in

Yeni Nesil Blockchain Fantezi Futbol Oyunu Sorare Nedir ve Nasıl Oynanır?

Sorare

Sorare, resmi ve lisanslı dijital kartlarla oynayabileceğiniz ve her hafta ödüller kazanabileceğiniz küresel bir fantezi futbol oyunudur. Oyun devi Ubisoft tarafından desteklenen ve her ay daha birçok sporcu ve 100’den fazla futbol kulübü tarafından güvenilen birinci sınıf yatırımcı ekibi tarafından desteklenen bir ekip olarak dünyamıza dahil olmuştur.

Sorare Nedir ve Nasıl Oynanır?

Sorare’nin 5’e 5 fantezi futbol oyunu, SO5 (Sorare5’in kısaltması) olarak da bilinir. Sorare Kartları kullanılarak oynanabilen ilk oyundur. Gerçek hayattaki futbolcuların, oynanılan gerçek maçlarda, oyuncuların performansına bağlı olarak 5 Kartlı takımınızı kurup puan kazanabileceğiniz fantezi futbol oyunudur.

Her hafta sahip olduğunuz kartlarınız, onları oyunda daha güçlü kılan ve daha iyi ödüller kazanmak için daha yüksek liglerde rekabet etmenizi sağlayan XP puanları kazanır. Sorare, futbolun ana veri sağlayıcısı Opta’nın resmi ortağıdır. Sorare, toplamda 23 futbol liginden bireysel oyuncu performanslarını ele almaktadır. Kapsanan ligleri buradan görebilirsiniz. Geleceği parlak futbol fantezi oyunu olan Sorare’ye bu bağlantıdan üye olup, hem oyun oynayıp hem de para kazanabilirsiniz.

Sorare Card Nedir?

Sorare Card, bir futbol oyuncusunu temsil eden ve belirli bir futbol sezonuna bağlı olan dijital bir koleksiyon özelliği taşımaktadır. Blockchain teknolojisi sayesinde futbol sevdalıları, favori oyuncularını bir araya getirerek bu heyecanlı mücadelede rekabet edebilme şansı ve üstelik başarılı olması durumunda para kazanmaya bile başlayabilir. Her bir koleksiyon, diğer blockchain varlıklarının özelliklerinin birçoğuna sahiptir; kopyalanamaz veya sizden alınamaz. Kullanıcılar ayrıca kartın tüm dijital geçmişine erişimin keyfini çıkarır.

Sorare

2021-2022 sezonuna özel her Sorare Kartı için dört düzey ender bulunan oyuncu kartları mevcuttur. Bunlar şu şekildedir: Unique, Super Rare (10 kopya), Rare (100 kopya) Limited (1000 kopya). Kartlar, skorun Sorare’nin kapsadığı bir ligde oynadığı sürece oyuncunun tüm kariyeri için oyunda kullanılır. Kart ne kadar “rarer”, yani nadir olursa, oyunda o kadar fazla bonus alacaktır. Kartlar zamanla XP kazanabilir ve daha güçlü hale gelebilir. Tüm oyuncu kartları resmi olarak futbol kulüpleri tarafından lisanslanmıştır. Partner kulüplerin ve lig’lerin listesine göz atabilirsiniz.

Sorare’ye Üye Oldum, Peki Şimdi Ne Yapacağım?

E-posta adresinizi girip kaydınızı yaptıktan sonra; kullanıcı adınızı, kulüp adınızı seçtikten sonra (her ikisini de isterseniz daha sonra değiştirebilirsiniz), favori takımlarınızı seçme aşamasına gelirsiniz. Oyunun bazı temellerini açıklayan kısa katılım sürecinden geçerken bu kulüplerden oyuncular alacağınız için bu adım önemlidir. Her adımı tamamladığınızda bir paket açacaksınız ve bu ortak kartlar Sorare’de geçirdiğiniz süre boyunca kullanmak üzere sizin olacak.

Oyunun ilk etabından size verilen “common (ortak) kartlar” alınıp satılamasalar da, parasal değeri olan ödüller kazanmanıza yardımcı olmak için turnuvalarda kullanılabilirler. Kulüplerinizi seçerken, en çok sevdiğiniz takımlar yerine güçlü takımlar seçmek muhtemelen daha akıllıca olacaktır. Liglerinde baskın olan, topa sahip olma ve çok gol atan takımlar, en çok gol atan oyunculara sahip olma eğilimindedir.

