in

Yazılım Geliştiricisi Olmak için İpuçları

Yazılım geliştirici olmayı mı düşünüyorsunuz? Nasıl başlayacağınızı bilmek gerçekten zor olabilir. Bu yazımız ile yeni başlayanlara rehberlik edeceğiz.

İlk ipucuyla başlayacağım: Programcı olmayı nasıl öğrenmek istediğinizi seçin. Sizce öğrenmenin en iyi yolu ne olurdu? Aslında, alınması gereken 3 ana yol var. Ama her şey nasıl bir insan olduğunuza bağlı. Doğru cevap yok. Genelde kendi kendine motive olur musun? Genel olarak daha fazla esnekliğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyor musunuz? Kendi kendini eğitebiliyor musun yoksa her şeyin senin için planlanmış olmasına mı ihtiyacın var? Bir program tutabilecek ve zamanınızı organize edebilecek misiniz?

Kesin olan bir şey var ki, hangi yolu seçerseniz seçin ve nasıl bir yazılım geliştiricisi olmayı öğrenmeye karar verirseniz verin, başarınızı belirleyecek olan sıkı çalışmadır. Daima pratik ve teori hakkında düşünün, akademik kitaplar okuyun ama aynı zamanda kod yazın. İnşa edin ve yaratın.

Yazılım Mühendisliği veya Diğer İlgili Alanlarda Diploma Almak

Yazılım mühendisi pozisyonlarının çoğu bir diploma gerektirecektir. Bu genellikle size yazılımın tasarımıyla ilgili çok önemli bilgiler sağlar. Elbette birçok farklı seçeneğiniz var (bilgisayar bilimi, bilgisayar mühendisliği, yazılım geliştirme, oyun programlama vb.) ama buradaki amacım size ne çalışacağınız konusunda tavsiye vermek değil.

Buradaki fikir, bir diploma almayı mı tercih edeceğinizi veya diğer seçenekleri göz önünde bulundurmayı mı tercih edeceğinizi bilmektir. Burada öğreneceğiniz temel bilgiler oldukça önemlidir ve sizin için hazırlanmış, bazı insanlar için çok uygun olan ve diğerleri için daha az uygun olabilecek bir yola sahip olacaksınız. Öğreneceğiniz tüm teorilerin iyi olduğunu, ancak yeterli olmadığını unutmayın. Aslında çok daha fazlasını bilmeniz gerekiyor çünkü teori ile pratik arasında ciddi bir fark var.

Geliştiriciler için Eğitim Kampı

Geliştiriciler için bir bootcamp, şu anda piyasada en önemli olan programlama hakkında bir şeyler öğreneceğiniz bir tür eğitim programıdır. Genellikle nasıl kod yazılacağını ve uygulamaların nasıl oluşturulacağını öğrenirsiniz. Motive olmanız ve gerçekten bunu yapmak istemeniz gerekir. Çünkü genellikle eğitim kampları 2-3 ay sürer. Programlar oldukça yoğun, günde 10 saate kadar çıkıyor!

Mesele şu ki, kodlamayı çok hızlı bir şekilde öğreneceksiniz. Ancak tüm yazılım tasarımı, mimarisi ve onu gerçekten ölçeklenebilir hale getirme veya karmaşık sorunları çözme hakkında pek bir şey bilmeyeceksiniz. Bu noktaya gelebilmek için okumanız, insanlarla konuşmanız, tecrübe ve bilgi birikiminizle iş mühendislik olduğunda daha hazır olacaksınız.

Diploması Olmayan Bir Yazılım Geliştiricisi Olun, Kendiniz Öğrenin

Son olarak, üçüncü seçenek sadece kendi başınıza öğrenmektir. Açıkçası bunun için kendi kendinizi organize etmeli ve kendi kendini motive etmelisiniz, çünkü hepsi size ve sadece size bağlı olacak. Birçok geliştirici sadece başkalarının müfredatlarına bakar, eğitim kampı programlarına, program düzenlerine vb. göz atar ve bundan ilham alır. Sonunda yaptıkları araştırmaya dayanarak kendi programlarını oluştururlar.

Açıkçası çok daha esnek ama konuşacak veya şüpheleriniz olduğunda bir şeyler soracak kimseniz yoksa bazen sinir bozucu olabilir. Ancak yine de ,  şüpheleriniz olduğunda size yardımcı olabilecek diğer insanlarla tanışacağınız atölye çalışmalarına, buluşmalara ve Hackathon’lara katılabilirsiniz! Bu çok iyi bir seçenek ama dediğim gibi planlamanız gerekiyor.

