in , ,

Yatırımcıların Dogecoin İlgisi Eskisi Gibi Değil

Google aramalarda ve sosyal medya gönderilerinde Dogecoin tıklanmaları ve paylaşımları mayıs ayından bu yana ciddi bir düşüş gösterdi.

2021 yılının ilk aylarında Dogecoin gibi birçok kriptopara birimi sürekli yeni ATH seviyelerine ulaşmış rekor üstüne rekor kırmıştı. Elon Musk’ın DOGE güzellemeleri ve açık desteği ile DOGE ardı ardına yükselişler göstermişti.

Dogecoin

Bununla beraber Reddit yatırımcılarının da ortak hareket etmesi de yükselişin arka planındaki unsurlardan birisiydi. Bu sebeple DOGE bir trend haline gelmiş herkesin merak ettiği ve takip ettiği bir kriptopara olmuştu. Dogecoin tamamen şaka amaçlı çıkartılan bir kriptopara olmasına rağmen bu artışı ve kendine çektiği ilgi ile kullanıcıları bir hayli şaşırttı.

Mayıs başındaki Google Trend verilerine göre Dogecoin aramaları Bitcoin aramalarına denk olacak seviyede artış göstermişti. Bu veriler ilginin ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesi olmuştu. Ocak ayı ile bir kıyaslama yapmak gerekirse; ocak ayında Bitcoin aramaları Dogecoin aramalarının yüzde 8bin oranında üzerindeydi.

Dogecoin ile ilgili tweet sayıları da ocak ayının sonundan itibaren ciddi artış göstermişti. Reddit kullanıcılarının kriptonın GameStop’u olarak Dogecoin’i seçmesiyle bu artış arasında nedensellik görebiliyoruz. Bununla beraber Bitcoin ile ilgili atılan tweet sayısı 196 bin olurken, Dogecoin’den bahsedilen tweet sayısı 944 bine ulaşmıştı.

Dogecoin

Ancak Dogecoin’in popülerliği fiyatının %60 düşüş göstermesinin ardından giderek azalyor. Google verilerine baktığımızda mayıs ayında en yüksek seviyesine ulaşan DOGE aramaları o zamandan bu güne %90 düşüş kaydetti.

Bununla beraber zincir üzerinde yapılan toplam işlem sayısında da düşüş mevcut. Dogecoin blokzinciri üzerinde Mayıs ayında 82 milyar doların üzerinde işlem gerçekleşirken, 14 Haziran itibariyle 4,4 milyar dolara geriledi.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

TrustFi

TrustFi Network Oluşum Raporu

Ethereum

Ethereum Londra Hardforku 24 Hazirandan İtibaren Test Ağında Yayınlanıyor