in ,

Yeni Kripto Para Birimleri Nasıl Bulunur?

Mevcut ve Piyasaya Yeni Çıkan Kripto Para Birimlerini Takip Etme Rehberi

Kripto para birimleri, finansın önemli bir parçası haline geldiler. Sıfır faiz oranı ortamında büyüme arayan yatırımcılar, varlık sınıfına para yatırdıkça kripto paraların değeri yükseldi. 

Para akışı, yatırım sınırlarını genişletti ve daha karmaşık hale getirdi. Şu an kripto pazarlarında 18.000’den fazla kripto para birimi mevcut. Bu yüzden her coin, açıklaması zor olan bir dizi teknik terime sahip.

Peki yeni kripto paraları nasıl bulabilirsiniz? Nereye bakacağınızı ve bunları nasıl değerlendireceğinizi bilmek, coin’in değerini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Yeni Kripto Paralar Nereden Bulunur?

İlk para arzı teklifine (ICO) yatırım yapmalı mısınız? Non-fungible token’lar (NFT’ler) iyi bir fikir mi? DeFi nedir? Kripto para ortamında gezinmek kafa karıştırıcı bir mesele olabilir. Güvenilir değerlendirme kriterlerinin olmaması ve çok sayıda dolandırıcılık, potansiyel yatırımcıları daha da temkinli hale getirdi.

Ancak sorunlara rağmen, kripto para birimleri cazip bir varlık sınıfı olmaya devam ediyor. Yeni kripto paraları takip edebileceğiniz birkaç yer ise şöyle:

  • Kripto para borsaları: Coinbase, Gemini, Kraken, Crypto.com, Binance
  • Veri toplayıcılar: Coingecko, CoinMarketCap
  • Sosyal medya: Twitter, Telegram, Discord
  • Web siteleri: Top ICO, Smith & Crown, ICO Bench
  • Araçlar: PooCoin Charts, TokenSniffer
  • NFT pazarları: OpenSea, Rarible ve SuperRare, gelecek vaat eden yeni NFT’ler aramak için kullanabileceğiniz popüler pazarlardır.
  • ICO’lar: Coin’lerin piyasaya sunulduğu bağış toplama etkinlikleridir.

Borsa

Kripto para borsaları, yeni coin’ler bulmak için en güvenilir kaynaklardan biridir. Örneğin, Coinbase listeleme için genellikle web sitesini kullanır. Erişim sağlamak için hesap oluşturmanız gerekir. Binance de yatırım yapmaya değer olup olmadığını inceleyebileceğiniz coin’lerin bir listesine sahiptir.

Sosyal Medya

Sosyal medya, bilgiyi hızlı bir şekilde iletme yeteneği ile bilinir. Örneğin Twitter, ABD’deki en hızlı harekete geçiren ve yanıt veren platformlardan biridir. Geliştiricileri, değişiklikler veya yeni coin’ler söz konusu olduğunda Twitter’dan bunu bildirebilir. Twitter’daki belirli anahtar kelimeler için bildirimleri kullanabilirsiniz.

“Yeni kripto”, “kripto sürümü” veya sadece “kripto”, gelişmelerle ilgili herhangi bir tweet atıldığında size anında bildirim gönderir. Telegram, gelişmeleri takip edebileceğiniz diğer bir anlık mesajlaşma platformudur.

Web Siteleri

Yeni coin’leri bulmak için bakabileceğiniz birçok web sitesi var. En popüler olanlardan bazıları Top ICO, Smith & Crown ve ICO Bench’tir.

DeFi Platformları

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) platformları, nispeten yeni bir alandır. İşlemleri yürütmek için akıllı sözleşmeler kullanmaları dışında, geleneksel finans pazarları gibi çalışırlar. Birçok DeFi platformunda, işlemleri kolaylaştırmak için token’lar kullanılır. Popüler DeFi platformlarına örnek olarak MakerDAO, PancakeSwap ve Aave verilebilir.

Non-fungible Token (NFT) Pazarları

NFT’ler, bilgiyi bir blok zincirinde saklama süreci olan tokenize edilmiş, eşsiz dijital varlıklardır. Aynı zamanda NFT’ler, yeni bir teknoloji trendi olan metaverse’ün önemli bir parçasıdır.

Popüler NFT pazarlarına örnek olarak OpenSea ve Rarible verilebilir. Belirli bir endüstri veya spora odaklanan özel pazarlar da vardır. Örneğin, Ulusal Basketbol Birliği (NBA), TopShot adlı bir NFT pazarına sahip. Ulusal Futbol Ligi (NFL) ise, önemli anları dijital video özetleri şeklinde üretmek için Dapper Labs ile ortaklık kurdu.

İlk Para Arzı Teklifleri (ICO’lar)

2018’de, ICO’lar, girişimciler için ilk yöntem olan risk sermayesini gölgede bıraktı. Startup’lar ve önde gelen şirketler benzer şekilde ICO kervanına katıldı. Fakat bir süre sonra, dolandırıcılıklar arttıkça ICO balonu patladı. Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu (SEC) ICO’ları araştırmaya ve önlem almaya başladı.

Yeni Kripto Para Birimlerinin Araştırılması

Kripto para birimleri, ister yalnızca bir ödeme yöntemi olsun ister bir blockchain’de eylem gerçekleştirmek için kullanılan bir token olsun, amaca hizmet eden ürünlerdir. Şimdi de bu konuda yardımcı olacak faktörlerden ve kullanabileceğiniz araçlardan bahsedelim.

Likidite

Kripto para birimlerinin likiditeye sahip olması gerekir. Yani, ihtiyacınız olduğunda hızlı bir şekilde satabilmeniz için yeterli ticaret hacmine sahip olması gerekir. Hacmi olmayan bir coin bulursanız, herhangi bir hacim geliştirip geliştirmeyeceğini görmek için bekleyin. Diğer yatırımcılar bahsettiğimiz yeni coin ile yeteri kadar alım ve satım yapmıyorlarsa, bu durum henüz satın almaya değmediğini veya bir dolandırıcılık olduğunu gösterebilir.

Değer

Coin’in sahip olduğu veya sahip olabileceği değeri belirleyin. Sizin gözünüzde değeri varsa, başkalarının da buna değer vermesi muhtemeldir. Bu değer türü parasal değildir. Kişisel düzeyde tanımladığınız bir NFT gibi daha soyut olabilir. Örneğin, mutlu bir anıyı hatırlatan bir grafik olabilir ve NFT’nin size bunu hatırlatmasını istersiniz. Bir yandan da değer açısından büyümesini umut edersiniz.

Bazı şarkı yazarları ve müzisyenler, eserlerinden NFT’ler yaratırlar. Böylece şarkıyı satın almak, doğrudan sanatçıları destekler ve size token’ın sahipliğini verir. Daha önce bahsettiğimiz spor token’ları, geleceğin ticaret kartlarına veya videolarına eşdeğer olabilir.

Yeni Kripto Para Birimlerini Nasıl Alabilirim?

Yeni para birimlerini ve dijital varlıkları; borsalardan, DeFi platformlarından, NFT pazarlarından ve ICO’lardan satın alabilirsiniz.

Yeni Kripto Paraları Listelemeden Önce Nasıl Alabilirim?

En hızlı yol, CoinMarketCap’e gidip arama kutusuna “regular presale” yazmaktır. “Piyasa” kısmından REGU/XYZcoin gibi REGU ile eşleştirilmiş coin’leri arayın.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Blockchain Köprüsü Nedir ve DeFi için Neden Önemlidir?

kripto blockchain

TPS Nedir ve Blockchain için Neden Önemlidir?