içinde , ,

ZetaChain Nedir? ZetaLabs Testnet’inde İşlem Yapmak ve Puan Kazanmak

ZetaChain, çok zincirli blok zincileri için temel bir katman oluşturmaktadır. ZetaChain blok zinciri, köprüler veya “wrapped” token’lar kullanmadan çoklu zincir işlevselliğini ve omnichain-dApp’lerin veya odApp’lerin kolayca uygulanmasını sağlar. Bu uygulamalar, tüm akıllı sözleşme platformlarının yanı sıra Bitcoin gibi akıllı sözleşme desteği olmayan blok zincirlerindeki verileri ve değerleri yönetebilir ve birbirine bağlayabilmektedir.

ZetaChain, omnichain birlikte çalışabilirliği (interoperability) için oluşturulmuş halka açık, merkeziyetsiz bir blok zinciri ve akıllı sözleşme platformudur. Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasına sahip olan ZetaChain, harici blok zincirlerine ve katmanlara merkeziyetsiz, şeffaf ve verimli bir şekilde bağlanan Cosmos SDK üzerine inşa edilmiştir.

ZetaLabs

ZetaChain, geçtiğimiz günlerde ZetaLabs’i duyurmuştu. ZetaLabs, insanların omnichain dApp’lerin ve temel ZetaChain blok zincirinin geliştirilmesine test etmeleri ve katkıda bulunabildikleri bir platformdur. ZetaChain geliştiricileri ve zincire katkıda bulunan ekosistem aktörlerine yeni çok zincirli dApp’ler ve temel işlemler için bir test ortamı işlevi görür. Kullanıcıların, ZetaChain protokolü üzerine inşa edilmiş dApp’leri test edebileceği, öğrenebileceği ve gelişiminde katkıda bulunabileceği açık kaynaklı bir ortamdır.

ZetaLabs’taki ilk çalışan dApp, bağlı herhangi bir zincir arasında varlık ticareti yapmak için piyasaya sürülmüş bir Omnichain Swap’tır.

Swap Uygulaması

ZetaLabs Swap Uygulaması, herhangi bir token/zincir trade’i yapabilmek için köprüleme, “wrapping” veya varlıkların kilitlenmesine gerek duymadan ZetaChain’in gücünü kullanır. Yerel zincirlerde bulunan havuzlardaki likiditeyi kullanarak trade mimarisi, kullanıcılara yönelik riski en aza indirir ve daha verimli çapraz zincir swap’ları için potansiyel likiditeyi en üst düzeye çıkarır.

Bununla birlikte, kullanıcı için tüm adımlar kolaylaştırılmıştır. Bir kullanıcının yapması gereken tek şey bir işlem göndermektir ve tüm gaz ve transfer ücretleri ZetaChain tarafından gerçekleştirilir. Uygulamayı denemek için Metamask veya Coinbase cüzdanınızı bağlayın ve ardından herhangi bir varlığı aşağıdaki gibi başka bir varlıkla swap’layın:

Test ağlarında kullanım kolaylığınızı artırmak için Swap Uygulamasında desteklenen token’ların, her zincir için ZETA dahil olmak üzere birkaç varlıkla sınırlı olduğunu unutmayın. Gerektiğinde, farklı zincirlere tüm token’ları kolayca ekleyebiliriz. Token’ların fiyatlandırması, slippage’ı ve likiditesi, bu token’ların parasal değeri veya gerçek piyasası değerleri olmadığı için mainnet’i yansıtmamaktadır.

ZETA Puanları ve Liderlik Tablosu

ZETA Puanları, topluluk üyelerinin ilerlemelerini ve ZetaLabs’a katkılarını takip etmelerine olanak tanır. Ayrıca ZetaLabs ile günlük testleri ve yeni kullanıcı katılımını teşvik ederler. Sistem, ekibin ağda düzenli güncellemeler yapmasına yardımcı olmak için ürün/protokol geri bildirimini ve hata raporlarını teşvik eder. ZETA Puanları kazanma yapısı aşağıdaki gibidir:

  • 5.000 puan: Benzersiz davet kodunuzla yeni bir kullanıcı davet etmek
  • 1.000 puan: Yaptığınız her günlük işlem için (günde en fazla 1 adet)
  • 250 puan: Davet ettiğiniz kişi başına her günlük işlem için
  • 10.000 ve üstü puan: Sorunları keşfetmek ve bunları Discord kanalına bildirmek, sorunun ciddiyetine bağlılık

Test için kullanıcı davet etmenize yarayacak olan paylaşılabilir davet bağlantınızı bulmak için “ZETA Puanları Kazanın” seçeneğine tıklayın. Twitter hesabı doğrulamasını tamamladıktan sonra hem siz hem de davetli kullanıcılarınız puan kazanacaksınız.

Testnet $ZETA Nasıl Alınır?

ZetaLabs üzerinde işlem yapmak için testnet varlıklarına ihtiyacınız olacak. Bağlı zincirler için testnet $ZETA ve gaz varlıklarını doğrudan ZetaLabs’taki “Get ZETA” sayfasından alabilirsiniz.

Arayüz aracılığıyla her bağlı zincirde ZETA ve ilgili gaz varlıklarını alacaksınız. Alacağınız tutarları talep eden arayüzün altındaki tabloda görüntüleyebilirsiniz. Zamanla daha fazla ağ desteği eklenecek. Arayüzden ZETA talebinde bulunduktan sonra birkaç dakika içerisinde varlıklarınızı alıp ardından yukarıdaki Swap arayüzünü test edebilirsiniz.

Aldığınız testnet ZETA’lar, dApp’ler geliştirmek için de kullanılabilir. ZetaChain’in üzerine inşa etmekle ilgileniyorsanız buradan ek belgelere ulaşabilirsiniz. Geliştirme için ek ZETA veya testnet gaz varlıklarına ihtiyacınız varsa burada testnet ZETA talep etmek için diğer yöntemlere göz atabilirsiniz veya Discord ekibinden yardım isteyebilirsiniz.

ZetaScan Güncellemeleri

ZetaScan, kullanıcıların Athens Testnet’indeki verileri şeffaf bir şekilde görüntülemesini sağlayan blok zinciri tarayıcısıdır. Zincirler arası işlemlere ek olarak ZetaScan, artık harici adres ve işlem desteğine sahiptir. Kendi cüzdan adresinizi veya ZetaChain ile etkileşime giren herhangi bir yerel ağ işlem hash’ini aramak ve görüntülemek için en üstteki arama çubuğunu kullanabilirsiniz.

Kaynak: Medium – ZetaChain

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Solana Gerçekten Merkeziyetsiz mi?

Bundlr Nedir? Bundlr Testnet’ine Nasıl Katılınır?