Yapay Zekâ Tabanlı Ev Robotlarının Günümüzde ve Gelecekte Kullanımı

Uluslararası Robotik Federasyonu, ABD hizmet robotu endüstrisinin 5,2 milyar dolar değerinde bir pazar olduğunu bildiriyor. Ayrıca, ev robotlarının birkaç yıl içerisinde devletin yıllık gelirine 11 milyar dolarlık katkıda bulunacağını tahmin ediyor.

Ev robotları 1990’lardan beri hayatımızda. Bunun erken bir örneği şu anda birçok ev işinde insanlara yardım etmek için kullanılan 2001 Electrolux robot elektrikli süpürgesi. Bu makale, üç ana türde ev robotu kullanımını inceliyor.

  1. Temizlik (vakumlu temizlik, zemin temizliği, çim biçme, havuz temizliği ve cam temizliği)
  2. Eğlence (oyuncaklar ve hobi robotları)
  3. Hane güvenliği ve gözetimi (makine görüşü, hareket algılama ve daha fazlası)

Ev robotlarının kullanımının önümüzdeki birkaç yılda ciddi oranda artması beklense de yapay zekâ teknolojileriyle bütünleşmeleri hâlâ oldukça yeni. Gelecekte hayatımızda daha fazla yer alması beklenen bu teknolojiye dair iki ana soru üzerinde duracağız.

  1. Yapay zekâ şu anda ev robotu endüstrisinde nasıl uygulanıyor?
  2. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu alanda ne gibi yenilikler bekleniyor?

Temizlik Robotları

Güncel Uygulamalar

Son on yılda, temizlik robotlarının yeteneklerinde birkaç çarpıcı gelişme dikkat çekiyor. Aslına bakarsanız bu pazardaki seçkin ürünlerden birkaçı şu anda 6. nesillerinde. Orijinal ürün üreticileri (OEM), özellikle elektrikli süpürge, zemin temizliği ve çim biçme işleri için yapay zekâ teknolojilerini daha fazla benimsemeye çalışıyor. Aşağıda şu anda mevcut olan bazı temizlik robotları bulunmaktadır.

iRobot Roomba 

iRobot, 2002’de Roomba adlı ilk robotik elektrikli süpürgesini piyasaya sürdüğünde, ürün, yerleşik sensörler kullanarak duvarları tanımlama ve merdivenlerden kaçınma gibi oldukça temel yapay zekâ yeteneklerine sahipti. Roomba’nın en yeni 980 modeli, yapay zekâ tarafından desteklenen gelişmiş karar verme yeteneklerine sahiptir. Robot, oda boyutunu tarayabilir, engelleri belirleyebilir, en verimli rotaları ve yöntemleri hatırlayabilir.

Aşağıdaki video ürünün özelliklerini kısaca açıklamaktadır:

 

Sharp Corporation-RX-V100

RX-V100, yanıp sönen ışıklar ve sesli mesajları bir arada kullanarak mevcut durumunu raporlayabilen, ses tanıyabilir yapay zekâ motoruna sahip bir temizleme robotudur.

Örneğin, bir kullanıcı robota sesli bir şekilde “temizle” komutunu verdiğinde, RX-V100, “tamam” yanıtını vermek için yapay zekâ konuşmasını kullanır ve komutu kabul ettiğine dair “sallanır”. Ardından otomatik modda temizlemeye başlar. Buna ek olarak ürün, “Günaydın” veya “Nasıl gidiyor?” gibi basit konuşmaları simüle etmek için önceden tanımlanmış bir dizi mesaj ve yanıtla birlikte gelir.

Sharp’tan, RX-V100 modelinin bazı temel kullanım örneklerini ve özelliklerini içeren 3 dakikalık bir pazarlama videosu:

Bosch Roxxter

Bosch, çevresinin haritasını çizmek için yapay zekadan yararlanan Roxxter robotik elektrikli süpürge serisini piyasaya sürdü. Bu robotlar, Amazon’un Alexa asistan uyumlu cihazları aracılığıyla sesli komutları işlemek için donatılmıştır. Örneğin kullanıcı Alexa’ya “Alexa, Home Connect robot süpürgesini oturma odasına taşı.” komutunu vererek Roxxter robotunu etkinleştirebilir.

