in ,

Yapay Zeka Nedir? Distopya mı Ütopya mı?

Hepimiz en bariz Matrix’den biliyoruz, yapay zekalar dünyayı ele geçirmişti, tüm insanları Matrix denilen bir simülasyon dünyasında yaşatıyor, insanların vücut enerjisini ise değişik maksatlarla kullanıyorlardı. Blade runner, I am mother, Upgrade gibi tonlarca Hollywood filmi yapay zekaları konu edindi, onların ele geçirdiği evrende olacak ürkütücü, distopik senaryolar çizdi. Bu efsane Terminatör filminden beri böyle, yapay zeka deyince ürküyoruz; kendi ürettiğimiz makinelerden korkuyoruz. Peki ya size, günümüzde yapay zekanın gündelik hayatta hangi sıklıkla kullanıldığını söylesem, ürperir misiniz?

Yapay zeka, machine learning (makine öğrenmesi) artık hem endüstriyel ürünler, hem de kurumsal firmaların ticaret stratejilerinde sıklıkla kullanılıyor ama önce zihnimize oturması için yapay zeka ve makine öğrenmesi kavramlarını kısaca tanımlayalım.

Yapay zeka (Artifical intelligence) en basit tabiriyle, insan zekasını taklit edebilen, ürettiği verileri tekrar değerlendiren ve elde ettiği sonuçları sofistike biçimde geliştirebilen sistem veya makineler anlamına geliyor. Yani yapay zeka, kendi algoritmasında bir veri ortaya çıkarıyor, bu verileri başka verilerle karşılaştırıyor; birleştiriyor ve sonra daha sofistike bir veri ortaya koyabiliyor. Korkutucu değil mi? Aslında biraz, zira insanı etkileyen fizyolojik ve psikolojik koşullardan azade bir sistemden söz ediyoruz. İnsan zekası duygu-durum, fiziksel engeller gibi tonlarca engelle karşı karşıyayken, yeterli fiziksel donanım sağlanırsa yapay zekaların önü açık.

Makine Öğrenmesi (Machine Learning) Nedir?

Makine öğrenmesi, herhangi bir programlanmaya ihtiyaç duymadan sonuçları tahmin etmek için kullanılan algoritma kategorisidir. Buna gündelik hayatta sıklıkla rastlarız. Mesela alışveriş siteleri, arama motorları; makine öğrenmesini sıklıkla kullanırlar. Oluşturulan belli veri dizinleri sayesinde sahtekarlık, spam gibi hareketler engellenir; üstüne tüketiciye daha efektif bir ticari strateji uygulamak amacıyla, en ideal ürünler tüketici gösterimine sunulur. Yani, makine öğrenmesi hayatımızda hayli aktif, kararlarımızı yönlendiren bir etkisi de var.

Peki ya yapay zeka? Şu an hayatımızın neresinde? Geleceği ne kadar yönlendiriyor? İş analistleri, veri mühendisleri, istatistikçiler yapay zekaların faydalarından sıklıkla faydalanıyor. Endüstri ve teknoloji devleri yapay zekalar aracılığıyla stratejilerini belirliyorlar. Ancak global bir dönüşüm, geleceğin dünyasını yaratma gibi fütüristik
durumlar için henüz çok erken.

İnsanoğlu dünyayla sınırlı kalmak istemiyor, uzaya açılmak istiyor; bu çok maliyetli bir olay. Uzay yarışında şimdilik birkaç ülke var. Hindistan gibi bazı ülkeler, mühendislik emeğinin ucuzluğu sebebiyle bu alanda ufak bütçelerle aşamalar kaydetse de, elbette bu oldukça yetersiz kalmakta. NASA ise bu alanda devrim yapacak çalışmalara çoktan başladı bile, yapay zekanın gücüyle insan zihninin gücünün harmanlandığı; dev teleskoplardan elde edilen verilerin yapay zekalar tarafından derlenip; insanlar tarafından son analizinin yapıldığı devrimsel sistemler şu an yavaş yavaş test aşamasında. Yani, yapay zekaların en büyük faydalarını, uzay teknolojisi ile elde edeceğiz gibi görünüyor.

Özellikle kuantum bilgisayar teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte, yapay zekaların gücü ve verimliliği de artınca; insanlık binlerce yılda edeceği bilgi erişimi ve sağlıklı verilere ulaşma gücünü hızlıca elde edebilecek gibi. Bakalım, biz o çağa yetişebilecek miyiz, o kadar şanslı mıyız; daha kapsamlı bir yapay zeka yazısında görüşmek dileğiyle.

Caner Ok tarafından yazıldı.

Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olduktan sonra uzun süre turizm alanında yöneticilik ve danışmanlık hizmetleri yürüttü. Sosyal medya ve dijital yayıncılık deneyiminin ardından blockchain teknolojisi alanına yöneldi. Son dört yıldır blockchain alanında editörlük, komunite yöneticiliği, sosyal medya yönetimi, marketing ve inovatif gelişimler alanlarında çalıştı. Koinsaati'nde Takım Lideri görevlerini sürdürüyor.

Sorare

Gerard Piqué Yatırım Yaptığı Sorare Platformuna Stratejik Danışman Oluyor

Bithumb

Binance Smart Chain (BSC) Nedir?