içinde ,

Yellen: ABD’de Resesyon ‘Kaçınılmaz’ Değil, Enflasyon Kaçınılmaz Derecede Yüksek!

UST, ABD, Janet Yellen,

Hazine Bakanı Janet Yellen 19 Haziran Pazar günü yaptığı açıklamada, gelmesinden korkulan resesyonun “hiç de yakın olmadığını” söyledi.

Enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi ve Federal Rezerv’in buna karşı koymak için agresif adımlar atması nedeniyle bu yıl durgunluktan bahsetmek çok yakın. 15 Haziran Çarşamba günü, FED, 1994′ten bu yana en yüksek olan 75 baz puanlık faiz artırımını duyurdu. FED Başkanı Jerome Powell ayrıca, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin enflasyonu baskılamak için agresif para politikası sıkılaştırma planını sürdürme niyetini belirtti.

Aynı zamanda, çoğu kişi tüketici harcamalarındaki dayanıklılık ve  istihdam artışının birleşiminin ABD’yi resesyondan uzak tutmasını bekliyor.

Yellen, resesyon

ABC’nin “Bu Hafta” programına verdiği röportajda Yellen şunları söyledi: 

“Ekonominin yavaşlamasını bekliyorum. Ekonomi, işgücü piyasası olarak toparlandığı ve tam istihdama ulaştığımız için çok hızlı bir oranda büyüyor. Artık istikrarlı bir büyümeye geçiş beklememiz doğal, ancak bir durgunluğun kaçınılmaz olduğunu düşünmüyorum.”

Yellen, resesyondan kaçınma konusunda iyimser görünse de, küresel ekonomi, Ukrayna’da devam eden savaş, yükselen enflasyon ve Covid-19 pandemisi ile önümüzdeki aylarda hala ciddi tehditlerle karşı karşıya. Yellen, “Açıkçası, enflasyon kabul edilemez derecede yüksek” dedi.

Yine de, tüketici harcamalarındaki düşüşün durgunluğun nedeni olacağına inanmıyor. Yellen, ABC News’e ABD işgücü piyasasının savaş sonrası dönemin en güçlüsü olduğunu söyledi. Yellen, enflasyonun “önümüzdeki aylarda” yavaşlayacağını tahmin ediyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonomist. KoinSaati İçerik Editörü

Celsius için Önerilen Kurtarma Planı

Binance 100 Bin Adet Bitcoin (BTC) mi Aldı?