içinde

Yeni Planlanan ETF, NFT Hisse Senetlerini Hedefliyor

Özel etiketli ETF (Borsa Yatırım Fonu) ihraççısı Exchange Traded Concepts, NFT şirketlerini hedefleyen bir endeks izleme ETF fonu başlatmayı planlıyor.

Bilindiği üzere ETF, hisse senedi piyasasında ve borsalarda alım ve satım yapmaya yarayan bir fondur. EFT, temelde bir endekse ve tahvile bağlıdır. Fount Investment Company endeksini takiben ETF, token teknolojisi altında gelişen endüstrilerinde ürün veya hizmet geliştiren, üreten, dağıtan veya satan işletmelerin performansını izlemek için tasarlanmıştır. Sanat ve eğlence, oyun, blokzinciri teknolojisi ve NFT altyapısı da dahildir. Bu sisteme göre token ekonomisiyle işleyen her şirketinin bir yıllık tahmini geliri gözden geçirilir ve yalnızca gelirlerinin %50’sinden fazlasını bir token teknolojisi alt endüstrisinden elde etmesi beklenen şirketler endekse dahil edilebilir.

NFT’ler bireylerin dijital sanat eserlerine sahip olmasının, toplamasının ve satmasının bir yoludur. Ancak firma, bu NFT’lerin de oyun endüstrisindeki geleneksel iş modellerini önemli ölçüde değiştireceğine inanıyor. NFT’leri oyuna entegre etmek ile oyunculara, takas edebilecekleri veya satılabilecekleri arazi parçalarını, karakterleri ve kostümleri kazanabilecekleri bir play-to-earn modeli sunar.

NFT’lerin Geleceği

Pantera Capital’in yöneticileri, blokzinciri fonu için 1 milyar dolarlık bütçeyi taahhüt etmişti. Ayrıca; şirket, NFT’lerin sistemin ilerlemesine yardımcı olacağını söyleyerek, oyun oynamanın gelecek yıllarda büyük bir sektör olacağını söyledi.

Geçtiğimiz ay kripto borsası FTX, kullanıcıların çevrimiçi dünyalarında NFT’ler oluşturmasına olanak tanıyan yeni bir oyun bölümünü duyurdu. Blockchain yazılım teknolojisi şirketi ConsenSys, önümüzdeki on milyonlarca kullanıcıyı ana ürünü MetaMask’a dahil etmek için NFT’leri kullanmak istediğini ve parçalama, takas, ödünç alma ve ödünç verme sisteminin  entegre etmeye çalıştığı projeler yürüttüğünü söyledi. Bu gelişmelerinde ötesinde Johnna Powell, bir kişinin özgeçmişinin, tıbbi kayıtlarının veya ehliyetinin dahi NFT olabileceğini söyledi.

Upshot CEO’su Nick Emmons geçen ay bir ETHenver panelinde NFT’lerin özünde yapısal bir yenilik olduğundan bahsetmişti. Nick Emmons’a göre finansal araçların çevrimiçi hale gelmesi, NFT’lerin daha fazla temsil edilebilmesine olanak tanıyacaktır. Merkeziyetsiz, dışavurumcu bir finansal sistemin gelecekte oluşturacağı gelişmeleri yakından etkileyeceğinden bahsetti.

SEC, doğrudan Bitcoin’e yatırım yapacak bir ETF sistemini henüz onaylamadığı için, tescilli ve piyasadaki kripto ile ilgili ETF sayısı son aylarda arttı. SEC perşembe günü, fon ihraççıları NYDIG ve Global X’in spot Bitcoin ETF tekliflerini reddetti. Exchange Traded Concepts, Ekim ayında Fount Metaverse ETF oluşumunu (MTVR) başlattı. Defiance ETF, Aralık ayında NFT pazarlarına ve ihraççılara yatırım yapan Dijital Devrim ETF (NFTZ) başlattı. Bu ürün şu anda yaklaşık 11 milyon dolarlık varlığı da yönetiyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Yarın AB Parlamentosu’nda MiCA Oylanacak

SEC, NYDIG ve Global X’in Spot Bitcoin ETF Uygulamalarını Reddetti