Sorare

Ajax, Bayern Münih ve PSG’nin gibi takımlar en iyi seçenekler gibi durmaktadır. Bununla birlikte, liglerine büyük bir ara veren takımlardan oyuncularla başlamak istemediğiniz için yaklaşan programa da bakmak isteyebilirsiniz. Örneğin, Mayıs ayında üç Avrupa takımını favoriniz olarak seçmek, yaz aylarında kartlarınızın çoğunu kullanmamanızı sağlayacaktır. Bu noktada birkaç güçlü MLS veya Japon takımı daha iyi seçenekler olabilir. Sonuçta, gerçekte hangi oyuncuları alacağınız konusu büyük ölçüde şansa bağlı. İlk etapta çoğu yeni kullanıcı, iyi ve sıradan futbolcu kartlarının bir karışımından ilk oyuncu kartlarını alır.

İlk Etap Çaylak Ligi

İlk ortak kart kadronuza sahip olduğunuzda, Çaylak Ligi’ne girmeye başlayabilirsiniz. Oynanan bir futbol müsabakası olması koşuluyla, haftada iki çaylak turnuvası olacaktır. Sorare’deki tüm turnuvalar gibi, bu turnuvalara girmek ücretsizdir ve hareket halinde tam beş oyuncunuz olmasa bile her birinde bir takım oluşturabilirsiniz. Oyuncularınızdan hiçbiri bir oyuna dahil olmasa bile, koleksiyonunuza eklemek için başka bir ortak kart kazanacaksınız. Ancak iyi puan alırsanız, daha iyi bir kart kazanma olasılığınız daha yüksektir.

Sorare Çaylak Ligi
Ortak kartlardan oluşan bir çaylak takımı seçme (gri kartlar).

“Oyna” sekmesine tıklayarak ve bir sonraki “açık” oyun haftasını seçerek bir takıma girebilirsiniz. Bu noktada Çaylak Ligi sizin için uygun olacak ve girişinizi onaylamak için beş oyuncu seçmeniz yeterli olacaktır (maç gününde iyi oynayacağını düşündüğünüz oyuncular). 2-1-1, 1-2-1 veya 1-1-2 dizilişi kullanabilirsiniz.

Maç günü başına bir takım kayıt edebilirsiniz ve kayıtl takımlar içerisinde ilk %10’da bitirirseniz gerçekten iyi bir kart ödülü kazanabilirsiniz. Çaylak ligi için geçerli olmak üzere bu yeni bir “ortak kart” olacaktır, ancak en üstteki birkaç pozisyon nadir kartlar da kazandırmaktadır. ‘Ödül Havuzunu Görüntüle’yi tıklayarak ödüllerin nasıl dağıtıldığına ilişkin tam dökümü görebilirsiniz. Maçlar başladığında, oyuncularınızın puanlarını ve sıralamadaki konumunuzu ‘Oyna’ sekmesinden izleyebilirsiniz.

Sorare

Çaylak Ligine ne kadar süreyle girebileceğiniz konusunda artık bir sınır yok. Bu aslında oyunun ücretsiz sürümüdür ve Sorare’de para harcamak istemiyorsanız, sonsuza kadar ücretsiz bir şekilde oynamaya devam edebilirsiniz.

Ancak çoğu kullanıcı için, sıradan kartlar ve Çaylak Ligi sadece bir denemedir. Platformu gerçekten deneyimlemek için rare (nadir) kart satın almaya başlamanız gerekir: Limited (Sınırlı), Rare (nadir), Super Rare (çok nadir) ve Unique (eşsiz).

Para Yatırma ve Kart Satın Alma

Para Yatırma

Çaylak Ligi’ne başlamadan ve diğer nadir bir sürü kart satın almadan önce platforma aşina olmak için biraz zaman ayırmanızda fayda var. Sorare arayüzünün kullanılması açısından basit bir platformdur, ancak yeni başlayanların öğrenmesi gereken yine de çok şey var. Eninde sonunda oyunda herhangi bir ilerleme kaydetmek için hesabınıza para yatırmanız gerekecektir.

