içinde

Yuga Labs, CryptoPunks’in Fikri Mülkiyet Haklarını Satın Aldı

Yuga Labs, CryptoPunks haklarını satın aldı ve Punk sahiplerine tam ticari lisans verdi.

Sektördeki en büyük ve en değerli NFT koleksiyonlarından biri olan Bored Ape Yacht Club’ın arkasındaki şirket Yuga Labs, cumartesi günü CryptoPunks ve Meebits koleksiyonlarının fikri mülkiyet haklarını Larva Labs’tan satın aldığını duyurdu.

Ve Yuga Labs için bir adım olan CryptoPunks ve Meebits sahipleri için tam bir ticari lisans vermek, bu satın almayla beraber Yuga Labs, CryptoPunks ve Meebit markaları ve logoları kendi isteği ve kendi BAYC koleksiyonu ile yaptıkları gibi, Yuga Labs bireysel NFT sahiplerine fikri mülkiyet, ticari ve özel lisans hakları transfer edilecek olan şirketten yapılan açıklamaya göre;

Geçen yılın Nisan ayında BAYC koleksiyonunu başlatan Yuga Labs, daha önce tüm Bored Ape NFT sahiplerine, seçtikleri ticari amaçlar için sahip oldukları görselleri kullanmaları amacıyla tam lisans vermişti. Girişimciler, markalar ve ünlüler BAYC hadisesinden hızla yararlandılar ve Arizona Iced Tea reklam kampanyası ve Universal Music Group’tan Gorillaz esintili bir “metaverse grubu” da dahil olmak üzere çeşitli Bored Ape markalı işletmeleri başlattılar.

CryptoPunks koleksiyonunun yaratıcısı olan Larva Labs, CryptoPunks yatırımcıları arasında bir tartışma kaynağı haline gelen NFT sahiplerine bu tür bir ticari lisans verme konusunda isteksiz davranmıştı.

NFT’ler, Ethereum gibi blockchain ağlarında bulunan ve profil resimleri, müzik dosyaları veya video oyunu varlıkları gibi dijital öğeler üzerindeki sahipliği göstermek için kullanılan eşi benzeri olmayan token’lardır. DappRadar’ın verilerine göre, NFT pazarı geçen yıl patladı ve 2021’de 23 milyar dolardan fazla el değiştirdi. Patlamaya, büyük ölçüde, bugün her ikisi de minimum 73 ETH giriş fiyatına sahip (veya kabaca 182.000$) Bored Apes ve CryptoPunks gibi koleksiyonlar liderlik etti.

Şimdi, her iki koleksiyon da aynı meşhur çatı altında yer alacak. Ancak Yuga Labs, duyurusunda odağının Maymunlar üzerinde kalacağını vurguladı.

Açık olalım: BAY ekosistem evrenin merkezi olarak kalacak. Punks için iyi olanın Apes ve geri kalanı için iyi olduğuna inanıyoruz. Aynı şekilde Apes için iyi olan Punks için de iyidir. Pastayı büyütmek istiyoruz, dilimler için kavga etmek değil.

Yuga Labs: “İnsanlara fikri mülkiyet haklarını vermekten başka bir şey yapmak için acele etmiyoruz, ne inşa ettiklerini görün ve dinleyin,” şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak: Decrypt

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Aleyna Elihayrat tarafından yazıldı.

FED

Piyasalar Bu Hafta Nelere Odaklandı ?

Petrol Haftaya Düşüşle Başladı