Switch to the dark mode that's kinder on your eyes at night time.

Switch to the light mode that's kinder on your eyes at day time.

Switch to the dark mode that's kinder on your eyes at night time.

Switch to the light mode that's kinder on your eyes at day time.

in

Zirvedeki 5 Blockchain Trendleri

blockchain

Bugün, günlük hayatımıza sıkı bir şekilde girdiği ve aktif olarak popülerleştiği için sanal teknoloji alanında insanları şaşırtmak zor. Blockchain 2022, geleceğin teknolojilerinden biri olarak kabul ediliyor. Birçok uzmana göre, bu sistem siber güvenliğin geliştirilmesine katkıda bulunabilir ve aynı zamanda insan faaliyetinin birçok alanını niteliksel olarak iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Başlangıç Olarak Blockchain Kavramına Bakalım

Blockchain ,kripto para birimine olan talep arttıkça popülaritesi her geçen gün artan modern bir teknolojidir. Blok zincirindeki yeni trendlerde, bu teknolojiyi optimize etmeye ve bilgisayar oyunları veya pazarlama alanındaki bilgileri depolamak, işlemek için kullanmaya çalışıyorlar.

Standart veritabanlarından temel farkı, bilgileri değiştirmenin veya veritabanından tamamen silmenin imkansız olması, kullanıcıların sadece ekleme yapabilmeleridir. Blockchain teknolojisi, dağıtılmış bir defter ilkesine göre çalışır: bir bağlantı genel işlem zincirinden düşse bile, bununla ilgili veriler diğer bağımsız kullanıcıların cihazlarında ve bilgisayarlarında saklanır. Böylece sistem arızalardan etkilenmez, çünkü bilgi hiçbir yerde kaybolmaz ve gerekirse geri alınabilir.

Bu alandaki yatırımlara gelince, hacimleri her yıl büyüyor ve 2024 yılına kadar yatırımların yılda %200’den fazla büyümesi bekleniyor, bu da projenin karlılığını ve beklentilerini gösteriyor.

Diğer tüm gelişmeler gibi, blok zinciri de aktif ve hızlı bir şekilde gelişiyor. Teknoloji, yakında insan yaşamının sayısız alanını, farklı faaliyet alanlarını kapsayabilir.

Aşıların Dağıtımı ve Kontrolü

Mevcut 2021’de, ilaçların doğrudan üreticiden hastalara teslimatını izlemek ve kontrol etmek için blok zincirinin kullanılması mümkündür . Bu sorun artık çok acil, bazı firmalar ilaçla yüksek ciroya girdiği için kontrole ihtiyaç var.

Teknoloji, aşının hareketinin ve yer değişikliğinin kayıtlarının oluşturulmasına yardımcı olur ve ayrıca bunların orijinalliğini ve herhangi bir aşamada tahrif edilmemesini garanti eder.

Ancak böyle bir projenin başlatılması ek geliştirmeler gerektirir: aşı talebinin belirlenmesi ve tahmin edilmesi, ana süreçlerin yönetimi. Bugün itibariyle bu alanda lider, tanınmış kuruluş “IBM”dir. Temsilcileri, bir pilot proje başlatmak için birçok popüler ilaç şirketi ile müzakerelerde aktif olarak yer almaktadır.

Özel veya Kurumsal Blok Zinciri

Bazen “izin verilir” olarak da adlandırılır ve süreçlerin tek bir “ana” kullanıcı tarafından kontrol edilmesini ima eder. Bu, işi yapmak için bir platform sağlayan bir şirket olabilir. Sistemin sağlık, hizmet, imalat ve sanayi işletmelerinde kullanılacağı öngörülmektedir.

Uluslararası şirket “Gather” tarafından yapılan bir araştırma, 2020’nin sonunda blok zinciri projelerinin sektöre girişinin toplam sayısının yaklaşık %14’ünü oluşturduğunu gösterdi. Birkaç yıl önce, 2019’da, rakamın teknolojinin hızla popülerleşmesini, gelişimini gösteren yüzde beşi geçmediğini hatırlamakta fayda var.