Sorare küresel bir platformdur ve üzerinde çalıştığı para birimi, ikinci en büyük kriptopara birimi olan Ethereum’dur (fiyatları FIAT para birimlerinde de görmeyi tercih edebilirsiniz – £, $, € vb.). Özel bir Sorare token’ı yoktur.

Ethereum yatırmak için kriptopara borsalarından ayrı bir Ethereum cüzdanına ihtiyacınız olacak. Buradan, ekranın sağ üst köşesindeki ‘cüzdan’ sekmesine tıkladıktan sonra verilen talimatlar aracılığıyla Sorare hesabınıza ETH yatırabilirsiniz.

Kriptopara birimleri konusunda deneyiminiz yoksa ve bunların hepsi size göz korkutucu geliyorsa, hesabınıza bir banka kartı veya banka havalesi kullanarak para yatırabilirsiniz ve yatırdığınız tutarın toplamı ETH’ye dönüştürülür. Sorare’yi kullanmak için büyük bir kripto bilgisine ihtiyacınız olmaması için banka kartınızı kullanarak sadece bireysel oyuncular satın almak da mümkündür, ancak muhtemelen en azından bazı temel bilgileri öğrenmek sizler için daha iyi olabilir.

Kart Satın Alma

Çaylak Ligi’nden sonraki doğal adım, Klasman 5’tir. Bu aşamada, yalnızca Nadir, Süper Nadir veya Unique’den daha az nadir olan ve sonuç olarak satın alınması daha ucuz olan Limited (sınırlı) kartları (altın arka plan) kullanabilirsiniz. Onları çaylak ligi turnuvalarında kazanamazsınız, bu yüzden rekabet edebilmek için onları satın almanız gerekecektir.

Bazı yeni kullanıcılar, ETH kazanmak için daha fazla fırsat sunan Klasman 4’ten daha fazla umut arayabilir ve bu, bir denge oluşturmak için iyi bir yol olabilir. Bir Klasman 4 takımı oluşturmak için için en az dört “Rare” karta ihtiyacınız vardır, sadece bir ortak kart kullanabilirsiniz. İyi bir ortak kart kaleciye sahip olmak size piyasada çok para kazandırabilir.

Sorare’de oyuncu kartı satın almanın üç ana yolu vardır:

  • Açık Arttırma

Sorare, dört nadirliğin tümü için sürekli olarak yeni oyuncu kartları piyasaya sürüyor. Bunlar, üst kısımdaki ana menüdeki “Piyasa” sekmesine tıklayarak ve “Yeni Kart Açık Arttırmaları” bölümünde “Kartlar” seçeneğini seçerek bulunabilir. Açık artırmalar genellikle 24-48 saat sürer ve basit bir şekilde en yüksek teklifi veren kazanır esasına göre çalışır. Bitmek üzere olan müzayedeleri otomatik olarak göreceksiniz, ancak sol tarafta bazı kriterlere göre oyuncu bulmak için kullanabileceğiniz bir dizi filtreleme seçeneği mevcuttur.

sorare müzayedeleri
Sorare Müzayedeleri (Açık Arttırma)
  • Kullanıcılar Aracılığıyla Satılan Kartları Satın Alma

İkinci olarak, mevcut kullanıcılar satmak istedikleri kartları satışa koyarlar ve bunları “Piyasa” bölümünün altındaki “Menejer Satış İlanları” bölümünden görebilirsiniz. Çoğu oyuncunun şişirilmiş fiyatlarla listelendiğini belirtmekte fayda var, bu nedenle araştırmanızı yapın ve hemen dalmadan önce oyunculara gerektiği gibi değer keşfetme yeteneğinizden emin olun.

  • Diğer Kullanıcılara Doğrudan Teklifler Yapma

Yeni kart satın almanın bir başka yolu da diğer kullanıcılara doğrudan teklifte bulunmaktır. Satın almak istediğiniz bazı oyuncuları düşündüğünüzde, ilgilendiğiniz oyuncunun dolaşımdaki tüm kartlarını bulmak için arama işlevini kullanabilirsiniz. Bir karta tıklayarak, ‘Teklif Yap’ seçeneğini bulacaksınız.

