in

Yeni Finans Platformu Redbelly Network Nedir?

Redbelly Network, dağıtık defter teknolojisini finansal ilişkilerin merkezine yerleştiren finans platformudur. Bilgi asimetrisini ortadan kaldırarak verimliliği önemli ölçüde artıran Redbelly Network, herkesin erişimine açık, adil bir finansal sistem oluşturmaya çalışıyor. 

Redbelly, geleneksel ekonomik dinamikler ile geleceğin Web3 ekonomisi arasında bir köprü olmaya çalışıyor. Redbelly açık, hızlı, ölçeklenebilir, uygun maliyetli ve piyasalardaki varlıklarla doğal olarak uyumlu bir blok zinciridir. Redbelly Network; DAO, protokol yönetişimi, token dinamikleri, ekosistem desteği ve yönetimine odaklanan merkeziyetsiz özerk bir organizasyondur. Projenin amacı Redbelly protokolünün Layer-1 gelişimine odaklanmak ve Redbelly blok zinciri teknolojisinin gerçek dünyada yaygın olarak benimsenmesini sağlamaktır.

Redbelly, “Fork’a dayanıklı bir blok zinciri oluşturulabilir mi?” sorusuna cevap bulmak isteyen Sydney Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı tarafından tasarlanmıştır. Redbelly Network, CSIRO ile ortaklaşa yürütülen bilimsel çalışma süreci sonucunda 2021’de piyasaya sürülmüştür. Sidney Üniversitesi ve CSIRO’nun Data61’i ile geliştirilen yeni bir lidersiz konsensüs mekanizması olan DBFT’yi (Delegated Byzantine Fault Tolerance) kullanarak yüksek performans elde etmeyi hedefliyor. Hali hazırda yürüttüğü çalışmalar incelendiğinde anında kesinlik ile çift harcamayı azaltma ve fork’lanmayı engelleyebiliyor.

Redbelly Network, kanıt protokolü Polygraph ile birleştirilmiş DBFT konsensüs algoritması aracılığıyla yüksek performans, güvenlik ve hesap verebilirlik sağlar. Dağıtık defter teknolojisi (DLT), verileri paylaşmamıza ve bu verileri taraflar arasında düşük maliyetler kullanarak koordine etmemize olanak tanır. Redbelly Network, hesap verebilirlik ve şeffaflıkla işlem yapmak için DLT altyapısını kullanan bir platformdur. Redbelly Network’ün arkasındaki ekip daha kapsayıcı, adil ve verimli bir finansal sistem inşa etme motivasyonuyla hareket etmektedir.

Redbelly Network, verileri doğrudan kaynaktan elde etmek için bir “first party” oracle yaklaşımını kullanır. Geleneksel Web 2.0 API sağlayıcılarının yaklaşımından yola çıkarak API’lerine bağlanan zincir üstü altyapılarını daha az maliyetli ve kolay bir şekilde çalıştırabiliyor. Web 2.0 API sağlayıcıları tarafından sağlanan zengin veri kümelerini ve işlevleri ağdaki tüm kullanım örnekleri için erişilebilir hale getiren Redbelly Network ekibi, platformun büyümesini büyük ölçüde hızlandırmayı hedefliyor.

Redbelly Network’teki tüm katılımcılar, zincir dışı dijital kimlik sağlayıcıları aracılığıyla tanımlanır. Kullanıcılar ağa katılmak ve bir hesap oluşturmak için kimliklerini kanıtlamalıdır. zk-Snark tabanlı çözüm mekanizması kullanıcıların herhangi bir kişisel bilgisini paylaşmasına gerek kalmadan kimliklerini kanıtlamalarına olanak tanır. Diğer yandan kullanıcılara ve işletmelere güven ve kesinlik kazandırmak için yerel Redbelly Coin’de ödenen gaz ücretleri, Redbelly coin’in olası fiyat oynaklığına rağmen fiat para birimi (USD) koşullarına karşı sabit tutulur.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Sui

Sui: Parallel Agreement Nedir?

Hedera (HBAR) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?