içinde

Zirvedeki 10 NFT Sanatçısı

Sıkı bir şekilde takip edilen sanat dünyası NFT kavramıyla kökten değişmeye başlıyor. Beeple ve Mad Dog gibi isimler size aşina gelmeyebilir. Çünkü dijital sanat dünyası henüz bilinirlik kazanmaya başladı. Fakat bu durum değişmek üzere.

Dijital koleksiyon ürünleri yarışının her zamankinden daha popüler olduğu inkar edilemez. İnternetin çevrelerin terk ettiğinden beri, Fungible Tokens (veya NFT) sanat, müzik, spor ve hatta tüketici ürünleri dünyasında ciddi aşamalar kaydetti ve yeni bir fırsat alanı açtı.

NFT’ler Nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, NFT’ler orijinallik sertifikalardır ancak satın aldıktan sonra almayı beklediğiniz geleneksel bir kağıt parçasının aksine, blok zinciri teknolojisi tarafından desteklendiğinden, saldırıya uğramayan veya değiştirilemeyen benzersiz bir şifreleme kodu biçiminden gelirler.

Dijital alıcılar ve satıcılar tanımlanabildiğinden ve tüm işlemler güvenli bir şekilde takip edilebildiğinden, dolandırıcılık neredeyse imkansızdır. Dijital haklara sahip olmak çoğu için gurur vericidir. Bu yüzden satın alımlarıyla övünmek isteyen süper zengin koleksiyoncuların çoğunu cezbedecektir. Sonuç olarak NFT sanatçılarının ne kadar yükseğe çıkabileceğinin ve yeteneklerinin ne kadar pahalıya mal olabileceğinin sınırı yok.

Beeple

NFT

Mike Winklemann olarak da bilinen Beeple, NFT kolajını 69 milyon dolara sattıktan sonra, yaşayan en değerli üçüncü sanatçı oldu. Ünlü müzayedeci Christie tarafından aracılık edilen tarihi satış, NFT’lere ve kriptopara birimleri alanına çılgınca bir ilgi yöneltti.

Beeple’ın bu başarısı, son 13 yıldır her gün animasyon ve illüstrasyon paylaşmasının sonucudur. Hatta bazı eserlerine aşina olabilirsiniz. Dijital sanatçı, ünlü rapçiler Eminem, Nicki Minaj ve Flying Lotus için gösteri görselleri ve videoları geliştirdi.

Blake Kathryn

NFT

Kendini “gerçeküstü fütüristik estetiğe sahip 3D sanatçısı” ilan eden Blake Kathryn, kripto sanatçılarını desteklemek ve bir profil oluşturmak için Paris Hilton ile yakın zamanda yaptığı bir işbirliği de dahil olmak üzere çok çeşitli temaları ve endüstrileri kapsayan çok boyutlu kreasyonlarla kriptografik sanata yeni bir yorum getiriyor.

Kathryn’in yenilikçi kreasyonları Jimmy Choo, Fendi ve hatta votka markası Smirnoff ile üst düzey işbirlikleri sağladı. NFT’ler sayesinde Kathyrn şu anda illüstrasyon, ikonografi ve marka oluşturmada önde gelen dijital sanatçılardan biri.

Giant Swan

Giant Swan, tekrarlanan katmanlar ve derin deneyler yoluyla dijital dünyalar yaratmak için 3D heykeli bütünleştirmeye odaklanan bir sanal gerçeklik ressamı ve heykeltıraştır. Aynı zamanda dizi projelerinde sanat ve deneyim direktörü olarak görev yapmakta. Çalışmalarını yakın zamanda Miami, Şanghay ve Melbourne’de sergilemiştir.

Hashmasks

NFT

Hashmasks, 70 Avrupalı yaratıcı da dahil olmak üzere birçok farklı NFT sanatçısının sanat eserlerini sergileyen, Ethereum tabanlı bir sanal sanat galerisidir. Platform etkileyici bir şekilde çalışıyor. Öyle ki, platform şu anda 16,384 benzersiz dijital portre koleksiyonuna sahip.