“NFT” Dijital Arşivlerinin Sisteme Uygulanması

NFT, benzersizliği nedeniyle değeri olan varlıkların adıdır. Örneğin, müzik, çeşitli dosyalar, resimler ve kodlar olabilir. Standart dijital dosyalardan temel farkları, basitçe alınıp kopyalanamaz veya kontrolsüz bir şekilde çoğaltılamaz olmalarıdır.

NFT sayesinde kullanıcılar belirli bir dijital varlığa sahip olma haklarını talep edebilir ve kanıtlayabilir. Yaratıcı mirasın korunmasına ek olarak, arsaların, gayrimenkullerin, araçların mülkiyeti hakkında bilgi edinmek için NFT’ler kullanılabilir.

Bu, önceki sahiple ilgili bilgileri izlemeye, fiyatlandırmayı doğrudan etkileyebilecek daha fazla veri bulmaya yardımcı olur. Bugün, sürecin bu versiyonu popülerdir ve birçok insan için uygundur. Kayıtlara istek göndermeniz, yanıt beklemeniz veya bilgileri kendiniz aramanız gerektiğinden standart yöntemler uzun zaman alabilir.

Blockchain’i Bir Hizmet Olarak Kullanmak

Amazon, Microsoft ve diğerleri gibi büyük şirketler şimdiden özel platformlar oluşturmaya ve geliştirmeye başladılar. Siteler, teknolojiyi nasıl kontrol edeceğini öğrenmek isteyen girişimciler için tasarlanacak ve onu bir hizmet olarak kullanacak. Bu, altyapı geliştirmeye yatırım yapmadan ve ayrıca herhangi bir beceri veya deneyim olmadan kullanmak anlamına geliyor.

Teknolojinin yardımıyla tamamen bağımsız, merkezi olmayan nesneler ve mimariler yaratmak mümkün olacak. Proje, özel olarak oluşturulmuş bulut platformları üzerinden hayata geçirilebilir. Böylece yenilikler hızla günlük hayatımıza giriyor ve aktif olarak gelişiyor.

Blockchain İle İlgili Beceriler ve Deneyim, Alaka Düzeyi

Yeni yönelimler genellikle aynı sorunla karşı karşıyadır – bu konuda bilgili olabilecek bir uzman eksikliği. Öğrenmeye yetkin ve planlama ile yaklaşırsanız, bir veya birkaç yıl içinde blok zinciri projelerinin geliştirilmesinde aranan bir uzman olabilirsiniz . Bu, tasarım ve bakım becerileri gerektirir. Profesyonellerin eksikliği ve personel sıkıntısı nedeniyle, her kişi bu konuyu anlayarak iyi para kazanmaya başlama şansına sahiptir.

Blok zincirinin alaka düzeyi sürekli arttığından, bu alandaki uzmanlar son derece talep görecek ve genel istihdam piyasası üzerinde tam kontrol sahibi olacaklardır.

Ekonominin Genel Durumundaki Değişiklikler

PwC kısa süre önce, 2030 yılına kadar blok zincir teknolojisi kullanımının devasa ekonomik büyüme sağlayabileceğini gösteren bir analiz yayınladı. Ortalama tahminlere göre 1,7 trilyon dolar büyüme sağlanacak. PwC, dünya çapında profesyonel olarak denetim ve danışmanlık hizmetleri sunan uluslararası bir şirketler ağıdır.

Blok zinciri sisteminin analizi, modern teknolojilerin dünya ekonomisinin durumu üzerindeki etkisinin incelenmesiyle doğrudan ilgili çalışmalar kategorisine girmiştir. Uluslararası bir organizasyonun temsilcileri, blockchain’in kuruluşların yeniden yapılandırılması ve “yeniden doğuşunda” bir yardım, yeni bir şekilde çalışma fırsatı olduğuna inanıyor.

Sistemin durumunu analiz eden uzmanlar, ana kullanım alanlarından beşini belirledi. Şunları içeriyorlardı:

 • transfer edilen para miktarlarının takibi ve kontrolü;
 • ödeme yapmak ve finansal hizmetler sağlamak;
 • sözleşmelerin oluşturulması, ihtilafların ve tartışmalı konuların düzenlenmesi;
 • müşteri ile çalışmak;
 • tanımlama ve yönetim.

Bu sistem raporu, blockchain’in modadan ağır sanayiye kadar çok çeşitli endüstrilerde kullanılabileceğini öne sürüyor.

