in , ,

Yeni Nesil Akıllı Sözleşme Platformu: Gno Land Nedir?

Kripto ekosistemine gün geçtikçe birçok farklı proje dahil oluyor. Bu projelerden biri olan Gno Land, evrendeki en iyi akıllı sözleşme platformunu yaratmayı hedefliyor.

Gno Land, 2020 yılında Cosmos ve Tendermint’in kurucu ortağı Jae Kwon tarafından başlatılan bir blockchain Layer-1 projesidir. Amacı, kullanıcıların özellikle sansüre karşı önemli uygulamalar oluşturması için merkeziyetsiz, güvenli ve ölçeklenebilir bir akıllı sözleşme platformu oluşturmaktır. Jae Kwon bir röportajında “herkes için ücretsiz iyi bir teknoloji sunmak ve ölçeklenebilir, güvenli, basit ve sezgisel iyi yazılımlar yaratmak” açıklanmasında bulunarak projenin misyon ve vizyonunu ortaya koymuştur.

Gno Land, New Tendermint adı verilen bir Tendermint fork’undan oluşturulur. New Tendermint’in amacı, Tendermint çerçevesinin daha basit bir sürümünü oluşturmak ve Gno’yu yeni Cosmos projeleri için araç olarak kullanmaktır. Ayrıca Realms yazmak için revize edilmiş bir golang benzeri dil olan Gno Lang kullanılarak ortaya çıkmıştır.
Gno Lang, Gno Land’da Realms adı verilen akıllı sözleşmeler yazmak için kullanılan dildir. Gno Lang programlama dili, geliştirilmiş Go programa diline oldukça benzer. Gno Land tam şeffaflık konusuna oldukça önem verir öyle ki geliştiricileri derlenmiş bayt kodunu değil kaynaklarını zorlamaya zorlar. Veri alanları arasında matematiksel verilerin kalıcı olmasına özen gösterir. Eş zamanlı blockchain akıllı sözleşme sistemleri için tasarlanmıştır.

Gno Land Yol Haritası

Phrase 1: Tamamlanan bu aşamanın amacı, Realms ve kullanıcı etkileşimleri ile ilk Gno Land testnet ağını, test1.gno.land’i oluşturmaktı. Bu testnet ağı tek bir node’de toplandı ve artık kullanımdan kaldırıldı.

Phase 2: Projenin ikinci aşaması, ilk $GNOT dağıtımını ve yeni bir token birimi olan ugnot’u içeriyor. Amacı aynı zamanda ekosistemi yeniden başlatmaktır, topluluğun zincir üzerinde iletişim kurmasını kolaylaştırmak için iyileştirmeleri içerir. Bu aşama ayrıca, ödüller için yeni panolar oluşturmayı ve canlandırmayı da içerir.

Phase 3: Etkin bir doğrulayıcı seti ile yeni bir testnet ağı olan test3.gno.land’i başlatmayı içeriyor. Böylelikle, birçok teknik ve yönetişim kararı güncellenecek. Uzun vadede ise proje, gno.land alanını yönetmek ve geliştiricileri koordine etmek için bir Temel Görev DAO’su başlatmayı planlıyor.

Gnoland’ın birincil token’ı genellikle zincir üzerindeki ugnot birimiyle birlikte kullanılan $GNOT’dur.  Token, işlem ücretlerini ve ödül doğrulayıcılarını ödemek için kullanılacak. Gnoland hala testnet ağında olduğundan, token henüz aktif değil. Ancak ikinci testnet ağının oluşumunda bir miktar token dağıtımı gerçekleşti. Bununla birlikte $GNOSH adı verilen diğer bir token, ağa katkıda bulunanları tanımlanmakta olan Proof-of-Contribution adlı bir mekanizma ile ödüllendirmek için kullanılacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Teknik Analiz Bilmeden Copy Trading Yapılabilir mi?

Fuel Labs Nedir?