içinde , ,

Yeni Cosmos Whitepaper’ında Öne Çıkan Noktalar!

Cosmos (ATOM)

ATOM 2.0 için merakla beklenen whitepaper dün yayınlandı. The Cosmos Hub başlıklı belge, Buchman, Manian ve Cosmos topluluğunun diğer sekiz önde gelen ismi tarafından kaleme alındı.

Whitepaper, ATOM ihracını %0,1’e düşürmeyi ve Cosmos Hub için üç büyük yeni yapı oluşturmayı hedefliyor. Önerilen değişiklikler ATOM’u, Cosmos ekosisteminin rezerv para birimine dönüştürebilir.

Cosmos, merkeziyetsiz bir bağımsız blockchain’ler ağıdır. Cosmos Hub ise ağdaki blockchain’leri birbirine bağlamak için tasarlanmış specific bir blockchain’dir. Mevcut haliyle ATOM’un temel amacı,  stake aracılığıyla Cosmos Hub’ın güvenliğini sağlamaktır.

ATOM Tokenomisi

ATOM, enflasyonist dinamikleri nedeniyle eleştiriliyor. Dijital varlığın yıllık ihracı, stake edilen ATOM sayısına bağlı olarak yıllık %7 ile %20 arasında değişiklik gösteriyor.

Whitepaper, ATOM için iki adımlı yeni bir para politikası öneriyor. İlk aşamada, 36 ay boyunca, aylık 10 milyon ATOM’un piyasa sürülmesi hedefleniyor. Ardından ihraç oranının aylık 300.000 ATOM’a kadar istikrarlı bir şekilde düşürülmesi öngörülüyor.

ATOM’un mevcut para politikasının arkasındaki birincil neden, güvenlik hizmeti sağlamak amacıyla Cosmos Hub validatörlerini sübvanse etmektir. Yeni modele göre validatörler, Interchain Security tarafından üretilen gelirle ödüllendirilecek.

Whitepaper, ATOM ihracını düşürmenin yanı sıra Cosmos Hub için üç büyük yeni yapı oluşturmayı hedefliyor. Bunlar; Interchain Scheduler, Interchain Allocator ve Governance Stack.

Üç Büyük Yapı

The Interchain Scheduler

The Interchain Scheduler, bir MEV (Maximal Extractable Value) çözümü olarak işlev görecek. MEV, blok üretildiği esnada, işlemlerin yeniden sıralanmasıyla elde edilebilecek kârı ifade eder.

MEV-extraction, Flashbots gibi off-chain hizmetler aracılığıyla Ethereum’da akıcı hale getirildi. MEV stratejilerini uygulamak amacıyla extractor’lar (searcher’lar), validatörlerle pazarlık yapmak için bu relay’lerden yararlanır.

The Interchain Scheduler, bu müzakereleri on-chain hale getirmeyi ve onlardan daha geniş ağ avantajı elde etmeyi amaçlıyor. Whitepaper’a göre The Interchain Scheduler, off-chain MEV relay’lere tamamlayıcı bir unsur olarak rekabeti teşvik edecek ve uygulamayı daha merkeziyetsiz bir hale getirecek.

Interchain Allocator

Interchain Allocator’ın amacı, Cosmos ağı genelinde ekonomik koordinasyonu basitleştirmek olacak.

Allocator, IBC blockchain’ler ve kuruluşlar arasında yapacağı multilateral agreement’lar sayesinde  projelere likidite çekebilir ve ATOM’un rezerv para birimi olarak konumunu destekleyebilir.

ATOM, Cosmos

Protokoller, Allocator’u; ATOM’un liquid staking piyasasını genişletmek, rezervleri dengelemek veya başka bir blockchain’in yönetimine katılmak için kullanabilir.

Governance Stack

Allocator’dan farklı olarak Governance Stack, her bir blockchain’e ortak bir altyapı ve vocabulary vererek Cosmos çapında yönetimi kolaylaştıracak. Bunun için IBC ağındaki DAO’lardan oluşan council’lerle birlikte çalışacak bir Cosmos Hub Meclisi oluşturulması gerekecek. Meclisin kendisi, bu council’lerin temsilcilerinden oluşacak ve koltuk sayıları projenin ekosistemdeki ağırlığını temsil edecek.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Aptos Ekosistemine Genel Bakış: Bölüm 1

Powell’dan DeFi Yorumu!