in

Yaptırımlar Artsa Bile Rus Kripto Ticareti Devam Ediyor

kripto

Rus yatırımcılar, diğer ülkeler tarafından yapılan ekonomik yaptırımlara rağmen Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde işlem yapmaya devam ediyor.

Yaşanan son olaylardan sonra piyasa hareketliliği nispeten daha düşük seyretse de yatırımlar her şeye rağmen devam ediyor. Blockchain analitik firması Kaiko’dan gelen verilere göre, Cumartesi günü ruble cinsinden Bitcoin ticaret hacminin bu yıl en yüksek seviyesine ulaştığı görülüyor. Bu kripto ticaret hacminin çoğunluğu, fiat dijital paraları ile birebir desteklendiğini iddia eden Tether aracılığıyla yürütülüyor.

Kaiko’ya göre, 5 Mart’ta daha yüksek bir büyüme kaydedildi. Savaşın koşulları ve yaptırımların yükü hafifletilmek için Rus yatırımcılar ruble cinsinden Bitcoin ticaret çiftlerini yatırım aracı olarak kullanmaya başladı. Binance’deki Bitcoin ruble işleminin ortalama ticaret hacmi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği 24 Şubat tarihinden bu yana ortalama 580 dolar artış gösterdi. Böylelikle 10 ayın en yüksek seviyesi kaydedildi.

Bu gelişmeleri kripto algoritmik ticaret şirketi Efficient Frontier’in iş geliştirme müdürü Andrew Tu, “Belki daha fazla Rus perakende yatırımcısı, BTC lehine fiat riskinden tamamen kurtulmak istiyor” şeklinde yorumladı. Teknik olarak ABD doları yaptırımlarının USDT sahiplerine gerçekçi bir şekilde uygulanmadığını ve bazı kullanıcıların sadece ek önlemler aldığını sözlerinin devamına ekledi.

Rusya’dan yapılan ticaret, küresel Bitcoin’in toplam hacminin yalnızca bir kısmını oluşturuyor. Bitcoin’in günlük ortalama işlem hacmi 20 milyar dolar ile 40 milyar dolar arasında değişiyor. Kaiko, 5 Mart’ta BTC/RUB’un toplam işlem hacminin yaklaşık 14,2 milyon dolar olarak seyrettiğini bildirdi.

Son Gelişmeler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Avrupa Birliği üye devletleri ve ABD ortak hareket ederek ekonomik yaptırım uygulayacağını açıklamıştı. Alternatif piyasa faaliyetlerinin sınırlandırılması için kripto borsalarından da yaptırımlara uymaları beklenmişti. Örneğin Coinbase, Rus varlıklarıyla ilişkili olduğunu tespit ettiği  25.000’den fazla adresi engellediklerini bildirdi.

Avustralya kripto borsası BTC Markets’in CEO’su Caroline Bowler, şirketinin yaptırım altındaki Rus varlıklarını engellediğini açıkladı. Diğer yandan, Rusya ile bağlantılı kullanıcıların ticareti herhangi bir kesintiye uğramadı.

Bir yaptırım türü olarak kripto piyasalarına erişimi engelleme çabaları, ABD ve müttefikleri tarafından Rusya’ya uygulanan bir süreç. Ekonomik yaptırımlar bazı bankaların dünya çapındaki finansal kurumları birbirine bağlayan SWIFT mesajlaşma sisteminden men edilmesini de içeren tüm cezaları kapsıyor. Ayrıca yaptırımlar, dijital varlıkların küresel güvenliğinin çatışma altında etkilenip etkilenmediğini ölçmek için önemli bir rol oynuyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Japon Bankası Mitsubishi UFJ Trust, Stablecoin Çıkaracak

Bitcoin (BTC) Yükselişleri Devam Edecek mi?