in , ,

Yeni Başlayanlar İçin ICO Nedir? ICO Yatırımı Nasıl Yapılır?

2019 yılının Temmuz ayına kadar, İlk Para Tekliflerinde (ICO) toplanan toplam miktar 19.238.000.000 ABD dolarıydı. Toplam piyasa değeri 725 milyar doların üzerinde olan kripto para piyasası, özellikle Bitcoin’deki son hareketlerle birlikte hızlı para kazanmak isteyenler, borsa yatırımcıları, Wall Street şirketleri, ekonomi uzmanlar gibi pek çok ayrı telden insanın dikkatini çekti.

ICO nedir?

İlk Para Teklifi (ICO), proje geliştirmeyi finanse etmek için yeni bir kripto para birimi veya tokenın piyasaya sürülmesi yoluyla bir kitle fonlaması aracıdır.

Şu anda farklı borsalarda 2.000’den fazla coin ve token var ve borsalarda listelenme sürecinde yüzlercesi daha var.

Çoğu kripto para biriminin kendi blok zincirine sahip olmadığını anlamak önemlidir, çünkü çoğu başka bir Blockchain üzerinde yayınlanır.

Buna iyi bir örnek, Ethereum Blockchain içinde bir birlikte çalışabilirlik standardını temsil eden ERC-20 tokenlarıdır. Ethereum, kendi altyapılarını oluşturmadan kendi blok zincirinin üzerine farklı tokenlerin verilebildiği genel amaçlı bir blok zinciridir.

ICO’nun Avantajları

Demokratikleşme: ICO teklifleri, projelerin çok zaman ve kaynak gerektirebilecek geleneksel bankalar/risk sermayesi şirketlerinin yatırımına muhtaç olması aşamasını atlatmasını sağlar.

Sermayesi elinde olan dev şirketlerin alışkın olduğu gibi ICO’lar ile herkes yatırım yapabilir ve büyük getiri elde edebilir. Elbette, ICO’lara yatırım yapmak yüksek riskli bir girişimdir.

Muazzam Kâr Potansiyeli: Dünyada pek çok kişi “bir sonraki Bitcoin”e yatırım yapmak istiyor, potansiyel olarak kuruşlara tekabül eden değerlerde coin satın alma ve daha sonra bunları astronomik bir değerlemeyle satma hayalini kuruyor.

Çoğu ICO, gerçek hayatta çok az veya hiç bir karşılığı olmayan White Paper yani teknik dokümana sahiptir. Yani teorik açıdan baktığınızda güzel gözükür, ancak pratikte tutma imkanı sıfırdır. Yalnızca kapsamlı bir teknik inceleme ile bu son derece “yüksek riskli yüksek kazançlı” projelerde riskinizi kontrol edebilirsiniz.

Ana Sorunlar

Düzenleme ve Gözetim Yokluğu: Regülasyonlar yatırımcıları koruduğu için iyidir. Şu anda, ICO pazarı regüle edilmemiş durumda ve sahtekarlık veya manipülasyon yapan kötü pek çok aktörü kendisine çekebilir.

ICO aracılığıyla para toplamak kolaydır; sadece bir White Paper yazıp, bir internet sitesi açarak ve Telegram grubu kurarak binlerce dolar toplayabilirsiniz. Akıllı Sözleşme deploy etmek yani piyasaya sürmek de yarım saatinizi alır. İşte tam olarak bu yüzden çok dikkatli olmanız gerekir; yatırım yapmadan önce gerekli araştırmayı mutlaka yapın!

Hiçbir Geçmişi Olmaması: ICO’ların çoğunun çalışan bir ürünü bile yoktur, sadece coinin nasıl çalışacağını özetleyen kavramsal bir teknik incelemeleri (“White Paper”) mevcuttur. ICO’lar faaliyete geçmek için inanılmaz derecede büyük miktarda fon talep eder.

Örneğin, en büyük ICO, 232 milyon dolarlık büyük bir fon toplayan Tezos (XTZ) kitle satışıydı. Bunun gibi miktarlar geleneksel bir yatırım ve fon toplama ortamında mevcut değildir.

