içinde , , ,

Yeni Haftada Bitcoin (BTC) Heyecanlandırır mı?

Bitcoin

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz Cuma günü son 6 ayın en yüksek günlük getirisini (yaklaşık %10) elde ederken, $20.000 seviyesini aşmayı da başarmıştı. Yeni haftada Bitcoin’in (BTC) yönü ne tarafa olabilir?

Dolar Endeksi (DXY), geçen hafta 110.8 ile son 20 yılın zirvesini test etti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarihinde ilk kez 75 bps’lik faiz artırma kararı aldı. ECB’nin bu hamlesi, Dolar Endeksi’nde (DXY) gevşemeye neden oldu. Bu durum, başta Bitcoin (BTC) olmak üzere kripto paralara ve teknoloji hisselerine yükseliş olarak yansıma gösterdi.

Diğer taraftan MicroStrategy’nin, daha fazla BTC alabilmek için 500 milyon dolar değerinde hisse satmak amacıyla SEC’e başvuruda bulunması da Bitcoin (BTC) fiyatlarına olumlu yansıdı.

Bitcoin

Yarın TSİ 15:30’da ABD Ağustos ayı enflasyon verileri açıklanacak. Piyasaların beklentisi, Ağustos enflasyonunun %8.1 geleceği (Önceki: %8.5) yönünde. Enflasyon verisinin beklentilere paralel veya daha düşük gelmesi, 21 Eylül’deki FED kararına kadar kripto piyasaları destekleyebilir.

Buna karşılık Powell’ın, Jackson Hole’deki açıklamalarını göz ardı etmemek gerekiyor. Enflasyonla mücadelede FED’in şahin duruşunu sürdürmesi bekleniyor. FED yetkilileri, tüketici davranışlarının yükselen enflasyon nedeniyle bozulmasından fazlasıyla endişe duyuyor. Bu durum haliyle bölgesel FED başkanlarının açıklamalarına da yansıyor. CME FED Watch Tool’a göre Eylül ayı için 75 baz puanlık bir artış olasılığı %90 civarında.

Yazı kaleme alındığı sırada Bitcoin (BTC) $22.200 seviyesini test ediyor. İlk destekler $22.000 – $21.850 bandında bulunuyor. Bu bandın altına salınım gözlemlenmesi durumunda ise bir sonraki destekler ise $21.500 ve $21.000 olarak görülüyor.

BTC/USD 4 Saatlik Grafik

Buna karşılık ilk direnç seviyeleri ise sabah saatlerinde test edilen $22.400 noktası ve Kasım 2021 ATH’sinden bu yana başlayan düşüş trendinin direnç seviyesi olan $22.700 bulunuyor. Hareketin, bu seviyelerin üzerinde kalıcılık göstermesi durumunda bir sonraki direnç $23.800 olarak gözüküyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Airdrop Nedir?

Bitcoin

Piyasa Düzeltmeleri Neden Sağlıklıdır?