in , ,

Yapay Zeka Nedir? Öne Çıkan Yapay Zeka Projeleri Hangileri?

Yapay zeka, blok zincir ve nesnelerin interneti (IoT) gibi teknolojiler, hesaplama gücü ve veri üretiminde yaşadığı hızlı artışlarla güçlü ve popüler teknolojiler haline geldiler. 

Ekonomik büyüme ve gelişmeyi teşvik eden bu projeler, aynı zamanda toplumun ve ticaretin birçok alanında da hızla tanınarak benimsendi. Nasıl ki geçtiğimiz yıllarda NFT ve metaverse teknolojileri popüler hale geldiyse gelecek yılda da yapay zeka projelerinin popüler olması bekleniyor.

Amerikan iş dünyası dergisi Forbes’ın geçtiğimiz günlerde yayımladığı ve 2023’te trend olacak 10 teknolojiyi sıraladığı makalede yapay zekaya da yer verildi. Listenin en başında yer alan yapay zeka teknolojisi için 2023’te kullanımının önemli ölçüde artacağı ve yaygınlaşacağından söz edildi. Bunun yanı sıra birçok kripto para uzmanı da bu teknoloji özelinde bir sonraki boğadan hemen önce hype yaşanacağını öngörüyor. 

Yapay Zeka (AI) Nedir? 

Yapay Zeka (Artifical Intelligence), insanlar da dahil olmak üzere hayvanlar tarafından görüntülenen doğal zekanın aksine makineler tarafından görüntülenen zeka çeşidine verilen isimdir.

AI ve Blockchain 

İnsanoğlunun yapay zekaya karşı olan güveni, geçmişten günümüze gelen teknolojik batıl inançlardan dolayı ne yazık ki zayıftır. Neyse ki AI, DLT ve IOT’un entegre bir uygulamasıyla yapay zeka ve blok zincire olan insan güvenini geri yükleyebiliriz. Bu durum, veri güvenliği ve gizliliği sağlayan, aynı zamanda verimliliği ve katılımı koruyan yeni iş modelleri ile sonuçlanabilir. 

Yapay zeka ve blok zincir teknolojisi entegre edilerek çoklu AI ve blok zincir eksiklikleri giderilebilir. Blok zincir teknolojisi, kendine özgü yetenekleri ile AI teknolojisi hakkındaki endişeleri ele alabilir ve güvenli veriye kriptografik şifreleme sunarak gerçek zamanlı denetlenebilirlik ile daha fazla güvenlik sağlayabilir. Bu durum da paydaşlara erişim üzerinde kontrol sağlayarak veri pazarlarının potansiyel kilidini açmakta yardımcı olabilir. 

2023’te yapay zeka projeleri popüler olacak deniliyor fakat birçok proje daha şimdiden göz önünde bulunmaya başladı bile. Biz de sizler için şimdi ve gelecekte ön plana çıkacak bazı yapay zeka projelerini listeledik: 

Vectorspace AI (VXV)

Vectorspace AI, alternatif veri setleri ve özellik mühendisliği sunan bir makine öğrenimi ve finansal bilişim platformudur. Ethereum tabanlı bir proje olan Vectorspace, AI üzerinde kullanılan algoritmalar NLP, NLU ve Makine Öğrenimi uygulamalarında kanıtlanmış değişkenlere dayanıyor. 

Humans.ai 

Henüz test aşamasına olan Humans.ai projesi, genel ölçekte AI kullanımını artırmak için kendi etrafında paydaşlar ekosistemini bir araya getiren bağımsız bir Proof of Stake yeni nesil blok zincir platformudur. 

Matrix AI Network (MAN)

Matrix AI Network, AI teknolojisi ve blok zinciri birleştiren açık kaynaklı, dağıtılmış bir bilgi işlem platformudur. 

Cortex (CTXC) 

Cortex, dağıtık ağ üzerinde çalıştırılan AI modellerini destekleyen açık kaynaklı, eşler arası, merkeziyetsiz bir blok zincir platformudur. 

Oraichain (ORAI) 

Oraichain, dünyadaki ilk yapay zeka destekli veri platformlarından biridir. Oraichain, AI API’lerini akıllı sözleşmeler veya diğer uygulamalarla bağlamak için tasarlanan bir veri tahmin platformudur. 

SingularityNET (AGIX) 

SingularityNet, küresel olarak erişilebilen yapay zeka pazarı sayesinde herkesin AI teknoloji hizmetlerine kolayca ulaşmasına olanak tanır. Proje, kullanıcıların yapay zeka hizmetlerini oluşturmasına, paylaşmasına ve para kazanmasına olanak tanır. 

 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Hard Cap Nedir?

Bitcoin (BTC) Fiyatı Yükselecek mi?