FEWoCIOUS

NFT’nin yükselen sanatçılar grubunun lideri, multi-milyon dolarlık dijital sanatını FEWoCIOUS takma adı altında satan Amerikalı bir genç. Yeni bir okula geçtikten ve evde zor bir dönem geçirdikten sonra hissettiği izolasyonla başa çıkmak için NFT sanatına başvurmuş.

FEWoCIOUS sanatı, geçmiş hatıralar, günlük olayların karikatürleri ve ortalama bir lise öğrencisinin hayal dünyasının karışımı olarak nitelendirilebilir. FEWoCIOUS başlarda sanatını NFT biçiminde satma konusunda şüpheciymiş. “Moment I Fell in Love” adlı bir sanat eseri için 25,000 dolar aldıktan sonra kripto çılgınlığına katılmaya karar vermiş.

Jose Delbo

Dünyadaki NFT sanatçılarından bahsederken, Jose Delbo’yu es geçmek olmaz. DC Marvel hayranı değilseniz bile Delbo’nun 1970 ve 80’lerde ilk Wonder Woman çizgi romanını tasarlamaya başlamasını ve Transformers ve Batman, Superman serisine olan katkısını takdir edebilirsiniz.

Bugün 87 yaşındaki Delbo, Marvel’dan ilham alan dijital sanatı, eski tarz kağıt koleksiyonlarıyla birleştiriyor ve Wonder Woman temalı NFT’ler satarak milyonlar kazanıyor.

Trevor Jonas

Trevor Jonas sadece mükemmel bir tüccar değil, aynı zamanda kreasyonları çeşitli ve geniş bir sanat yelpazesini kapsayan büyüleyici bir yaratıcıdır. Aslen Kanadalı olan Trevor, görevinin engelli insanlar için sanat atölyeleri sağlamak olan “Sağlık İçin Sanat” etkinliğinde yönetmen olarak çalıştı.

Trevor ayrıca, artırılmış gerçeklik gibi en son buluşlara yaptığı katkılarla da tanınır. Animasyon, video prodüksiyonu ve NFC etiketlerini kullanıyor ve en ünlü eserlerinden bazılarını dijital çalışmasında Pablo Picasso stili göze çarpıyor. Pablo’nun bazı önemli portrelerinin paletini ve kompozisyonunu alıp, onları kriptopara sembolleri ve diğer ilgili ikonografiler ve çağdaş logolar ile yeniden yaratmıştır.

John Orion Young

John Orion Young, NFT şeklinde animasyonlu karakterler ve figürler satan bir 3D sanatçısıdır. Parçaları satıldıktan ve tekrar listelendikten hemen sonra ikiye katlanan eserleriyle, bu dijital sanatçının NFT dünyasında kendine bir isim yapma yolunda olduğuna şüphe yok.

Mad Dog Jones

NFT

Kıyamet sonrası şehir manzaralarını tasvir eden portrelerin hayranıysanız, Instagram’da Mad Dog Jones’un zaten takipçisi olabilirsiniz. Sanatçı, vizyoner rüya dünyalarını ve siberpunk temalarını betimleyen dijital kompozisyonlara uzmanlaşmış.

Michah Dowbak olarak da bilinen Mad Dog Jones, 4.3 milyon dolara satılan Crash+Burn serisiyle Nifty Gateway dijital pazarındaki en başarılı açık artırmalardan birinin arkasındaydı.

Greg Mike

NFT

Connecticut’ta doğup büyüyen Greg Mike, kamusal alanları tasarım ve sanat yoluyla yeniden yaratmanın potansiyeliyle ilk kez 80’lerin ortalarında çocukların New York City gezileri aracılığıyla tanıştı. Kaykay kültürüne olan ilgisinden daha da fazla ilham alan sanatçı, sürrealist Pop Art perspektifinden süzülerek parıldayan gölgelerin canlı  patlamalarını içeren parçalarla tanındı.

Kaynak: portalcripto.com

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

kriptopara

Avalanche (AVAX), Polygon (MATIC) ve Cosmos (ATOM) Teknik Analizi | 26 Ekim 2021

Ripple, Orta Doğu’da İlk ODL Koridorunu İnşa Etmek İçin Pyypl’la Anlaştı