in , ,

Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Yapay zeka, 2023 ile birlikte hayatımızda en çok konuşulan teknolojilerden biri haline geldi. Günden güne büyüyen ve gelişen yapay zeka alanında son bir hafta içinde neler yaşandı birlikte inceleyelim. 

Yapay zeka, insanlar da dahil olmak üzere hayvanlar tarafından görüntülenen doğal zekanın aksine makineler tarafından görüntülenen zeka çeşididir. 

Amazon’dan Yapay Zeka Hamlesi 

E-ticaret, bulut bilişim, dijital akış ve yapay zekaya odaklanan çok uluslu Amerikan teknoloji şirketi Amazon, lojistik hızını artırmak için yapay zekaya odaklanacağını söyledi. 

Şirket, ürün ve müşteri arasındaki mesafeyi en aza indirmek için yapay zeka teknolojisi kullanıldıklarını duyurdu. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Amazon’un Kuzey Amerika ve Avrupa Operasyon Hizmetleri Başkan Yardımcısı Stefano Perego, yapay zeka teknolojisinin Amazon’un operasyonlarının çeşitli yönlerinde rol oynadığını belirtti. Perego, bu teknolojinin hava durumu gibi değişkenleri göz önüne alarak rotaların haritalanması ve planlanması gibi konularda destek sağladığını belirtti. 

Tesla, Yapay Zeka Robotlarını Güncelledi

Yapay zeka teknolojisi ile ilgili bir diğer gelişme de Tesla’dan geldi. Şirket, Tesla Bot projesinde yapılan bazı güncellemeleri video yoluyla kullanıcılarıyla paylaştı. Paylaşılan videoda, robotların artık sabit bir şekilde yürüyebildiği, eşyaları toplayabildiği ve nesneleri tanıyabildiği görüldü. 

Şirketin robotlar üzerinde yaptığı son güncelleme gelişmiş motor kontrolü, insan tarafından izlenen hareketlere dayalı yapay zeka eğitimi ve nesne manipülasyon yeteneklerini içeriyor. Tesla’nın güncelleme yaptığı bu robotlar ilk olarak Tesla AI Day 2022’de tanıtılmıştı. 

OpenAI’den Yapay Zeka Uyarısı

ChatGPT’nin yaratıcısı olan OpenAI şirketi, insanüstü yapay zekanın on yıl içinde gelebileceği konum hakkında uyarıda bulundu. 

ChatGPT ile birlikte teknoloji dünyasını kasıp kavuran OpenAI, insanüstü yapay zekanın 10 yıl içinde gelebileceğini ve bu konuda doğru olanın yapılması gerektiğini söyledi. 

BuilderAI, 250 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Londra merkezli yapay zeka yazılı şirketi BuilderAI, Qatar Investment Authority’nin liderliğini üstlendiği Seri D finansman turunda 250 milyon dolar fon topladı. 

Finansman turuna mevcut yatırımcıların yanı sıra yeni yatırımcılar da katıldı. Yatırımcılar arasında Iconiq Capital, Jungle Ventures ve Insight Partners yer aldı. Şirketin daha önceden JP Morgan, Etisalat BAE ve diğer teknoloji ve finansal kuruluşlarla da ortaklıkları bulunuyordu. 

Yapay Zeka Varlıkları Yükseliş Yaşadı

Tüm bunların yanı sıra son bir hafta içinde bazı yapay zeka tabanlı projeler yükselişler yaşadı. Bitcoin’in son bir hafta içinde yaşadığı durağan hareketlere rağmen değer kazanan yapay zeka projeleri, yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. 

Yapay zeka teknolojisine sahip önde gelen kripto varlıklardan olan FetchAI (FET) ve SingularityNET (AGIX) son 7 günlük performansı ile diğer varlıkları geride bıraktı. Son bir hafta içinde AGIX %43 artış yaşarken, FET ise %25 oranında yükseliş yaşadı. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

kripto

Blockchain Ağ Tıkanıklığı Nedir?

kripto, hack, zincir

Render Token (RNDR) Nedir? Nasıl Alınır?