in , , ,

Yeni Başlayanlar İçin Binance Coin (BNB) Nedir?

Binance Coin (BNB), ağ üzerinde çeşitli işlem işlevlerini gerçekleştiren Binance Chain’in yerel kripto para tokenidir. Binance Coin’in dünya çapında kullanımı, ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olarak kendini kanıtlamış olan Binance Borsasının popülaritesini yansıtıyor.

Binance Borsası, 2017 yılında CEO olarak rolünü yüksek frekanslı ticaret ve dijital varlık piyasalarındaki deneyimle zenginleştiren Changpeng Zhao tarafından başlatıldı. BNB, İlk Para Arzı veya İlk Para Teklifi’nin (ICO) bir parçası olarak, üç hafta içinde 15 milyon ABD doları topladı. BNB başlangıçta Ethereum blok zincirinde başlatıldı, ancak o zamandan beri 200 milyon tokenlik orijinal kendi Binance blok zincirine taşındı. Binance Exchange’in faaliyet gösterdiği ilk altı ayda, borsanın üç platformunda kullanıcı sayısı 3 milyondan 6 milyona çıktı.

Binance Coin (BNB)

Binance, Çin’de kuruldu, ancak Çin hükümetinin katı regülasyonları ve kripto para birimi yasağı nedeniyle 2017 yılının sonlarında Japonya’ya taşındı. Doğu Asya’daki artan kripto para düzenlemesine yanıt olarak Binance, 2018 yılında da genel merkezini Malta’ya taşıdı. Merkezin birden fazla taşınmasıyla birlikte Binance, kripto para biriminin merkeziyetsizlik avantajlarından yararlanmaya devam ederken, aynı zamanda diğer ticaret platformlarının karşılaştığı bazı yasal gereklilikleri de atlatmayı hedefliyor. Binance Coin’in kıtlığını ve değerini korumak için, üç ayda bir tokenin “yakılması” gerçekleştirilir, Binance karının %20’si BNB tokenlerini geri almak için kullanılır ve ardından imha edilir. Binance, 100 milyon token (toplam 200 milyon BNB’nin % 50’si) imha edilene kadar düzenli bir şekilde yakılacak.

Binance Smart Chain (BSC)

Binance Smart Chain (BSC), Eylül 2020’de orijinal Binance Blok Zincirine paralel bir blok zinciri olarak tanıtıldı. BSC, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu akıllı bir sözleşme platformudur. Bu, Ethereum araçlarının, uygulamalarının ve diğer altyapıların BSC’ye aktarılabileceği ve orada kullanılabileceği anlamına gelir. Binance Chain ve BSC, benzer bir mimari kullandıkları için birlikte çalışabilir. BSC, Proof-of-Staked Authority (PoSA) adı verilen bir Proof-of-Stake varyantını uygular. PoSA on BSC, 21 doğrulayıcı içerir. Bu bilinçli tasarım kararıyla, ölçeklenebilirliğe merkeziyetsizliğe göre öncelik verildi. Buna karşılık, Bitcoin ve Ethereum gibi diğer ağlar merkeziyetsizliğe öncelik veriyor. Sonuç olarak, ölçeklenebilirlikleri üzerinde etkisi olan binlerce aktif düğümden oluşurlar.

Binance Smart Chain

Binance’in belirttiği vizyon, ekosistemi genişletmek için “temel” görevi gören BNB ürünleri geliştirerek “para özgürlüğünü” artırmaktır. Bunu göz önünde bulundurarak Binance, şirketlerin platformu kripto para projeleri için bir altyapı olarak kullanabilecekleri bir açık platform girişimini taahhüt etti. Açık platform projelerine örnek olarak, şirketlere sipariş eşleştirme, hesap yönetimi ve ödeme sistemleri sunan Binance Broker Programı ve çok sayıda yeni kripto para birimini içerecek şekilde genişletilen ve alım satım yapan eşler arası pazar yeri Binance P2P verilebilir. Binance ayrıca, ekosistem için yararlı olan ve büyümesini destekleyebilecek gelecek vaat eden yeni blok zinciri girişimcileri ve girişimlerini belirleme ve bunlara yatırım yapma girişimi olan Binance Labs’ı da işletiyor.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

kriptopara, vitalik, ethereum

Yeni Başlayanlar İçin Ethereum (ETH) Nedir?

Kriptopara, Bitcoin

Nisan Ayında Merakla Beklenen Kripto Para Projeleri