 

Gelecekteki Olasılıklar

45. Tokyo Motor Show’da Honda, yeni bir robotik çim biçme makinesi konsepti olan Honda Ai-Miimo Concept’i sergiledi. Honda, Ai-Miimo Concept’in yapay zekâ kullanarak kullanıcısıyla iletişim kurabilen, kendinden itişli, elektrikli robotik bir çim biçme makinesi olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, robotun konuşmalar için yapay zekâdan nasıl yararlandığı açık değildir.

Aşağıdaki video, Honda’nın Tokyo Motor Show 2017’deki kısa bir tanıtımını sunuyor:

İşletmeler, temizlik robotları için yapay zekâ araştırmalarına ve geliştirme projelerine yatırım yapıyor. Dyson, Şubat 2017’de Singapur’da bağlantılı teknoloji ve akıllı makinelere odaklanan bir Ar-Ge teknoloji merkezi geliştirmek için 587 milyon dolar yatırım yaptı. OpenAI ayrıca 2016’daki önemli teknik hedeflerinden biri olarak “kullanışlı bir ev robotu”nu listeledi.

Temizlik ekipmanı üreticileri, yapay zekâ teknolojisi sağlayıcılarıyla iş birlikleri gerçekleştirmeye başlıyor. San Diego start-up’ı Brain Corporation, 2018’de ticari temizlik robotu işine girme niyetiyle SoftBank Robotics Corp ile ortaklığını duyurdu. Bu ortaklık SoftBank Robotics’in otonom navigasyon ve haritalama için Brain Corp’un yedek zekâ platformunda çalışan RS26 robotik zemin yıkayıcısını sunma imkânı tanıyacak.

Eğlence Robotları

World Robotics raporu, eğlence robotlarının (oyuncaklar veya hobi robotları) 2017 yılında 2,5 milyon adet satarak 1,1 milyar dolar gelir getirdiğini tahmin ediyor. Ayrıca eğlence robotlarının pazar büyüklüğünün, önümüzdeki üç yıl içerisinde %20-25’lik bir bileşik yıllık büyüme oranı ile 7,5 milyar doları aşacağını öngörüyor.

Yapay zekâ yerleştirilmiş ev eğlence robotlarına iki örnek aşağıda listenmiştir:

Anki’nin Cozmosu 

San Franciscolu start-up ANKI’nin ev eğlence robotu Cozmo, yapay zekâlı bir oyuncak. Şirket, 2016 lansman raporunda Cozmo’yu “büyük bir kişiliğe ve bir dizi duyguya sahip bir robot” olarak pazarlıyor. Rapora göre, Cozmo’nun “kişiliği” derin yapay zekâ, robotik ve bilgisayarla görme ile destekleniyor. Cozmo, yerleşik bir OLED kamera kullanarak “insanları tanıyabilir ve hatırlayabilir”. Robot, Apple, Android ve Kindle Fire cihazlarıyla uyumlu kullanılabilir.  Ayrıca sürekli güncellenen yerleşik oyun içeriğine sahiptir. Rapora göre, robotun yeni etkinliklere sahip beceri setleri, bir oyuncuya daha “tanıdık” hale geldikçe zamanla artıyor.

 

Emotech Olly

Emotech Olly, Amazon Echo veya Google Home gibi ses kontrollü bir yardımcı robottur. Emotech, bu robotun “gelişen bir kişiliğe” sahip olduğunu, yani farklı kullanıcılara farklı tepkiler verdiğini iddia ediyor.

Robot, bilgisayar görüşü, mikrofon dizisi teknolojisi ve bir “duygu karakter motoru” aracılığıyla kullanıcıların yüz ifadelerini, ses tonlamalarını ve sözlü kalıplarını anlayabiliyor. Hatta kullanıcıların komutlarına tepki vermek yerine proaktif olarak konuşmaları başlatabilmekte. Bununla beraber duygu karakter motorunun teknolojisinin nasıl çalıştığı çok net değil.  Robot ayrıca diğer bağlı cihazlarla da etkileşime girebilir.

Aşağıdaki videoda Olly, kullanıcısının kafasını kanepeye yaslamasına karşılık, “uzun bir gün mü?” şeklinde soru sorabilerek empati gibi insani duyguları simüle edebildiğini gösteriyor. Dahası kullanıcının ruh haline göre dinlemek isteyebileceği şarkıyı tahmin edebiliyor.