Bugüne kadar uzmanlar, blok zincirinin sağlık, eğitim ve yönetim alanlarındaki en avantajlı konumunu düşünüyordu. PwC uzmanları, bu endüstrilerin on yıl içinde en karlı hale geleceğine ve ekonominin genel seviyesini önemli ölçüde artıracağına inanıyor.

Rapor ayrıca, bu tür sistemlerin tam gelişimi için elverişli bir siyasi ortamın basitçe gerekli olduğunu, çünkü bu olmadan devletler arasında işbirliğinin imkansız olduğunu ve buna bağlı olarak, çaba göstermeleri gereken stratejik hedeflerin geliştirilmesini mümkün kılıyor. Tüm yeni fırsatları kullanmaya ve bunları yönetmeyi öğrenmeye hazır olması gereken iş ekosisteminin öneminden de bahsetmekte fayda var.

Uluslararası danışmanlık şirketi “Gartner”ın araştırmasına göre, şirketler yeni teknolojileri tanıtma konusunda temkinli ve çoğu, yeterli niteliklere sahip uzmanlara sahip olmadıkları için bunu yapmayı reddediyor. Blockchain uygulamalarını kabul eden kuruluşlar aynı hataları yapma eğilimindedir. Gartner uzmanları tarafından analiz edildiler:

 1. Uygunsuz kullanım. Teknoloji, değiştirilemeyen denetim günlükleri oluşturma, adem-i merkeziyetçilik kullanımı , “akıllı sözleşmeler” oluşturma ve belirteçlerin kullanımına yöneliktir. Birçok yönetici, standart bir veritabanının kolayca halledebileceği görevler için blok zinciri kullanarak bu fırsatları görmezden gelir.
 2. Teknolojinin olgunluğunun yanlış yorumlanması, kullanıma hazır olması. Bugün pazar, ayrı unsurlar olan platformlardan oluşmaktadır. Bazıları veri saklama ve gizliliğe odaklanırken, diğerleri çok yönlülüğe odaklanır. Henüz işe başlamaya hazır değiller, onaylanmış güvenlik göstergelerini karşılamıyorlar, dolayısıyla blockchain teknolojisi ticari kullanıma hazır denilemez.
 3. Blockchain işiniz için bir seçenek değildir. Bunun yerine, başlangıçta kendi platformunda uygulamalar oluşturmayı içeren temel bir sistemdir . İşletmenin ihtiyaçlarını daha da karşılayacak olan hazır uygulamalardır. Bu teknoloji aslında veri alışverişi ve depolamaya yardımcı olan ortak bir zincirdeki bir bağlantıdır, ancak onu kullanmak için eklentilere ihtiyacınız vardır. Kullanıcı dostu bir arayüz içerecekler ve ayrıca verileri depolamak ve bunlarla çalışmak için mekanizmalarla donatılacaklar.
 4. Bu teknolojinin uygulama ölçeğine gelince, onu yalnızca bilgi depolamak için bir temel olarak düşünmeye değmez. Bugün, ağır yükler altında performansı düştüğü için blok zinciri iyi ölçeklenmiyor. Belki bazı durumlarda daha makul bir çözüm, veri yönetimine standart bir yaklaşım olabilir.
 5. Çoğu zaman, iş liderleri teknoloji uyumluluğu hakkındaki varsayımlarının doğru olmadığından şikayet ederler. Ne yazık ki, birçok insan uyumluluk standartlarının zaten teknolojiye dahil edildiğini düşünüyor. Şimdiye kadar, platformlar şu anda geliştirme aşamasında olduğu için uyumluluk sorusuna tartışmasız bir şekilde cevap vermek oldukça zordu. Blok zincirinin sadece diğer şirketlerdeki gelişmelerle uyumluluğu beklentilerine göre seçilmediğini bilmeniz gerekir.
 6. Yönetim anlayışı eksikliği. Yukarıda belirtildiği gibi, bu alanda hala çok az uzman var. Ana kontrol, yaratıcı tarafından yapılmalıdır, ancak burada her şey o kadar basit değil. Halka açık blok zincirlerinden bahsediyorsak, teknik sorunları çözmek için yönetimi tek bir yöne yönlendirmek gerekir. İnsan faktörü burada pratik olarak hiçbir şeyi etkilemez, bu nedenle yöneticiler bu teknolojinin uygulanmasına bilinçli olarak yaklaşmalı ve projeleri için risklerin farkında olmalıdır.
 7. Akıllı sözleşmelerin çekiciliği ve hazırlıksızlığı. Pek çok küratörlü şirkete göre bu teknoloji hala olgunlaşmamış durumda. Kuşkusuz bu, blok zincirinin en ilginç özelliklerinden biridir, ancak önemli kusurları ve bazı sorunları vardır.

