in , , ,

Yeni Başlayan İçin Ethereum Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Ethereum, lider kripto para birimi olan Bitcoin gibi halka açık bir ağdır. Rus bilgisayar programcısı Vitalik Buterin ile İngiliz programcı Gavin Wood, Ethereum platformunu yazarak 2013 yılında hayata geçirmişlerdir. 

Ethereum, blockchain teknolojisi üzerinde inşa edilen açık kaynaklı, merkezi olmayan bir uygulama mağazası ve merkeziyetsiz internet olarak hizmet veren bir yazılım platformudur. Bu sistemin uygulamaları ve programları çalıştırabilmesi için bir para birimine ihtiyacı vardır. Buna “Ether” (ETH) denmektedir. ETH, dünyanın herhangi bir yerinde bir kişiden diğerine anında gönderilebilen dijital paradır.

Ethereum Nasıl Üretilir?

ETH’nin ortaya çıkarılma amacı esasen Ethereum protokolünü bilgisayarlarında çalıştıran programcıları teşvik etmektir. Bu dijital varlık ile ödüllendirilen programcılar yüksek kaliteli yazılımlar üreterek ağın sağlıklı ve güvenli kalmasını sağlamaktadır. ETH üretimi, lider kripto para birimi olan Bitcoin’de olduğu gibi madencilikle gerçekleştirilmektedir. ETH madencileri, bilgisayarları veya özel donanımları aracılığıyla yüksek kapasiteli GPU’ların veya ASIC çiplerin gücünden faydalanarak ETH üretebilmektedir.

ETH İlk Çıktığında Ne Kadardı?

Ethereum’u kontrol eden bir şirket veya merkezi bir organizasyon yoktur. ETH çekirdek protokolünden tüketici uygulamalarına kadar her şeyin üzerinde çalışan, çeşitliliğe sahip küresel bir topluluk tarafından sürdürülüp geliştirilmektedir. Ethereum’un ilk piyasaya sürüldüğü an 2.000 ETH 1 BTC karşılığında satışa çıkmıştı, 2014 yıllında gerçekleşen Ethereum’un ICO’sunda BTC o dönemler 600$ civarında işlem görmekteydi. Yani, ETH ilk çıktığında; 1 ETH 0.30 dolardan satılmaktaydı.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

One Comment

XRP Yatırımcılarının Beklediği Spark Token Airdrop Nedir?

Kripto Para Sektöründe Merkeziyetli Borsa (CEX) Ve Merkeziyetsiz Borsa (DEX) Nedir?