içinde ,

Yarın AB Parlamentosu’nda MiCA Oylanacak

MiCA öncesi ne gibi gelişmeler yaşanıyor?

Avrupa Birliği’nin, dijital para birimlerini yönetmek için önerdiği yasal çerçeve olan MiCA (Markets in Crypto Assets) taslağında, PoW konsensüs mekanizmasına sahip kripto para birimlerinin kullanımını sınırlayabilecek bir hüküm bulunuyor. Hesaplama süreci, enerji endişeleri nedeniyle AB’li yasa yapıcılar tarafından yoğun bir inceleme altına alındı.

MiCA’nın önceki taslağında, çevresel olarak sürdürülemez konsensüs mekanizmalarına dayanan kripto hizmetlerinin Ocak 2025’ten itibaren yasaklanmasını öneren bir hüküm bulunuyordu. Ancak daha sonra endüstriden gelen tepkilerin ardından bu hüküm iptal edilmişti. 

Stablecoin’leri ve kripto hizmetlerini kapsayan düzenleme paketi olan MiCA, ilk olarak Eylül 2020’de önerildi. Tasarıyı kaleme alanlar, MiCA’nın öncelikli hedefini “AB finansal hizmetler düzenleyici çerçevesinin yenilikçi olmasını ve teknolojilerin uygulanmasına engel teşkil etmemesini sağlamak” olduğunu belirtmişlerdi. 

MiCA taslağı, PoW tabanlı kripto varlıklara yasak önerisinin kaldırılmasıyla Mart 2022’nin ilk günlerinde revize edilmişti. MiCA’dan sorumlu AB’li parlamenter Dr. Stefan Berger, o süreçte söz konusu paragrafın kaldırıldığını ancak henüz bu konuda nihai bir karara varılmadığını belirtmişti. Yeni taslağın bir versiyonunda bu hüküm önemli ölçüde yumuşatılmış olsa da geçerliliğini sürdürüyor. Buna göre, “kripto varlıkların, AB’de kabul edilmeden önce işlemleri doğrulamak için kullanılan konsensüs mekanizmalarıyla ilgili olarak minimum çevresel sürdürülebilirlik standartlarına tabi olacağı” yönünde ibareler mevcut. 

Bununla birlikte hükme göre, PoW konsensüs mekanizması küçük ölçekte çalışıyorsa sürdürülebilirlik standartlarını karşılama zorunluluğundan muaf olabilir. Ancak, küçük ölçekli bir operasyon olarak nitelendirilen şey henüz belirlenmiş değil. 

Çerçevenin başka bir bölümünde ayrıca mevzuatın yürürlüğe girmesinden önce AB’de kullanımda olan enerji yoğun kripto varlıkların, “gereksinimlere uyum sağlamak için aşamalı bir kullanıma sunum planı oluşturması ve uygulaması” gerektiği yönünde hüküm mevcut. 

Ethereum’u (ETH), PoW’dan daha az enerji tüketen PoS konsensüs mekanizmasına taşıma planları olsa da, işlem hacmine göre en büyük küresel kripto para birimi olan Bitcoin’in (BTC) PoW’dan nasıl geçebileceği belirsizliğini koruyor. Bitcoin madenciliğinde yenilenebilir enerji kullanmak için büyük bir baskı olsa da, endüstri hala geleneksel enerji kaynaklarına yüksek bağımlılığını değiştirmiş değil. Bu durum, Bitcoin’i daha regüle bir teklif karşısında potansiyel olarak savunmasız hale getiriyor. 

Gelişmeler karşısında kripto topluluğundan tepkiler gelmişti. Fransa merkezli donanım cüzdanı üreticisi Ledger, PoW konsensüs mekanizmasını kullanan kripto varlıkların AB çapında olası bir yasağı hakkında uyararak, insanları Avrupa Parlamentosu üyeleriyle iletişime geçmeye ve harekete karşı çıkmaya çağırdı. Ledger ay başında yayınladığı bildiride, “Bireyler ve kuruluşlar, ihtiyaçlarına en uygun teknolojiyi seçmekte özgür olmalıdır. Politika yapıcılar belirli bir teknolojiyi ne empoze etmeli ne de onun lehine ayrımcılık yapmalıdır. Bu son derece endişe verici ve Avrupa için ciddi sonuçlar doğuracaktır.” açıklamasında bulunmuştu. 

Fransa Parlamentosu Üyesi olan Pierre Person, geniş bir Twitter dizisinde tasarıyı eleştirirken, düzenlemenin büyüyen kripto ekosisteminde Avrupa’nın rekabet gücü üzerindeki etkisine değindi. Person’un ifadeleri “her birimizin daha ekolojik ve erdemli bir toplumu savunması gerekiyorsa, PoW’u yasaklamak basit ve komik bir bakış açısıdır. Mesele Bitcoin’in enerji tüketimi değil, bu enerjinin kökeni. Fosil enerji kaynaklı madenciliği yasaklamak ve yenilenebilir enerjiye yönelen oyuncuları teşvik etmek daha tutarlı olacaktır. Başkan Biden’ın, ABD’yi bu yeni ekosistemi tam olarak benimsemeye çağıran bir yasayı imzaladığı sırada Avrupa Parlamentosunun rekabet gücümüzü düşürmeye çalışması moral bozucu” şeklinde oldu. 

Avrupa Konseyi’nde bu yönde bir kararı alınsa bile, yasa yapıcıları; Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve üye ülkeler arasında yapılması gerekecek uzun ve karmaşık müzakereler bekliyor olacak. Bu nedenle MiCA’nın yürürlüğe girmesi yıllar alabilir.

Diğer taraftan hatırlanacağı üzere Şubat ayında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, Birliği, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle uygulanan yaptırımlardan kaçınmak için kripto para kullanmasını önlemek için düzenlemeleri onaylamaya çağırmıştı. 

Kısaca MiCA (Markets in Crypto Assets) 

MiCA, stablecoin’lerle birlikte Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto paraları kapsar. Diğer taraftan merkez bankaları tarafından çıkarılan CBDC’leri veya menkul kıymetler, mevduat, hazine bonosu veya türevler gibi finansal araçlar olarak nitelendirilebilecek menkul kıymet token’leri gibi kripto varlıklar kapsamaz. MiCA, genel olarak “dağıtık defter teknolojisi veya benzer teknoloji kullanılarak elektronik olarak aktarılabilen ve saklanabilen değer veya hakların dijital temsilleri” olarak tanımlanan kripto varlıkları için geçerlidir.

Çerçeve ayrıca, Libra gibi asset referenced token’lardan başlayarak, kripto varlıkların üç alt kategorisini tanımlar. Kapsanan ikinci kripto varlık türü, ABD doları gibi bir itibari para biriminin değerine sabitlenmiş stablecoin’lerdir. Üçüncüsü, bir mal veya hizmete dijital erişim sağlamayı amaçlayan ve yalnızca o token’i veren tarafından kabul edilen utility token’dır. 

Kaynak: Coindesk

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 13 Mart 2022

Yeni Planlanan ETF, NFT Hisse Senetlerini Hedefliyor