Kullanıcıların satmak istediği kartları bulmak için transfer piyasasını kullanabilir ve ardından “şimdi satın al” ücretinin altında, adil olduğunu düşündüğünüz bir fiyatla doğrudan teklif verebilirsiniz. Birçok kullanıcı da Discord’dadır, bu nedenle bazen onlara doğrudan yaklaşabilir ve orada da pazarlık yapabilirsiniz.

Sorare Kartlarını Nasıl Satabilirim?

Başlangıçta kart satma hakkında fazla bir şey bilmenize gerek kalmayacak, ancak muhtemelen ilk kartlarınızı satın alma deneyimlerinizle sistemi görmeye başlayacaksınız. Stratejinize bağlı olarak, oyuncu satmanız çok uzun sürmeyebilir.

Daha fazla ticaret odaklıysanız veya küçük bir bütçeyle başlıyorsanız, ucuz kartlar satın alıp kâr etmek için satmak, daha hızlı bir şekilde daha büyük bir bütçe oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bunu yapmak istemeseniz bile, “Kulübüm” sekmesi altındaki “Alınan Teklifler”e tıklayarak diğer menajerlerden teklifler almaya başlayabilirsiniz.

Sorare

Aktif olarak bir kart satmak istiyorsanız, oyuncularınızı satılık olarak listeleyerek bu teklifleri önemli ölçüde teşvik edebilirsiniz. Bunu yapmak için önce ana menüden “Kulübüm” seçeneine gidin ve ardından “Kartlarım” seçeneğine tıklayın. Bu, muhtemelen tüm koleksiyonunuzu gösterdiği için Sorare platformundaki en önemli ekrandır. Bir oyuncuyu listelemek için satmak istediğiniz karta tıklayın, “Kartımı Sat” seçeneğine tıklayın, istediğiniz fiyatı belirleyin ve ardından 48 saat boyunca transfer piyasasında satılmak üzere listelenecektir.

Başka bir mejnejer kartı satın alırsa veya kartla ilgili bir teklifte bulunursa bir bildirim alırsınız. İstenen fiyatı belirlemeden önce, o oyuncunun ekranına gidip diğer menajerlerin onu hangi fiyatta listelediğini görmek isteyebilirsiniz.

Turnuvulara Katılma

Ana turnuvalara girmek temelde çaylak turnuvalarıyla aynı şekilde çalışır. Yine 2-1-1, 1-2-1 veya 1-1-2 dizilişinde beş oyuncu seçmelisiniz. Her maç haftasından önce takımlarınızı seçtiğinizden ettiğinizden emin olun, aksi takdirde herhangi bir kadro değişikliği yapamazsınız.

Kadro gönderimleri için son tarihler Salı (hafta ortası oyun haftaları için) ve Cuma günleri (hafta sonları) Orta Avrupa Saati ile 12:00’dir. Son kadro kayıt tarihinden sonra satılan oyuncular, o oyun haftası için puanınıza sayılmaya devam edecek, ancak bir sonraki maç için uygun olmayacak.

Hangi turnuvalara katılacağınız büyük ölçüde bütçenize, koleksiyonunuzun boyutuna ve yapısına bağlı olacaktır. Küçük bir bütçeyle yeni başlayanlar için Klasman 5, yalnızca nadir kartların kullanılabileceği en erişilebilir olandır. Klasman 1-4, aşağıda belirtildiği gibi farklı nadir kartların bir karışımını kullanabileceğiniz farklı yapılara sahiptir:

sorare turnuva kuralları
Sorare Turnuva Kuralları

1-5 Klasmanlarda hepsinde hem küresel hem de bölgesel ligler bulunur. Küresel olanlar (herhangi bir bölgeden herhangi bir oyuncuyu oynayabileceğiniz) belki de başlamak için en kolay olanlardır ancak belirli bir bölgeyi hedeflemeyi tercih etmeye de karar verebilirsiniz. Bölgeler Asya, Amerika, Avrupa Şampiyonları ve Avrupa Challenger’a bölünmüştür.

