in , , ,

Yapay Zeka ve DeFi Ekosistemi

Yapay zeka (AI), birçok kişinin gözünde dünyanın en büyüleyici teknolojilerinden biridir. Görünüşe göre hayatlarımızı pek çok yönden değiştirme potansiyeline sahip olan bu teknolojiye blockchain ve kripto sektörü de dahildir. 

Fakat beklentilerimizi dikkatli bir şekilde yönetmeliyiz. Yapay zeka birçok vaatte bulunsa da aynı zamanda bu teknolojiye yönelik bazı yanılgılar da bulunuyor. 

Yapay Zeka Teknolojisinin DeFi Potansiyeli

Merkeziyetsiz finans (DeFi), blockchain ağları üzerine inşa edilmiş DeFi uygulamalarından oluşan bir ekosistemdir. DeFi ürünleri arasında kripto kredileri, likidite sağlama ve merkeziyetsiz borsalar yer alır. 

Oxford İngilizce Sözlüğü’ne göre yapay zeka, bilgisayarların veya diğer makinelerin akıllı davranış sergileme veya simüle etme kapasitesidir. Finans veya ticarette yapay zekayı düşündüğümüzde, yaygın uygulamalar arasında dolandırıcılık tespit yazılımı, ticaret botları ve hatta müşteri destek sohbet botları yer alır. 

İki Teknolojiyi Birbirine Bağlayan Nedir? 

Görünürde hem yapay zeka hem de DeFi, verimlilik, şeffaflık ve erişilebilirlik yoluyla geleneksel finans sistemlerini bozma gücüne sahip. DeFi hepimizin erişebileceği ürünleri değiştirirken, yapay zeka da onlarla nasıl etkileşim kurduğumuzu etkiliyor. 

Yapay zekanın DeFi’de karar alma ve risk yönetimini iyileştirmesi için bir fırsat var gibi görünüyor. Peki bu nasıl bir sonuç doğuracak? Yapay zeka ile geliştirilmiş yeni finansal ürün ve hizmetlerin yanı sıra alım satım algoritmaları ve piyasa yapıcı mekanizmalar bekleyebiliriz. 

Peki yapay zeka teknolojisi DeFi ekosisteminde nasıl kullanılabilir? Bu teknolojinin DeFi ekosisteminde kullanılması için birden fazla yöntem bulunmakta. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

Tahmine Dayalı Analitik

Tahmine dayalı analitik, geçmiş verileri analiz ederek ve bunlara istatistiksel modeller uygulayarak gelecekteki piyasa sonuçlarını tahmin etmeye çalışmak için yapay zekayı kullanır. Yapay zeka daha sonra zaman içinde makine öğrenimi yoluyla tahmin becerilerini geliştirebilir. Daha basit bir ifadeyle bu, bir yatırımcı adına teknik ve temel analiz yapan bir yapay zekaya benzer. 

Bu yapay zeka araçları kripto ve finans dünyasında zaten mevcut, ancak şimdi DeFi sektöründe otomatik ticaret ve portföy yönetimi için de bir fırsat görüyoruz.

Akıllı Sözleşme Otomasyonu

Yapay zeka, otomasyon yoluyla akıllı sözleşme etkinliğini artırma potansiyeline sahiptir. Örneğin, bir borç verme protokolü, bir borç verenin teminat seviyesini sürekli olarak izlemek ve olası temerrütleri gerçekleşmeden önce tahmin etmek için yapay zekayı kullanabilir.

Bu bilgiler daha sonra borç verme protokolüne gönderilebilir. Bu durumda yapay zeka, akıllı kontratların yapmakta zorlanacağı bir işlevi yerine getirmiş olur.

Dürüst Olmayan DeFi Faaliyetlerini Belirleme

DeFi hizmetleri tarafından sağlanan anonimlik, sahtekarlık davranışını tespit etmeyi zorlaştırabilir; yapay zeka, sahtekarlık faaliyetlerini belirlemek için büyük veri kümelerindeki eğilimlere bakarak bu sorunu çözebilir. Örneğin, sahte borsa işlem hacmi veya şüpheli likidite hareketleri, veri analizi teknikleri kullanılarak tespit edilmek üzere hedeflenebilir.

Kredi Skorlama Yoluyla Borç Verme ve Borç Alma

DeFi’nin temelinin bir parçası olarak, merkeziyetsiz ürünler ve ihraççılardan çok az insan girdisi gerektirir veya hiç gerektirmez. Ancak bu, sermaye gereksinimleri dışında, kripto kredisi gibi DeFi ürünlerinin genellikle çok düşük giriş engellerine sahip olduğu ya da hiç olmadığı anlamına gelir. 

Uygun kredi puanlamasıyla, kripto kredisi verenler kanıtlanabilir geri ödeme geçmişine sahip kullanıcılara daha iyi fiyatlar sunabilir. Ancak, bu puanlama sistemine potansiyel olarak önyargılı bir insan unsuru eklemek, merkeziyetsizlik özelliğini ortadan kaldıracaktır.

Buna karşı koymanın bir yolu, bir borçlunun cüzdanını ve geçmişini analiz edebilecek ve geri ödeme potansiyellerini şeffaf bir şekilde değerlendirebilecek yapay zeka tabanlı kredi puanlamasını uygulamaktır.

Yatırım Tavsiyesi ve Portföy Yönetimi

Bot danışmanlar, DeFi piyasalarındaki tüccarlar ve yatırımcılar için heyecan verici bir beklentidir. İnsan benzeri, etkileşimli bir kullanıcı deneyimi, teknik ve temel analiz ve üst düzey tahmine dayalı analitik için öğrenme eğrisini düzleştirir. Çoğu blok zincirindeki işlemler tamamen şeffaf olduğundan, yapay zekanın analiz edip kullanabileceği çok sayıda veri vardır.

Kaynak

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Emtia ve Menkul Kıymet Nedir?

Ethereum Name Service (ENS) Nedir?