 

Şimdiye kadar uzmanlar, şirketlerin teknolojiyi hemen değil, kademeli olarak, büyük projeleri riske atmadan küçük deneyler yaparak uygulamalarını önermekte ve tavsiye etmektedir.

2020 baharında büyük bir etkinlik düzenlendi: sonuçlarına göre, ABD’nin bu sistemi askeri amaçları için kullanmada önemli ölçüde geride kaldığı ve Çin ve Rusya’nın ülkenin önünde olduğu belirlendi. Bu sonuç, bu konferansa katılan danışmanlık şirketlerinin temsilcileri ve uzmanları tarafından yapılmıştır. Etkinliğe “Amazon” şirketlerinin yanı sıra “IBM” ve daha pek çok şirketten uzmanlar katıldı.

Brifing raporunda şunlar yazıyor: “Çin ve Rusya, ABD ile gergin ilişkiler içinde olan iki devlettir. Her ikisi de araştırma, geliştirme ve blok zincirinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmasına çok fazla çaba ve para yatırıyor ”.

Böylece şu sonuca varabiliriz: Çin, dijital para biriminin sistemine erken girmesi için ekonomisinin gelişimini hızlandırırken, Rusya blok zinciri teknolojisini kullanarak siber saldırıların savunması ve önlenmesi ile uğraşıyor .

Bu alandaki uzmanlara göre, dünyadaki birçok ülke bu sistemi eyalet düzeyinde denemeye başladığı için Amerika Birleşik Devletleri araştırmalarını mümkün olan en kısa sürede başlatmalı ve genişletmeli.

Şu anda Amerika’nın diğer alanlarda çok sayıda girişimi var, bu nedenle dünyanın diğer ülkeleri arasında yine de liderliğini koruyor.

Siber güvenlik, bugün blok zincirinin tam gelişimi için ek bir yön olan başka bir trend . Sahip olduğu yeteneklerle otomatik sistemlere yönelik hacker saldırılarını önlemeye yardımcı olabilir. Bu alanda teknoloji, dosyaları korumak ve ortak veri tabanından kaldırılmasını önlemek için sanal “silahın” serbest bırakılması için faydalı olacaktır.

Blok zinciri, birden fazla tarafın yönetim ve kontrol süreçlerine dahil olacağı için çok taraflı kimlik doğrulama kullanarak çalışabilir. Bu, hataları önleyecek ve insanlara fikir birliği bulmaları için zaman tanıyacaktır.

Bu taktik hayatımızın birçok alanına uygulanabilir ve hatta uzay programlarının başarısını etkileyebilir – yetkin bir yaklaşımla doğru kullanıldığında blok zincirinin olanakları sınırsızdır. Uzay sistemleri bugün hala son derece savunmasızdır ve daha önce hacker saldırılarına maruz kalmıştır. Blockchain teknolojilerinin hizmet edebileceği şey onların korunması içindir.

Örneğin, sahte malları, malların nakliyesi ve satışındaki ihlalleri tespit etmek ve ayrıca askeri de dahil olmak üzere ürünlerin gerçek yerini takip etmek için kullanılabilirler. Uzmanlar, savunma sanayinin ek faydalar elde edeceğini, tedarikin daha şeffaf hale gelebileceğini ve verilerin güvenli bir şekilde şifrelenip yalnızca yetkili kişilere aktarılacağını tespit etti.

Bu da ilginizi çekebilir: Zirvedeki 10 NFT sanatçısı

Kaynak:merehead.com

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

Bitcoin

Bitcoin Piston Aşağı İndi, Peki Bu Sadece Bir Düzeltme mi? | BTC Teknik Analizi

Neoliberalizm’den Merkeziyetsizliğe

Back to Top