Nasıl Yazılım Geliştiricisi Olunacağına Dair 9 İpucu

1- Temel Bilgileri Öğrenin

İlk olarak, güçlü bir temel elde etmek için temel bilgileri öğrenerek başlasanız iyi olur. Bir dil öğrenmek ilk adım olmamalıdır. Nasıl programlanacağını, problemlerin nasıl çözüleceğini ve özellikle problemlerin nasıl bulunacağını öğrenmelisiniz. Bundan sonra programlama dilinizi kullanabileceksiniz.

2- Bir Programlama Dili Seçin

Bence kesinlikle sadece bir dile bağlı kalmamalısınız (yani yapabilirsiniz), seçebileceğiniz o kadar çok dil var ki! Ama bir tane ile başlamalısınız ve bunun için okumalısınız, biraz araştırma yapın, iş tekliflerini kontrol edin, nelerin talep edildiğini görün, toplulukları kontrol edin, çevrenizdeki insanlara sorun ve sonra orada olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

3- Farklı Topluluklara Katılın

Topluluklara katılmak herkesin yapması gereken bir şeydir. İnsanlarla tanışmak, bilgi ve deneyimleri paylaşmak için harika bir yol. Ve çalışma metodolojilerinden programlama dillerine kadar ilginizi çekecek tüm konular için her türlü buluşmayı bulabilirsiniz. Toplulukta aktif olun!

4- Pratik Anahtardır

Her zaman pratik yapmalı, kendi projeleriniz üzerinde çalışmalı, başarısız olmalı, düzeltmelisiniz. Yaparak öğrenmelisin, en çok bu şekilde öğrenirsin. Sorularınız ve şüpheleriniz mi var? Diğer geliştiricilere, topluluğa soruyorsunuz ve ardından yeniden pratik yapıyorsunuz. Bir şeyler inşa etmeye çalışmaz ve yanlış yaptığınız şey üzerinde çalışmazsanız, asla daha iyi olamazsınız.

5- Sabırlı Olmayı Öğrenin, Buna İhtiyacınız Olacak

Programlamaya başladığınızda, genellikle iyi olmadığınızı, bunun size göre olmadığını, hüsrana uğradığınızı, ilerlemenin yavaş olduğunu hissedebilirsiniz. Bu normal. İyi kod yazabilmek için zaman, pratik ve deneyim gerekir. Çoğunlukla herkes gibi, üst düzey bir yazılım geliştiricisi olmadan önce yüz binlerce satırdan geçmeniz gerekecek! Doğru araçları kullanarak başlayabilirsiniz.

6- Bir Okuma Programı Yapın

Daha önce de söylediğim gibi, okumak önemlidir. Yani bir programınız olsun. Kendinize saygı duyacağınız bazı hedefler ve hedefler koyun. Size haftada bir kitap okumanız gerektiğini ve bunun doğru miktar olduğunu söylemeyeceğim. Demek istediğim, benim fikrim, izleyeceğiniz bir programa sahip olmak, taahhüt edeceğiniz gerçekçi bir şey. Çünkü kitap okuyacağımı söyleyebilirsin ve sonunda başka şeylere kapıldığın için asla yapmazsın. Ancak bir programa sahip olmak onu daha organize ve planlı hale getirir.

7- Mentörünüz Olsun

Bir akıl hocasına sahip olmak anahtardır. Dinleyeceğiniz, şüpheleriniz olduğunda size rehberlik edecek, sorularınızın bir kısmını cevaplamak için burada olacak, daha net bir vizyona sahip olmanıza yardımcı olacak biri olacak. Aranacak biri, bu size biraz geri bildirim ve farklı bir bakış açısı verebilir.

8- Kendinizi Analiz Edin

Çalışma yöntemlerinizi analiz edin. Ne kadar hızlı çalışıyorsun? Sıklıkla yaptığınız hatalar nelerdir?  Bu, üretkenliğinizi artırmanıza ve neyin iyileştirilmesi gerektiğinin farkında olmanıza yardımcı olacaktır.

9- Staj Yeri Arayın

Stajlar önemlidir. Tabii ki onsuz bir yazılım geliştiricisi olabilirsiniz, ancak yardımcı olur. İstediğiniz tüm kitapları okuyabilir ve programlama hakkında çok şey öğrenebilirsiniz, ancak gerçek şu ki işverenler iş deneyiminiz olduğunu bilmek ister. Yaparak ve başkalarından öğrenmenin, sektördeki insanlarla tanışmanın, şirketi sevip sevmediğinizi görmenin ve seviyorsanız, çalışmanın ve işe almaya değer olduğunuzu kanıtlamanın harika bir yolu!

Kaynak: technojobs

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

kriptopara

Yakında Piyasaya Sürülmesi Beklenen, Gelecek Vaat Eden Kriptopara Projeleri

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Fiyatındaki Bir Sonraki Zirve Ne Olacak? | BTC Teknik Analizi