in ,

Zilliqa (ZIL) Nedir? Nasıl Alınır?

Zilliqa, Bitcoin ve Ethereum’da dahil olmak üzere eski nesil blok zincir ağlarının ölçeklenebilirlik sorunlarına çözüm getirmek için tasarlanmıştır. 

Zilliqa, ölçeklenebilirlik sorunlarına çözüm getirmek için parçalama yöntemini kullanıyor. Madencilik ağını, işlemleri paralel olarak işleyen daha küçük parçalara bölme işlemine “parçalama” adı veriliyor. 

Zilliqa Ekibi

2017’de kurulan Zilliqa şirketi, Singapur Ulusal Üniversitesi bilgisayar bilimcileri ekibi tarafından kurulmuştur. Kurucular arasında, Amrit Kumar, Xinshu Dong, Yaoqi Jia, Prateek Saxena ve Max Kantelia bulunmaktadır. Amrit Kumar şirketin CEO’luk görevini yürütmektedir. 

Bu platformu kurma fikrini ortaya atan kişi ise Prateek Saxena idi. Saxena 2015 yılında birkaç öğrencisiyle birlikte, parçalama blok zincirinin ağ hızını ve verimliliğini nasıl artırabileceğini araştıran bir makale yayınladı. Bu makale ile birlikte Zilliqa projesinin temelleri atılmış oldu. 

Projenin yerel kripto varlığı ZIL ise 26 Ocak 2018 tarihinde piyasaya sürüldü. İlk başta bir ERC-20 tokeni olarak satışa sunulan ZIL, 2019’da lansmanı yapılan Zilliqa ana ağına taşındı. Taşıma işlemi Şubat 2020’de sona erdi. 

ZIL Altyapısı 

Yüksek işlem hızına ihtiyaç duyan ağların ölçeklenebilirlik sorunlarına çözüm getiren Zilliqa, merkeziyetsiz bir yapıda bulunmaktadır. Proof of Work algoritmasının tek bir noktada kullanıldığı, akıllı sözleşmelerle desteklenen ve az enerji tüketen bir işleyişe sahiptir. Zilliqa’nın geliştirici ekibi bir Zilliqa node’unun bir Ethereum node’unun maliyetinin onda biri kadar çalışabileceğini iddia ediyor. 

ZIL Avantajları

  • Zilliqa (ZIL), yatırımcıları cüzdanlarında belirli bir kripto varlığı stake edebilir ve böylece pasif gelir elde edebilirler. 
  • ZIL, cüzdanlar arası sınır ötesi işlemleri dakikalar içinde hızlı bir şekilde tamamlar ve yatırımcılardan oldukça düşük işlem ücretleri talep eder. 
  • ZIL kullanıcılarına, oyun ve eğlence sektöründe anlaşmalı yerlerden güvenli bir ödeme hizmeti sağlar. 

Proje Destekçileri

Zilliqa projesinin lider yatırımcıları arasında NGC Ventures ve FBG Capital bulunurken, diğer yatırımcıları arasında Krenex Capital, Chainfund Capital, One Block Capital gibi şirketler de yer alıyor. 

ZIL İstatistikler 

Maksimum arzı 21 milyar olan tokenin dolaşımdaki arzı ise 13,6 milyondur. Bu zamana kadar gördüğü en yüksek seviye olan 0,25 dolar seviyesini 6 Mayıs 2021’de gören ZIL, en düşük seviyesini ise 13 Mart 2020’de 0,002 dolar ile gördü. 

Zilliqa Nasıl Alınır? 

10’dan fazla kripto para borsasında listelenen Zilliqa’yı satın almak oldukça kolay. ZIL coin’i Binance, KuCoin, Bitfinex, Bithumb, Bybit ve OKX gibi birçok kripto para platformundan alınıp satılabilir. ZIL, aynı zamanda Zilliqa ağı üzerinde bulunan merkeziyetsiz borsa Zilswap üzerinden de alınabilir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

hook

Hooked Protocol (HOOK) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Espresso Sequence, Americano Testnet’i Yayınladı