içinde

Yellen, Kripto’nun Finansal Sistemdeki Rolünü Kabul Ediyor

UST, ABD, Janet Yellen,

ABD Hazine Bakanı Yellen, Cuma günü CNBC’de yaptığı röportajda, kriptolara yönelik endişesinin devam ettiğini ama tutumunun tamamen olumsuz olmadığını belirtti.

Hatırlanacağı üzere Fed Başkanı olarak görev süresi bittikten sonra Yellen, 2018’de Bitcoin’in “hayranı olmadığını” söyleyerek ağdaki işlemlerin eksikliğine ve olası yasadışı işlemlere işaret etmişti.

Yellen, kriptonun artan rolünü kabul etti ve yeniliğe elverişli düzenleyici bir ortam oluşturmak için çalışacağını aktarırken, sözlerine “kriptonun faydaları oldu, ödeme sistemindeki yeniliğin sağlıklı bir şey olabileceğinin farkındayız” şeklinde devam etti. 

Yellen, kriptolara yönelik şüphesinin 2018’dekine kıyasla azaldığını belirtse de hala bir miktar şüphe duymak için geçerli nedenler olduğunu düşünüyor. Diğer taraftan Hazine Bakanı, Bitcoin ve dijital varlıkların geçici bir moda olmadığını öne sürerken, “Kripto şaşırtıcı bir süratle büyüdü ve şimdi önemli bir rol oynuyor. Birçok Amerikalı’nın yatırım kararı arasında bulunuyor.” yorumunda bulundu. 

Yellen’ın üslubundaki değişikliğin nedeni, tahminlerinin sapma göstermesi olabilir. Buna göre suç dünyası, blok zincirlerin izlenebilirliği göz önüne alındığında hala kara para aklama için nakit para tercih ediyor. Diğer taraftan El Salvador’un Lightning Network’ü ve finansal ödeme firması Block ile yapılan çalışmalar, işlem sayısını artırabilir. 

ABD Hazine Bakanı Yellen’ın fikir değişikliği önemli çünkü ABD Başkan Biden, Hazine Bakanlığı ve diğer devlet kurumlarına kripto endüstrisi için bir düzenleyici çerçeve oluşturma sürecini başlatma görevini verdi. Beyaz Saray’ın, kripto paralara yönelik uzun zamandır beklenen yürütme emri, varlıklı Rusların Batı tarafından uygulanan ekonomik yaptırımları atlamak için kripto paraları kullanabileceği spekülasyonları sayesinde son zamanlarda büyük ilgi gördü. 

Artık Hazine Bakanı olduğu için Yellen, finansal istikrar, tüketicilerin korunması ve kriptonun yasa dışı işlemlerde kullanılmasıyla ilgili endişelere dikkat çekerek, artık “daha az şüpheci” olduğunu belirtirken, “Yönetim emri uyarınca Hazine, para ve ödeme sistemlerinin geleceği hakkında bir rapor hazırlamak için diğer devlet kurumlarıyla birlikte çalışacak”. dedi.

Yellen’ın, Şubat 2021 ABD Mali Sektör İnovasyon Politikası Yuvarlak Masa Toplantısı’ndaki “Bu yeni teknolojilerin geleceğini görüyorum ama aynı zamanda gerçeği de görüyorum.” ifadesi kendisinin dijital varlıklara yönelik fikir değişikliğine yönelik ilk sinyalleri olarak algılanmıştı. 

Kripto endüstri temsilcileri yürütme emrini olumlu karşılarken, Yellen’ın bu şansı, ulus, tüketiciler ve işletmeler için önemli faydalar sağlayabilecek şekilde değerlendireceğine inanıyorlar. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Launchpad

Potansiyeli Yüksek 10 Launchpad Projesi

Ukrayna, NFT Savaş Müzesi’ni Piyasaya Sürdü