in

Yellen, Kripto’nun Emeklililk Tasarrufu Yapanlar için ‘Çok Riskli’ Olduğunu Belirtiyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto varlıkların, çalışanların emeklilik planlarına dahil edilmesinin “çok riskli” olduğunu düşünüyor ve Kongre’nin, bu risk hakkında adımlar atması için harekete geçme çağırısında bulunuyor.

Yellen’ı, bu açıklamaya iten konu ise, Fidelity Investments’ın denetlediği bir işyeri, çalışanların emeklilik planlarına bir kripto para birimi seçeneği ekleyeceğine dair bir duyuruydu.

Bilindiği üzere, Nisan ayında Fidelity Investments, bu yılın sonlarında 401(k) planına Bitcoin eklemeyi teklif etme niyetini açıklamıştı. Bunun üzerine ABD Çalışma Bakanlığı, insanların 401(k) emeklilik hesaplarına kripto para biriminin konulmasına karşı bir uyarı yayımlamıştı.

*401(k) planı, birçok Amerikalı işveren tarafından sunulan ve tasarruf sahibine vergi avantajları sağlayan bir emeklilik tasarruf planıdır. Adını ABD İç Gelir Yasası’nın bir bölümünden almaktadır.

UST, ABD, Janet Yellen,

ABD Hazine Bakanı Yellen, 401 (k) emeklilik planları gibi vergi avantajlı emeklilik enstrumanlarına hangi varlıkların dahil edilip edilmemesi gerektiğini Kongre’nin kontrol etmesi gerektiğini düşünüyor.

“Tavsiye ettiğimi söylemiyorum, ama bence bu makul bir şey olurdu.”

Geçtiğimiz günlerde Senatör Cynthia Lummis Bitcoin’in bazı ABD çalışanlarının emeklilik için ücretlerinin bir kısmını hesaplarına katkıda bulunduğu 401(k) emeklilik planına dahil edilip edilmemesi gerektiği konusunu tartışmaya açmıştı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Mastercard, NFT Ödemeleri için Yeni Ortaklarını Açıkladı

ABD’de Enflasyon Düşmedi, FED Ne Yapar?