içinde , ,

Yeni Ethereum Olabilecek 4 Kripto Projesi

Vitalik Buterin’in de aralarında bulunduğu bir grup blockchain geliştiricisi, 2015 yılında akıllı sözleşmeler için dünyanın ilk blockchain’ini olan Ethereum’u yarattı. Ethereum şu anda piyasa değeri 100 milyar doları aşan merkeziyetsiz finans uygulamalarına ev sahipliği yapıyor.

Ethereum, 7 yıllık tarihinde çok başarılı olmasına rağmen kullanımı zaman içerisinde nispeten pahalı hale geldi ve çeşitli ölçeklenebilirlik sorunları ortaya çıktı. DeFi hizmetleri ve NFT’lere yönelik aşırı talebin neden olduğu yüksek gaz ücretleri ve Ethereum’daki ağ tıkanıklığı nedeniyle kullanıcılar farklı akıllı sözleşme platformlarına yönelmeye başladı.

Bu yazımızda Ethereum’un rakibi olarak görülen, ”Ethereum killer” (Ethereum katili) olarak da nitelendirilen ve yeni Ethereum olarak değerlendirilen akıllı sözleşme platformlarını inceliyoruz.

1) Solana (SOL)

7 Mayıs 2022 itibariyle 27 milyar doları aşan piyasa değeriyle Solana, Ethereum’un en büyük rakipleri arasında yer alıyor. Solana, yüksek hızlar, ölçeklenebilirlik ve düşük işlem maliyetleri vaat eden bir akıllı sözleşme platformudur.

Risk sermayedarlarından ve kripto dünyasının büyük isimlerinden gelen büyük yatırımlardan sonra piyasa değerine göre ilk 10 kripto para birimi arasında yerleşti ve şu anda 7.sırada yer alıyor. Örneğin; kripto borsası FTX’in milyarder kurucusu Sam Bankman-Fried ve Çin merkezli kripto hedge fonu Sino Global Capital, Solana’ya büyük yatırımlar yaptı.

Solana, ilk ortaya çıktığı günden bugüne kadar birkaç kez büyük sıçramalar yaptı. 2021 yazında ortaya çıkan bir hata yüzünden birkaç saatliğine çevrimdışı olan Solana, geliştiriciler bu hatayı düzeltene kadar kullanım dışı hale geldi. Bu olay, bazı yatırımcıları şok etti ve Solana’nın Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorununu çözebileceği iddialarını baltaladı.

Solana

Geçtiğimiz günlerde de bu yıl içerisindeki yedinci ağ kesintisiyle gündeme gelen Solana, NFT minting botlarından kaynaklanan 4 milyondan fazla işlemden dolayı, yedi saatlik bir kesinti yaşamıştı. Bu durum, Solana ağı ile ilgili güvenlik endişeleri yarattı. Solana’nın sık sık çevrimdışı olması sektör uzmanlarından ve kullanıcılarından çokça eleştiriler aldı. Ayrıca; bu durum, Ethereum’un ağ tıkanıklığı vb sorunlarından şikayetçi olarak yeni Ethereum’lar arayan kripto meraklılarının ilgisini diğer ”Ethereum killer”lara çekti.

2) Cardano (ADA)

Cardano’nun piyasa değeri, 7 Mayıs 2022 itibariyle 26 milyar doları aşmış durumda. Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından icat edilen Cardano, piyasa değerine göre ilk 10 kripto para arasında yer alıyor ve şu anda 8.sırada bulunuyor.

2021’in ikinci yarısında akıllı sözleşmeleri ve dolayısıyla merkeziyetsiz finans uygulamalarını etkinleştirmiş olan ”Ethereum killer”lar arasına girmek için biraz geç kalsa Ethereum rakipleri arasında çevresel olarak daha sürdürülebilir bir alternatif konumundadır. Cardano, Ethereum’a benzer bir platform sunmakla birlikte tasarımda araştırma odaklı bir yaklaşımı vurgulaması bakımından farklılık gösterir.

3) Avalanche (AVAX)

7 Mayıs 2022 itibariyle Avalanche’ın piyasa değeri, 15 milyar doları aşmış durumda ve kripto para birimleri arasında piyasa değerine göre 13.sırada yer alıyor.

Avalanche sadece bir ”Ethereum killer” değildir. Teknik terimlerle, X, P ve C zinciri olmak üzere üç zincirden oluşan bir blockchain’dir. Token oluşturma, akıllı sözleşmeler ve Proof-of-stake (hisse kanıtı) doğrulamasını gerçekleştiren zincirler bir araya geldiğinde genel olarak Ethereum ile aynı işlevi yerine getirir. Bu durumda Avalanche, sadece başka bir akıllı sözleşme blockhain’dir; yalnızca daha hızlı ve daha ucuzdur.

Blockchain’in yerel coin’i AVAX, Three Arrows Capital gibi firmaların büyük yatırımlarıyla teşvik edilerek 2021’de değer kazandı.

4) Polkadot (DOT)

Piyasa değeri, 7 Mayıs 2022 itibariyle 14.3 milyar doları aşmış olan Polkadot, kripto para birimleri arasında piyasa değerine göre 14.sırada yer alıyor.

Polkadot, Ethereum’un kurucu ortaklarından biri ve Ethereum’un sorunlarını yeni bir blockchain aracılığıyla çözmeye kararlı olan Gavin Wood tarafından yaratılmıştır. Bir “hub and spoke” modeli üzerinde çalışan Ethereum’un aksine; Polkadot; akıllı sözleşmelerinin ana zincirden bağımsız olarak çalışmasına izin verir.

”Hub and Spoke” modeli, ETH blockchain’inin merkezinde yer alır ve madencileri tüm akıllı sözleşme işlemlerini gerçekleştirir. Polkadot’un akıllı sözleşmeleri, yalnızca DOT ile değil, kendi token’ları ile güvence altına alınabilen sözde parachain’ler üzerinde çalışabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

SEC, NVIDIA’ya Para Cezası Verdi

NFT Satış Hacmi Geçen Haftaya Göre %82 Arttı