Turnuvalardan çok alım-satım veya koleksiyonculukla ilgileniyor olsanız bile, mümkün olduğunca çok takımla mücadele etmeye çalışmak akıllıca olur. Turnuvalara katılmanın kesinlikle hiçbir maliyeti yoktur ve iyi bir şekilde başladıysanız ve takımınızı akıllıca seçtiyseniz, her zaman ödüller (yeni kartlar veya ETH) kazanma şansınız bulunmaktadır.

Sorare

Zamanla, daha fazla kart kazandıkça veya platformda daha fazla güven kazandıkça, bu daha fazla para yatırmanızla sonuçlanabilir. Kademeli olarak daha fazla ligde rekabet edebilmeli ve hatta belki de klasmanları yükseltebilmelisiniz. Ancak, Sorare’nin mantığını kavramaya çalışırken, oyunculara nasıl değer verildiğine ve farklı liglerde en iyi nasıl rekabet edileceğine dair bir fikir edinirken, öncelikle temel bilgileri doğru bir şekilde elde etmek ve işleri aceleye getirmemek önemlidir.

Yeni Başlayanlara Özel Sorare İpuçları

  1. Oyuncularınızı Eğitin: Her oyun haftası, ana turnuvalarda kullanılmadıkları sürece tüm oyuncularınızı antrenman liglerine kayıt ettirin. Bir eşleşmeleri olmasa bile, zamanla bir kartın gücünü ve nihayetinde değerini kademeli olarak artıran XP kazandıracaktır.
  2. Oyuncuları Keşfedin ve SorareData‘yı Kullanın: Scouting yapmak ve oyunculara değer vermeye çalışmak için açık ara en iyi araç SorareData’dır. Kullanımı tamamen ücretsiz, her oyuncu hakkında Sorare’den aldığınızdan çok daha fazla bilgi sunuyor ve her kullanıcının son 40 maçta hangi puanları yayınladığını ve daha önce değiştirdiği her fiyatı görebileceksiniz.
  3. Avantajınızı Belirleyin: Bu, 20’den fazla farklı ülkede futbolun yer aldığı küresel bir platformdur. Bu şu anda gerçekten benzersiz bir platformdur ve daha az popüler olan ligler hakkında son derece bilgiliyseniz, bu sizin gerçek bir avantaj olabilir. Sorare’deki çok az kullanıcı K-League veya J-League’de uzmandır, ancak çoğu hala düzenli olarak Asyalı oyuncuları alıp satar ve Asya turnuvalarına girer. Siz bu liglerin uzmanı olmasanız bile, gerçekten daha küçük liglerden birine girmeye, bazı maçları izlemeye ve kendinizi eğitmeye karar vermek isteyebilirsiniz. Piyasada bir avantaja sahip olmanız uzun sürmemeli ve ayrıca Asya ve Amerika’daki birçok oyuncunun aslında Avrupa’daki bazı seçkin yıldızlardan daha iyi puan aldığını belirtmekte fayda var.
  4. Kısa Vadeliliğin Avantajından Yararlanın: Sorare hakkında genelde kısa vadeli düşünce hakim, kullanıcılar genellikle büyük resme bakmak yerine bir sonraki maç günü saha ekiplerine doğru kartlara sahip olmalarını sağlamaya odaklanıyor. Daha uzun vadeli bir deneyim yaşamaya istekliyseniz, sezon dışı veya sadece sakatlanmış veya formda olmayan oyuncuları satın almak gerçekten işe yarayabilecek bir stratejidir. Tipik olarak oyuncular, ilgili sezonların başlangıcı yaklaştıkça değerlerinde hızla yükselme meydana gelir. Doğru keşif ve araştırma ile, bu tür değişimlerden gerçekten faydalanabilirsiniz ve hızla büyüyen bu pazarda, doğru adımlar atarsanız sadece birkaç ay içinde büyük getiriler elde edebilirsiniz.

Resmi Discord kanalına katılmak için tıklayınız.

Resmi Sorare Türkiye Telegram grubuna katılmak için tıklayınız.

Sorare ile ilgili gelişmeleri Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

SorareTurkey ile ilgili gelişmeleri Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

One Comment

Avalanche (AVAX), Solana (SOL) ve Waves (WAVES) Güncel Fiyat Analizleri I 21.06.2022

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin (DOGE) Bir Daha ATH’sine Ulaşamayabilir!