT/Apache açık kaynak lisansları altında geliştirilen ZK Stack, kullanıcıların hiçbir ücret ödemeden bu teknolojiyi kullanmalarını sağlar.

Birleştirilebilir: ZK Stack ile oluşturulan hyperchain’ler, düşük gecikme süresi ve paylaşılan likiditeye sahip, güvenilir olmayan bir ağda sorunsuz bir şekilde bağlanabilir.

Modüler: Sıralayıcı ve veri kullanılabilirliği modu seçiminden kendi tokenomik’lerinizi tanımlamaya kadar hyperchain’lerinizin her yönünü özelleştirebilir ve şekillendirebilirsiniz.

Güvenilir: zkSync Era, TVL ve işlem hacmindeki kayda değer artışın da gösterdiği gibi Ethereum’da en yaygın şekilde benimsenen ZK toparlamasıdır. Bu geçmiş performansıyla ZK Stack, güvenlik ve güvenilirlik açısından oldukça iyi bir seçenektir.

Geleceğe Hazır: ZK Rollup’ları Ethereum ölçeklendirmesinin geleceğidir. ZK’nın süper güçlerinin tüm potansiyelinden yararlanmak için en başından itibaren doğru mimariyi inşa etmek çok önemlidir.

ZK Stack Kimler İçindir?

Eğer genel bir DeFi uygulaması ya da bir NFT projesi geliştiriyorsanız, bunu zkSync Eda gibi mevcut bir hyperchain üzerine konuşlandırmak daha kolay bir süreç olacaktır ve size ekosistemdeki diğer protokollerle eşzamanlı uyumluluk sağlayarak flaş krediler gibi işlemlere olanak tanıyacaktır.

Hiper Ölçeklenebilirlik

ZK Stack, birlikte çalışabilirlik ve birleştirilebilirlikten ödün vermeden kendi egemen hyperchain’lerinizi oluşturmanıza olanak tanır.

Her bir hyperchain, paylaşılan kanıtlayıcılar ve fraktal ölçeklendirme ile desteklenen sınırsız ölçeklenebilir zkSync ekosistemine sorunsuz bir şekilde entegre olur ve böylece parçalanmamış bir likidite ağını teşvik eder. Bu ekosistem içerisinde kullanıcılar, Hyperbridges aracılığıyla hyperchain’ler arasında herhangi bir ek maliyete katlanmadan varlıklarını hızlı ve güvenilir bir şekilde transfer edebilirler.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Sahte Token’lardan Korunma Rehberi

Neden Injective Protocol’ü Tercih Etmelisiniz?