Geleceğin Uygulamaları

Bütünleşmiş yapay zekâ teknolojilerine sahip eğlence robotu üreticileri, stratejik değeri nedeniyle eğitim gibi yeni pazarlardan yararlanabilir. Örneğin Lego Mindstorms robot platformu, Kuzey Iowa Üniversitesi’nde uygulamalı bir yapay zekâ eğitim aracı olarak önerildi.

Hane Güvenliği ve Gözetim Robotları 

Mevcut Durum 

BuddyGuard

Berlin merkezli bir girişim olan BuddyGuard, yapay zekâ destekli bir ev güvenlik kamerası Flare’i piyasaya sürdü. Başlangıçta kitle kaynaklı bir kampanyayla finanse edilen şirketin ürünü artık Google’ın Nest Cam ve benzeri ürünleriyle rekabet ediyor. Flare, yüzleri tanımak ve şüpheli sesleri tespit etmek için yapay zekâ kullanır, böylece davetsiz misafirlere karşı ev sahibini uyarabilir.

Gelecekteki Uygulamalar

Deep Sentinel, “suçları gerçekleşmeden önce tahmin edebilen ve engelleyebilen” yapay zekâ destekli ev güvenliği çözümleri satmayı amaçlayan bir Amerikan şirketidir. Şirket olası bir suç gerçekleşmeden önce bile uyarı sistemlerini aktifleştiren bir yapay zekâ teknolojisine sahip olduklarını iddia ediyor. Deep Sentinel’in bunu sinir ağları, bilgisayar görüşü ve derin öğrenmenin bir kombinasyonu yoluyla başardığı bildiriliyor.

Sonuç ve Kişisel Gizlilik Endişeleri Üzerine

Minnesota merkezli VC firması Loup Ventures (IFR ile), 2025 yılına kadar robotik vakum ve çim biçme makinesi donanım pazarlarının sırasıyla 2,6 milyar dolara ve 1 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor.

“2030’da Yapay Zekâ ve Yaşam” başlıklı bir Stanford raporu, konuşma tanıma, doğal dil anlama ve görüntü etiketleme gibi yeni yapay zekâ teknolojilerinin 2030 yılına kadar ev robotları tarafından daha hızlı benimseneceğini öngörüyor.

Yapılmış olan bu öngörüler ile paralel giden birtakım olası endişeler de mevcut. Yapay zekânın dahil olduğu her pazarda olduğu gibi robotik endüstrisinde de önümüzdeki on yılda yeni etik ve gizlilik endişeleri ortaya çıkabilir. New York Times’ın bildirdiğine göre geçen temmuz ayında iRobot’un Roomba robotu, kullanıcısının evinin boyutu ve ölçüleri hakkında değerli veriler topladığına dair bir dizi incelemeden geçti.

Bu şekilde birçok potansiyel kişisel veri sorunu düşünülebilir:

  • Çim bakım robotları, bir kullanıcının mülkünün boyutu (yukarıdaki örnekte olduğu gibi) hakkında bahçe veya çim bakım hizmeti sağlayıcılarına satılabilecek potansiyel veriler toplayabilir.
  • Ürün satın almak için kullanıcılarla etkileşime giren Alexa benzeri makineler, satın alma ve işlem bilgilerini diğer pazarlamacılara veya pazarlama firmalarına satabilir.
  • Çocuk oyuncakları, çocukların etkileşim ve oyun türleri hakkında veri toplayabilir. Edinilen verileri pazarlama takibi yapmak için kullanabilir ve hatta bu bilgileri, benzer demografideki kullanıcılara ulaşmak isteyen pazarlamacılara satabilir.

Ev robotları yaygınlaştıkça varsayılan bu risklerin çoğunun kamuoyunun dikkatini çekmesi olası. Bunun bir sonucu olarak kullanıcıları korumak için yasal düzenlemeler oluşturulacak gibi görünüyor.

 

 

Kaynak:

https://emerj.com/ai-sector-overviews/artificial-intelligence-home-robots-current-future-use-cases/

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

Monsta Infinite

Son Zamanlarda Gaming Alanında En Çok İlgi Çeken “Monsta Infinite” Projesi Nedir?

Eqifi

EQIFI ve TEZOS Platformundan Stratejik Ortaklık Duyurusu