içinde

Yuga Labs, BAYC Eleştirmeni Ryder Ripps’e Dava Açıyor!

Yuga Labs, BAYC’nin Nazi sembolojisinden esinlendiği iddialarının ardından Ryder Ripps’e hakaret davası açıyor.

Bored Ape Yacht Club’ın arkasındaki şirket olan Yuga Labs, gordongoner.net’in yaratıcısı Ryder Ripps hakkında yasal şikayette bulundu. Ryder Ripps, 2016 yılında Forbes 30’da 30 yaş altı olarak listelenen ve birçok ünlüyle çalışmış bir dijital sanatçıdır.

BAYC’nin kurucuları kısa süre önce Ripps’in “projelerine kasıtlı olarak (kodlanmış dil) Nazi köpek düdüğü yerleştirdikleri” suçlamalarını “karalama kampanyası” olarak nitelendirdi.

Yuga Labs

Kaliforniya Bölge Mahkemesine yapılan şikayette şunlar belirtilmektedir:

“YANLIŞ MENŞEİ TANIMI, YANLIŞ REKLAM, SİBERLİK, TİCARİ MARKA İHLALİ, HAKSIZ REKABET, ADALETSİZ ZENGİNLEŞTİRME, DÖNÜŞTÜRME VE ZORLU MÜDAHALE”

Dosyalama ayrıca konuyu çözmek için bir jüri duruşması talep ediyor. Ripps, RR/BAYC markalı kendi NFT koleksiyonunu yarattı ve bunları web sitesi aracılığıyla 0.15 ETH’ye sattı. Web sitesine göre, RR sürümleri satıldı ve bir an için ana projeyi hacim olarak geçti. 10.000 NFT’de Ripps, koleksiyondan tahmini olarak 1.8 milyon dolar kazanmış olacak. Yuga Labs, Ripps’in kazancını “haksız kazanılmış kar” olarak adlandırıyor.

Yuga Labs, Ripps’e Dava Açtı

Şikayetin ilk kısmı, Ripps’in “Yuga Labs’ı dolandırdığını ve tüketicileri Yuga Labs’ın ticari markalarını kötüye kullanarak RR/BAYC NFT’leri satın almaları için kandırdığını” iddia ediyor. Yuga Labs, Ripps’in kendi RR/BAYC NFT’lerini yayınlayarak ve “piyasayı sular altında bırakarak” BAYC projesini “değerini düşürmeye” çalıştığına inanıyor.

Ripps’in NFT koleksiyonu yakın zamanda OpenSea ve Foundation dahil olmak üzere birçok NFT platformundan kaldırıldı. Ancak, Ripps Twitter’da, dava halka açılmadan birkaç saat önce NFT’lerin Vakıf’ta yeniden listeleneceğini belirten bir e-posta yayınladı.

Şu anda, bir DMCA bildirimi, kullanıcıların Foundation’da RR/BAYC NFT’lerini görüntülemesini hâlâ engelliyor ve bunlar OpenSea’de hâlâ kullanılamıyor. Yuga Labs kendini şu şekilde savunuyor:

“Ripps, eylemlerinin “hiciv” olduğunu iddia ediyor, ancak bu satışları yapmak için Yuga Labs’in markalarını kullanarak RR/BAYC NFT’lerin satışlarından uygunsuz bir şekilde milyonlarca haksız kazanç elde ediyor. Kopyalama hiciv değil, hırsızlıktır. Ve tüketicilere yalan söylemek kavramsal sanat değil, aldatmadır.”

Yuga Labs nihayetinde yanlış reklam, yanlış menşe tanımı, siber işgal ve haksız rekabet için ihtiyati tedbir ve tazminat talep ediyor. Siber işgalden söz edilmesi, Yuga Labs’ın BAYC kurucusunun adını kullanan gordongoner.net alan adının da peşinde olabileceğini gösteriyor.

Ryder Ripps’in Yanıtı

Yanıt olarak, Ripps, bu hareketi Saturday Night Live, sanat veya hiciv yasaklamaya çalışmakla karşılaştıran bir dizi tweet gönderdi.

Ripps, BAYC’nin mevcut durumunun iddia edilen “nazi kökenleri” ile çeliştiğini açıkça kabul etti. OKHotshot ile daha önce gerçekleştirilen bir Twitter Space’de Ripps, BAYC’nin Nazi kökenlerine geri dönme girişiminin “siyahların n-kelimesini geri almasına” ve “lanet dehasına” benzediğini söyledi.

Sanatçı, belgeseli kendisinin oluşturmadığını bir kez daha teyit ederek ırkçılık iddialarını yeniden gün yüzüne çıkaran son bir YouTube videosu paylaştı. Bununla birlikte, Nazi kökenlerini iddia eden görüntüleri yayınlamaya devam ederek BAYC’nin kökenlerini ortaya çıkarma amacını devam ettirdi.

Sektördeki diğerleri, Ripps’in gün ışığına çıkardığı bazı sinir bozucu tesadüfler olduğu konusunda hemfikir. Swissborg’un kurucu ortağı Alex Fazel, “bu hikayede bazı çarpık şeyler ve çok sıra dışı “tesadüfler” olduğu yorumunu yaptı. Swan Bitcoin’den Cory Klippsten, Ripps’in tamamen şu sözlerle iddialarını destekliyor gibi görünüyor:

“%99,99 olarak söyleyebilirim, proje aslında kasıtlı bir trol, kasıtlı olarak Nazi sembolleri ve ezoterik (kodlanmış dil) ırkçı köpek düdükleriyle dolu.”

İlginç bir şekilde, yasal belgelere göre, Yuga Labs, 2021’de başvurusunun ardından ticari markasının hala beklemede olduğunu belirtiyor. NFT avukatı Gerben’e göre,

“Bekleyen bir ticari marka başvurusundaki haklar minimumdur. USPTO başvurunuzu inceleyip onaylayana kadar federal ticari marka tescili haklarına sahip değilsiniz.”

Sonuç olarak telif hakkı ihlali, Ripps’e yapılan şikayetlerden biri değil.  Yuga Labs’ın telif hakkı nedeniyle Ryder Ripps’i dava etme zorluğu da yatırımcılar için zincirleme bir etki yaratabilir. IP avukatı Greb0wski, “Yuga’nın BAYC sahipleri için telif hakkı uygulayıp uygulayamayacağına dair ilginç bir soru olduğunu” açıkladı.

Bu dava mahkemeye çıkarsa, kesinlikle tarihin en çok izlenen kripto davalarından biri olacak. Tanıtım muhtemelen tüm taraflara fayda sağlayacak ve topluluk, Bored Ape Yacht Club’ın gerçek kökeni hakkında yasal bir karar alacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH)’da Geri Çekilmeler Başladı I Güncel Teknik Analiz

Avalanche (AVAX) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?