in ,

Zcash (ZEC) Nedir, Nasıl Alınır?

Gizlilik odaklı ve tüm ekonomik alanlar ile uyumlu olmayı hedefleyen bir kripto para birimi olan Zcash nedir, birlikte inceleyelim. 

Ekim 2016’da piyasaya sürülen Zcash piyasaya sürülmeden önce, bir grup bilim insanı ve hacker grubu ortak araştırmalarda bulunarak verilerin gizliliği ile ilgili önemli araştırmalar yaptılar. Kullanıcılarına her şeyden önce gizlilik vadeden Zcash, sosyal statüsü ve maddi durumu ne olursa olsun herkes tarafından kullanılabilecek adil ve açık bir para birimi olmayı hedefliyor. 

ZCash Ekibi 

Bilgisayar güvenliği uzmanı ve girişimci Zooko Wilcox-O’Hearn tarafından kurulan bu proje, Bitcoin’in kod tabanına dayanır. Projenin kurucusu olan Wilcox-O’Hearn, aynı zamanda Zcash’in gelişimini yöneten ve kar amacı gütmeyen Electronic Coin Company’nin (ECC) de kurucusudur. Kriptografi ve bilgi güvenliği endüstrisinde 25 yıldan fazla deneyime sahip olan Wilcox-O’Hearn, daha önce dijital güvenliği geliştirmeye ve temel mahremiyet hakkını korumaya odaklanan bir teknoloji şirketi olan Least Authority Enterprises’ı kurdu ve Blake3 kriptografi hash işlevini icat etti. 

Zcash (ZEC) Artıları Neler?

Zcash, yüksek teknolojili güvenlik sağlayabilmek adına karmaşık matematik ve bilgisayar bilimi kullanılarak oluşturulmuştur. Proje, kulanıcıların ağ üzerinden verimli, kolay ve düşük ücretlere para göndermesine olanak tanır. Ek gizlilik isteyen kullanıcıların, Zcash’in korumalı işlemlerden yararlanabilme gibi imkanı da bulunmaktadır.

Zcash’in benzersiz yapısı gizli işlemler gerçekleştirmeyi mümkün kılar. Zcash adresleri ya özel Z adresleri ya da genel T adreslerinden oluşmaktadır. Zcash, korumalı işlemleri için zkSNARK adı verilen sıfır bilgi kanıtlarının bir çeşidini kullanır. Zcash üzerinde kanıt, milisaniye cinsinden doğrulanacak kadar küçüktür. Hiçbir kanıtlayıcı doğrulayıcının yanlış bilgileri kabul etmesini sağlayamaz. 

Zcash’i Özel Kılan Nedir? 

Bitcoin kod tabanını kopyalayıp değiştirdiği için bu proje, BTC değeri veren ve dijital para olarak hizmet etmesine izin veren bir dizi özelliği elinde bulunduruyor. Bitcoinin maksimum arzı gibi ZEC’te de sadece 21 milyon ZEC olacak. 

Proje Destekçileri

Zcash projesinin destekçileri arasında Winklevoss Capital, Placeholder, INBlockchain, Pantera Capital, Digital Currency Group gibi önemli şirketler ve projeler yer almaktadır. 

ZEC İstatistikler

Maksimum arzı 21 milyon olan ZEC’in dolaşımda bulunan arzı ise 15 milyon 813 bin 793’tür. Bu rakam maksimum arzın %75’ini oluşturmaktadır. Bugüne kadar gördüğü en yüksek seviye olan 5.941 dolar seviyesini 29 Ekim 2016’da gören ZEC, en düşük seviyesini ise 18.94 dolar ile 13 Mart 2020’de görmüştür. 

ZEC Madenciliği Yapılıyor mu? 

Zcash, Proof of Work yani iş ispatı konsensüsünü kullanmaktadır fakat Bitcoin’den farklı bir madencilik algoritmasına sahiptir. Zcash’in algoritmasına Equihash adı veriliyor. Bu madenciliğin verimli bir şekilde yapılabilmesi için özel olarak tasarlanmış ASIC cihazları kullanılması gerekiyor. 

Zcash Nasıl Alınır? 

Zcash, almak oldukça basit. Zcash’i, Binance, Coinbase, Kraken, Gemini, KuCoin, Bitfinex, OKX gibi birçok kripto para borsası üzerinden kolayca alıp satabilirsiniz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Aralık Ayında Kripto Para Piyasasını Neler Bekliyor?

hook

Hooked Protocol (HOOK), Binance’te Listelenmeye Başlıyor!