içinde

Z Kuşağı Evlerini Bitcoin ile mi Alacak?

Z kuşağı, iş yapmanın yenilikçi yollarını sunarak emlak sektörünü zaten etkiliyor. Peki Bitcoin ile ev satın alacaklar mı?

Dünya birkaç yılda değişti. İnternetin kelimenin tam anlamıyla hayatımıza girmediği zaman dilimini unutmak kolaydır. Fakat internetin hayatımıza girmediği zaman diliminde yaşayan X kuşağı ve boomer kuşağı, dünyanın bir gecede değiştiğini söyleyebilir.

Aynı şey blockchain’in, kriptopara birimlerinin, NFT’lerin ortaya çıkmasıyla tekrar gerçekleşiyor. Bitcoin ilk ortaya çıktığında kimse başarılı olup olamayacağını tahmin edemezdi. Bugün Bitcoin’in, her biri yaklaşık olarak 42,000$ değerinde olan 800 milyar $ bir piyasa değeri var.

Blockchain ve kriptopara dünyasında, bir çok şeyin değiştiğini ve hala değişmeye devam ettiğini söylemek teknolojinin hızı için yetersiz kalır.

Bitcoin ile Ev Satın Almak

Teksas merkezli Kuper Sotheby’s International Reality, 2017 yılında Bitcoin ile emlak satın almak için ilk anlaşmasını yaptığından beri emlak sektöründe kriptoparaları kullanmayı deniyorlar. Bu anlaşmada Bitcoin, ABD dolarına çevrildi ve bu anlaşmanın bir parçasıydı. Ancak üzerinden zaman geçtikçe dolara dönüştürmeme seçeneği ile çeşitli kriptopara birimlerini kullanarak daha fazla emlak sözleşmesi üzerinde anlaşma yapılıyor.

Bitcoin

Bitcoin, Ethereum, Dogecoin veya başka bir kriptopara birimi olması fark etmeksizin yalnızca kriptopara birimi kullanarak bir işleme aracılık etmeye yardımcı olabilecek birkaç üçüncü taraf şirket bulunuyor. Mülkler, dönüştürülmemiş kriptopara birimi kullanılarak satın alındığında, hem alıcı hem de satıcı için biraz riskli olabilir.

Örneğin Providence, Rhode Island’da 2021’in başlarında160.000 Dogecoin $DOGE için listelendi. Bu listeleme sırasında yaklaşık olarak 50,000$’dı. Bir alıcı bulduğunda Dogecoin’in fiyatı yükseldi ve 116.000$’a eşdeğer olarak satış yapıldı.

Kriptopara biriminin doğasını anlayan kişiler için bu kazan-kazan ile sonuçlanabilir. Alıcı hala aynı sayıda token veriyor ama satıcı beklediğinden daha fazla para alıyor. Bunun tam tersi de olabilirdi ve Dogecoin o zamandan beri düştü, token başına yaklaşık olarak 0.15$ değerinde, yani 160.000 $DOGE şu anda 24.000$ değerinde.

Z Kuşağı Blockchain’i Benimseyecek mi?

Burada asıl soru insanların gayrimenkul satın alırken Bitcoin yada başka bir kriptopara birimi ile ödeme yapıp yapmayacakları değil, Z kuşağının (9-24 yaş arası) bunu alıp almayacağı. Teknoloji her zaman bir adım daha ileriye gidiyor ve bu kuşak işlemlerinin blockchain teknolojisi ile yapılmasını talep edecek. Sadece kriptopara kullanarak satın almak-satmaktan değil, blockchain’in kullanımından bahsediyoruz. Şu ana kadar sadece kriptopara birimlerinin kullanıldığı ve daha sonra dolara dönüştürüldüğü alanları gördük.

Gerçekten ihtiyaç duyulan, gayrimenkul işlemlerinin gerçekleşen rutin işlemlerine daha fazla blockchain katmaktır. Z kuşağı, gayrimenkul dünyasına daha fazla blockchain entegre ederek şu anda bulunan birçok sorunu çözebilir.

Bitcoin

Alıcının parasının doğrulanması gerekmiyor mu? Blockchain’de bir kayıt sistemi var. Tapu kaydı da hızla ve güvenle yapılabilir. Tüm bunları otomatik olarak yürüten akıllı sözleşmeler, tüm bu adımlardan geçmek için gereken süreyi azaltarak bankacıları, şirketleri ve ilçe kayıt işlemlerini daha kolay hale getirebilir.

Z kuşağı bu tür teknolojilere, bilhassa blockchain sayesinde çalışan metaverse’e, giderek artan zaman harcadıkları düşünüldüğünde, tahmin edilenden daha fazla aşina durumdalar.

Kısaca, Z kuşağı büyük satın alımlar yapmak için Bitcoin de dahil olmak üzere kriptopara birimlerini kullanmaktan çekinmeyecek. Ve kriptoyu gayrimenkul sektöründe uğraştırıcı, manuel süreçlerin içerisinden çıkartarak verimliliği arttırarak daha büyük bir değişikliğin parçası yapacaklar.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. 2020 yaz aylarında FinTech ile tanışmasıyla odağını, Blockchain ve merkeziyetsiz finansa çevirmiş durumda. Aktif olarak blokchain ve kripto paralarla ilgili içerikler üretmekte ve kendisini geliştirmeye devam etmektedir. Koinsaati İçerik Editörü

Ajda Pekkan, NFT Dünyasına Adım Atıyor

Bitcoin Ethereum

Bitcoin (BTC) Dönüş İçin Hazır mı?