içinde , ,

Yeni Covid Varyantının Bitcoin ve Kriptoparalara Etkisi

Kripto para, Bitcoin

Covid-19 ‘un yeni varyantı Omicron haberleri ile küresel para piyasalarında yaşanan düşüşlerin etkisi devam ediyor. İlk olarak Güney Afrika’da tespit edildiği söylenen ve sonrasında Almanya, İngiltere ve Belçika’da karşılaşılan bu yeni varyantın son olarak İtalya’da da tespit edilmesinin açıklanması ile küresel ekonomik piyasalarla birlikte kriptopara piyasaları da olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

58.500 ara direncini kırma hazırlığında olan Bitcoin, bu haberler ile sert düşüşler yaşamıştı. 53.800 seviyelerindeki desteğe kadar ani ve sert bir düşüş yaşayarak yeni bir panik havası oluşturdu. 69.000 dolar zirvesinden itibaren başlayan düşüş trendi içerisinde hareket ediyor olmasının da bu düşüşlerin hızında etkisi olduğunu düşünüyorum.

53.800 dolar desteğinin kuvvetli bir şekilde etkili olması, daha önce de Covid kaynaklı gerçekleşen düşüşlerin ardından yaşanabilecek hızlı yükselişlerin de habercisi olabilir. Zira bu yeni varyant haberi ile hem ters korelasyon ile hareket edilen dolar endeksinde yaşanan düşüşler hem de ABD hazine bakanlığının varlık alımlarını azaltma hızını yavaşlatması olasılıkları yukarı yönlü bir hareket gerçekleşmesi için etkili olabilir.

Amerika kaynaklı yatırım şirketleri ve ekonomistler tarafından 2021 başlarında, faiz artırımı için 2022 Ekim-Kasım ayları işaret edilirken, 2021 sonlarına yaklaştığımız bu günlerde Kasım ayı FED toplantısı kararlarında varlık alımlarına başlanacağının açıklanması ile faiz artırımı için tahminler öne çekilmiş ve 2022 Haziran-Temmuz ayları gündeme gelmişti.

Bitcoin

Ancak bu yeni varyantın daha hızlı yayılabilir olması ve bulaşıcılığının da daha yüksek olması haberleri ile tekrardan Ekim-Kasım tahminleri gündeme gelmeye başladı. Bu süreç içerisinde varyant öncesi de bir kapanma programı hazırlayan çoğu Avrupa ülkesine ABD’nin de eklenmesi halinde gerçekleşecek yeni destek fonları, değer kaybı yaşayacak ABD doları karşısında kripto paraların ciddi değerler kazanması ile sonuçlanabilir.

Gün içinde paylaştığım teknik analizlerim için Twitter adresimi takip edebilirsiniz.

TwitterKripto Kirpi

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Hasan Bölük tarafından yazıldı.

Uzun yıllar sinema sektöründe kameraman olarak görev yaptı. Yüzden fazla film ve dizi projesinde yer aldı, youtube ve benzeri dijital platformlarda içerik üretimi, danışmanlığı görevlerinde bulundu. Son üç yılını kripto alanında teknik analize ayırdı. Günlük ve haftalık analizlerini hem web sitemizde hem de telegram grubumuzda paylaşmaktadır.

NFT

NFT Furyasının Müzik Endüstrisine Etkisi

Temel Analiz

Avalanche (AVAX), Solana (SOL) ve Ethereum (ETH) Teknik Analizi | 28 Kasım 2021