Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Yapay zeka, 2023 ile birlikte hayatımızda en çok konuşulan teknolojilerden biri haline geldi. Günden güne büyüyen ve gelişen yapay zeka alanında son bir hafta içinde neler yaşandı birlikte inceleyelim.

ChatGPT üreticisi OpenAI, Şirket Satın Aldı

OpenAI, yapay zeka tasarım stüdyosu Global Illumination’ı satın aldı. Firma, satın alımla birlikte tüm ekibin ChatGPT gibi ürünler üzerinde çalışmalar yürüteceğini aktardı. OpenAI, resmi Twitter hesabı üzerinden şu ifadelere yer verdi. “Ekip daha önce Instagram ve Facebook’ta erkenden ürünler tasarlayıp oluşturdu ve ayrıca YouTube, Google, Pixar, Riot Games ve diğer önemli şirketlerde önemli katkılarda bulundu. OpenAI’de yaratacakları etki için çok heyecanlıyız.” 

ChatGPT için Yeni Güncellemeler Yapıldı

Birbiri ardına içerik üreticilerinin dava açma tehdidi ile karşı karşıya kalan OpenAI, popüler sohbet robotu ChatGPT’yi formatlayarak telifsiz içerikler üretmeyi planlıyor ve buna yönelik güncellemeler yapıldı. Bilindiği üzere, yakın zamanda izinsiz telif hakkı kullanımı ile ilgili New York Times tarafından OpenAI şirketine açılma ihtimali olan tazminat davası projeyi harekete geçirdi. 

Kripto Dolandırıcılarını Tespit Eden Yapay Zeka Geliştirildi

ABD’nin San Diego Eyalet Üniversitesi’nde bir ekip, X’teki kripto dolandırıcılıklarını keşfetmek için yapay zeka sistemi geliştirdi. Ekip, kripto sektörünün en yaygın kullandığı X’te (Twitter) 87.617 hesaptan oluşturulmuş 95.111 dolandırıcılık listesi keşfetti. Raporda şu ifadeye yer verildi; “Dolandırıcı kripto para adreslerinin işlemlerini takip eden bu çalışma, 365’ten fazla kişinin saldırıya uğradığını ve bunun da tahmini 872.000 dolarlık bir kayba yol açtığı sonucunu ortaya çıkarıyor.”

WhatsApp’a Yapay Zeka Özelliği Geliyor!

WhatsApp, kullanıcılarının yazdıkları metinlere dayalı olarak bir çıkartma oluşturmasına olanak tanıyan yeni yapay zeka destekli sticker özelliğini test ediyor.

WaBetaInfo’nun raporuna göre, WhatsApp’ın bu özellik için hangi üretken yapay zeka modelini seçtiğinin net olmadığı ve Meta tarafından sunulan güvenli bir teknoloji kullanılarak oluşturulduğu belirtiliyor. Henüz Android beta testçileri tarafından kullanılan bu özelliğin yakın zamanda tüm kullanıcıların hizmetine sunulması bekleniyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Coinbase, Circle Internet Financial’da Hisse Satın Aldı!

Ator Protocol Nedir?