Durum Tespiti (Due Diligence) Yapın

ICO’nun iyi bir proje olduğundan emin olmak için kendi araştırmanızı mutlaka yapmalısınız. Bir ICO’yu etkili bir şekilde değerlendirebilmeniz için dikkate alınması gereken birçok anahtar faktör vardır.

Telegram grubumuzda iyi bir koini tespit etmek için ihtiyaç duyduğunuz temel unsurları daha önce pek çok kez özetledik. İlerleyen süreçte KoinSaati Akademi bünyesinde de bu tarz yazılarımızla sizlerle olacağız.

ICO’nun potansiyelini doğrulamak için başkaları tarafından yapılan incelemelere ve analizlere de bakabilirsiniz. Ayrıca bunlar için Telegram grubumuzu da takip edebilirsiniz.

 DeFi ve NFT

ICO’lara Nasıl Katılabilirim?

BORSA HESABI AÇMA
Araştırmanızı yaptıktan sonra güvendiğiniz ICO’ya katılmaya devam etmek istediğinizi varsayarsak, yerel para biriminizi popüler Bitcoin (BTC) veya Ether (ETH) kripto para birimine dönüştürmek için fiat yani gerçek para kabul eden bir kripto para birimi borsası hesabı açmalısınız. .

Bir borsa hesabınız yoksa, Binance hesabı oluşturma kılavuzumuzu inceleyebilirsiniz.

ICO’YA KATILMAK İÇİN KENDİ CÜZDANLARINIZI AÇMA
Kendi cüzdanlarınızın olması kesinlikle çok önemlidir. Borsa hesabınız (ör. Binance) özel anahtarlarını kontrol etmediğiniz için kendi cüzdanlarınız olarak SAYILMAZ. Başka bir deyişle borsa hesabından ICO’lara KATILMAMALISINIZ.

Bir ICO’ya katılmak, kişisel, özel cüzdanlarınızdan BTC veya ETH göndermenizi gerektirir. Bir borsadan gönderirseniz, transfer borsa cüzdanından kaynaklandığından ve teknik olarak bir borsada herhangi bir cüzdana sahip olmadığınız için ICO tokenlerini ALAMAYACAKSINIZ.

Piyasada bulunan neredeyse her coini bünyesinde barındırdığı yani bir multi cüzdan olduğu için KoinSaati olarak Trust Wallet tavsiye ediyoruz. Trust Wallet nasıl oluşturulur öğrenmek için Telegram grubumuza bekliyoruz.

Katılacağınız ICO bir ERC-20 tokenı yani Ethereum bazlı ise alternatif olarak MetaMask cüzdanı da açabilirsiniz. Bu cüzdanı nasıl açacağınızı öğrenmek için linkteki yazımıza göz atabilirsiniz.

ICO TALİMATLARINI TAKİP EDİN

Çoğu zaman, ICO’lar, ICO’larına katılmak için adım adım bir rehber sunmaktadır.

En son güncellemeleri almak ve doğrudan gelişmekte olan ekibe sorular sormak için ekibin resmi Telegram grubunu ve resmi internet sitesini tercih edin.

GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE ICO’LARA KATILMAK İSTİYORUM, NE YAPMALIYIM?

ICO’lara katılım göstermek istiyorsanız, ancak projelere güvenemiyorsanız Binance Launchpool üzerinden sunulan projelere yatırım yapabilirsiniz. Komisyon indirimi ile nasıl Binance hesabı açabileceğinizi öğrenmek için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. Binance hesabı açtıktan sonra Launchpool’da nasıl yatırım yapılacağını ve hangi parite/hangi ICO’nun daha karlı olacağını Telegram grubumuzdaki uzmanlara danışabilirsiniz. 

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

lupo.eth tarafından yazıldı.

Eski SEC Komisyon Üyesi XRP (Ripple) Hakkında Konuştu!

Bitcoin Fiyatı Yeni Yıldan Önce 30.000 Dolara Ulaşabilir mi?