in ,

Yeni Başlayanlar için Kripto Rehberi

Kripto para alım satım işlemlerini güvenle yapabilmek için bazı temel bilgilere ihtiyaç vardır. Bu teknolojileri tanımlamalarıyla birlikte anlamak, yatırım yaparken daha dikkatli ve güvenli olmanızı sağlar. 

Kripto Para Nedir? 

Kripto para, kriptografi adı verilen şifreleme yöntemiyle oluşturulan ve değişim aracı olarak kullanılma amacı taşıyan bir dijital varlıktır. 

İlk çıkan kripto para, şu anda lider konumda bulunan Bitcoin’dir (BTC). Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto adında anonim kişi ya da kişiler tarafından oluşturulmuştur. Bitcoin ile yapılan ilk transfer ve madencilik işlemleri ise 2009 yılında gerçeklemiştir.

Blockchain Nedir? 

Blockchain her türlü veriyi depolayabilen, milyonlarca veri tabanına dağıtılmış dijital bir defterdir. Blockchain teknolojisi, iş ağında yer alan işlemlerin kaydedilmesi ve varlıkların takip edilmesi gibi süreçleri kolaylaştırmaktadır. Bu sistemi paylaşılabilen ve üzerinde değişiklik yapılamayan bir defter olarak düşünebilirsiniz. 

Blockchain’i ideal kılan özelliklerin başında, paylaşılabilen ve şeffaf bilgi sağlayan bir yapıda olması gelir. 

Stablecoin Nedir? 

Stablecoin, fiyat istikrarı sağlamaya çalışan ve yedek bir varlık tarafından desteklenen kripto para birimidir. Kripto para birimleriyle ödeme işlemlerinde güvenliği ve gizliliği sağlayan stablecoin’ler, ABD doları gibi bir fiat para birimine veya altın gibi bir emtia fiyatına sabitlenebilir. 

Değerleri her daim istikrarlı olacak şekilde tasarlanan bu varlıklar, ideal bir güvenli liman olarak görülebilir. 

Altcoin Nedir? 

Altcoin, Bitcoin dışındaki tüm dijital varlıkları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Alternatif coin olarak da bilinen bu varlıklar, kripto para piyasasını büyütmek ve Bitcoin’de yer alan eksiklikleri gidermek için ortaya çıkmıştır. Piyasa üzerinde birçok farklı konsensüs algoritması kullanan altcoin bulunmaktadır. Proof of Work (PoW), Proof of Stake (PoS), Delegated Proof of Stake, Proof of Burn, Proof of Authority ve Delayed Proof of Work bu algoritmalardan bazılarıdır. 

Ethereum Nedir? 

Ethereum, blockchain teknolojisine dayalı, merkeziyetsiz ve açık kaynak kodlu bir projedir. Ethereum, üçüncü şahısların etkisi ve kontrolü olmadan yürütülebilen akıllı sözleşmelerin ve merkeziyetsiz uygulamaların (dApp) oluşturulmasını ve yürütülmesini sağlar. Etheruem aynı zamanda lider altcoin olarak da anılır. 

Mining (Madencilik) Nedir?

Madenciler, Proof of Work algoritmasıyla çalışan kripto varlıkların önemli bir parçasıdır. Alım satım gibi madencilik yapmak da bir yatırım çeşidi olarak görülebilir. Madenciler, ilgili blockchain topluluklarına bir nevi muhasebe hizmeti sunuyor. 

Madenciler bilgi işlem güçlerini, işlemleri onaylamak ve blockchain üzerinde kaydını tutmak için gerekli olarak kriptografik bulmacaları çözmek için kullanıyorlar. 

Kripto Cüzdan Nedir? 

Kripto cüzdanlar, kripto varlıklarınızı saklamanın yanı sıra, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıkları almanızı ve göndermenizi sağlar. Kripto para cüzdanları, kullanımı kolay uygulamalardan daha karmaşık güvenlik çözümlerine kadar farklı biçimlerde olabilir. 

Kağıt cüzdanlar, donanım cüzdanları ve çevrimiçi cüzdanlar, kripto varlık cüzdanlarının çeşitleri arasında yer alır. Her cüzdan türünün kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. 

Kripto Paraların Yasal Durumu 

Kripto paraların merkeziyetsiz yapısı ve anonim olarak kullanıma izin vermesi, düzenleyiciler tarafında endişe uyandırıyor. Yetkililer kripto varlıkların yasadışı ürün ve hizmetlerin ticaretini yapan kişileri cezbetmesinden oldukça kaygı duyuyor.

Kripto kullanımını yasaklayan bazı ülkeler bulunuyor ancak yasaklanmayan ülkelerde bu alanda yasa ve düzenlemeler oluşturulmaya çalışılıyor. Kripto varlıklar ile ilgili henüz bir yasal düzenleme bulunmuyor. 

Kaç Adet Kripto Para Vardır? 

Toplamda 12.000’in üzerinde kripto varlık türü vardır ancak her biri, kripto varlık platformları üzerinde listelenmemektedir. Altyapısı ve arz talep dengesi yüksek olan kripto varlıkların sayısı ise 9.000’in üzerindedir. 

İşlem Hacmi Bakımından En Büyük 10 Kripto Varlık

1)Bitcoin (BTC) Piyasa Değeri: 542,515,564,237 dolar

2)Ethereum (ETH) Piyasa Değeri: 222,628,994,513 dolar

3)Tether (USDT) Piyasa Değeri: 76,446,054,342 dolar

4)BNB (BNB) Piyasa Değeri: 53,559,560,687 dolar

5)USD Coin (USDC) Piyasa Değeri: 36,246,796,147 dolar

Kripto

6)Ripple (XRP) Piyasa Değeri: 20,077,769,180 dolar

7)Cardano (ADA) Piyasa Değeri: 12,140,440,030 dolar

8)Polygon (MATIC) Piyasa Değeri: 10,541,227,661 dolar

9)Dogecoin (DOGE) Piyasa Değeri: 10,088,424,793 dolar 

10)Solana (SOL) Piyasa Değeri: 8,524,052,796 dolar

Kripto para birimlerinin piyasa değerlerinin anlık olarak değiştiğini unutmayın. Bu varlıkların yukarıda belirtilen piyasa değerleri, yazının yazıldığı sırada elde edilen verilerden baz alınmıştır. 

İşlem Hacmi Bakımından En Büyük 5 Borsa

1)Binance

2)Coinbase

3)Kraken

4)KuCoin

5)Bitfinex

Kripto Para Tartışma Platformları

  • CryptoCompare
  • Cryptocurrency Talk
  • Bitcoin Talk
  • Coingage
  • Bitcoin Wealth Club

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Ledger Live’da Desteklenen Ağlar

Native Token ve Non-Native Token Nedir?