Yaz Sezonunda Kriptopara Piyasasına Genel Bakış

Bitcoin

Kriptopara yatırımcılarını çok mutlu etmeyen bir yaz sezonu yaşıyoruz. Geçen yılın sonlarıyla başlayan ve bu yıl Mayıs ayına kadar devam eden, zaman zaman kesintiye uğrasa da kriptopara yatırımcılarını memnun eden bir ara sezon yaşadık. Boğa, mini boğa ismine ne derseniz deyin, bu süreçte kriptopara piyasalarına ciddi oranda yeni yatırımcı girdi. Kriptopara projeleri enflasyonu da yaşandı haliyle, bu ilgiyi sömüren fırsatçılar binlerce scam (sahte) projeler çıkararak, deneyimsiz yatırımcıları avladılar. Peki şimdi ne olacak?

Herkesin aklındaki soru bu, zira Haziran ayındaki düşüşle birlikte, çoğu kriptopara neredeyse yarı yarıya değer kaybetti. Bitcoin, Ethereum ve BNB gibi majör projelerde yatırımcılarını bu süreçte üzdüler. Zaman zaman Bitcoin yükseliş kaydetse bile, tekrar indiği seviyeleri görmesi uzun sürmüyor ve altcoinler tekrar yıpranıyor. Bu süreci hacim, dominans gibi parametrelerle yorumlamak, zaman zaman Onchain analizlerine başvurmak da çare değil. Zira en önemli faktör olan insan psikolojisi çok değişken seyrediyor. Bitcoin Fear/Greedy Index gibi korku ve açgözlülük indeksi insan psikolojisi
hakkında bize bazı detaylar verse de yeterli değil.

Bitcoin

Kriptoparaların yükselişi hakkında çok basit bir gözlem sonucu şunu söyleyebiliriz: “Yükselişi ne sağladıysa, düşüşü de o sağladı.” Peki yükselişi neler sağlamıştı? Microstrategy gibi büyük yatırım fonlarının yüksek alımları, Elon Musk gibi fenomenlerin shillemeleri, tüm bunların ekseninde FOMO (bir fırsatı kaçırma endişesi) duyarak bilip/ bilmediği projelere yatırım yapan çaylak yatırımcılar. Peki ne oldu? Madencilik hakkında Çin’den gelen yasaklama haberleri, Elon Musk’ın Tesla’nın Bitcoin yatırımlarının bir kısmını sattığı haberi, bunun dışında irili ufaklı bazı ülkelerden gelen yasaklama haberleri ile yeni yatırımcılar paniğe kapıldı ve piyasalardan çıkış yaptılar.

Şimdiki tabloya baktığımızda, art arda kurumsal şirketin alım haberleri, regülasyonlarla ilgili olumlu gelişmeler, sosyal medyada yine kriptoparaların odak noktası olması ve tüm bunlara eklemlenen yeni yatırımcıların piyasaya dönmesi; piyasalara olumlu yansıyabilir. Unutmayalım, korku oldukça hızlı yayılan bir duygudur ve hala kriptopara yatırımcılarına korku hakim.

kriptopara

Gelelim yaz aylarına, Kuzey Yarımküre’de yaz ayları yaşanırken, elbette küçük yatırımcılar tasarruf modundan çıkıp daha fazla tüketim gerçekleştiriyorlar ve kriptoparalarda bundan etkilenerek piyasadan bir miktar para, reel ekonomiye doğru kayıyor. Bu yüzden, yazın bitmesinin ardından, kriptoparalarda da kısmen bir para girişi ve olumlu seyir görebiliriz. Ethereum’un yeni ölçeklenme altyapısına geçişi veya diğer majör kriptoparalara dair haberler, sektör içi haberler olduğundan;
bu tarz haberlerin ancak proje bazında etki yapacağını düşünmekteyim. Yazıyı yazdığım şu sıralarda ise bir NFT rüzgarı yaşanıyor, bu rüzgarı İtalya’dan gelen bir yasaklama haberi kesintiye uğrattı gibi.

Her ne kadar altcoinler ciddi bir düşüş gösterse de, hala geçmiş yıllarının çok daha üstünde bir likidite ve değerle piyasalarda sahnedeler. Bu sebeple kısa vadede çok ümitli olmasam da, orta ve uzun vadede kaliteli projesi olan çoğu kriptoparanın güzel kazançlar verebileceği düşüncesindeyim. Mass adaption (kitlelerin adapte olması) kriptoparalar için çok önemli ve şu anda Z ve Y kuşağı kriptoparalara oldukça adapte olmuş durumda. Bunun tamamlanma aşaması olan kurumsal adaptasyonlar konusunda ise henüz çok erken diyebiliriz.

kriptopara

İşte bu noktada, bu yazıyı okuyan kriptopara meraklıları, sizlere tavsiyem temel ve teknik analiz becerinizi geliştirmek, ayrı bir yayıncılık çizgisi olan Koinsaati’nin her makalesini okumak, notlar almak ve bizlere sorabileceğiniz her soruyu Telegram sohbet kanalından bizlere ulaştırmanız, herkese iyi bayramlar.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Caner Ok tarafından yazıldı.

Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olduktan sonra uzun süre turizm alanında yöneticilik ve danışmanlık hizmetleri yürüttü. Sosyal medya ve dijital yayıncılık deneyiminin ardından blockchain teknolojisi alanına yöneldi. Son dört yıldır blockchain alanında editörlük, komunite yöneticiliği, sosyal medya yönetimi, marketing ve inovatif gelişimler alanlarında çalıştı. Koinsaati'nde Co-Founder ve CEO görevlerini sürdürüyor.

Binance

Binance CEO’su CZ’den Mektup

Visa

Visa, Avustralya’daki İlk Bitcoin Harcama Kartını Onaylayacak