in , ,

Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Yapay zeka, 2023 ile birlikte hayatımızda en çok konuşulan teknolojilerden biri haline geldi. Günden güne büyüyen ve gelişen yapay zeka alanında son bir hafta içinde neler yaşandı birlikte inceleyelim.

Apple, Yapay Zeka Ar-Ge Çalışmalarına Dev Bütçe Ayırdı

Üçüncü çeyrek raporlarına göre Apple’ın araştırma ve geliştirme harcamaları 22,61 milyar dolara ulaştı.

kripto blockchain

Şirketin Ar-Ge çalışmalarına harcadığı bu bütçe, geçen yılın aynı dönemine göre 3,12 milyar dolar daha fazla. Apple CEO’su Tim Cook yaptığı açıklamada, 22,6 milyar dolarlık harcamanın bir bölümünün jeneratif yapay zekaya bağlı olduğunu söyledi. Bloomberg ise şirketin bazı çalışanlarının OpenAI’nin LLM’sinden sonra Apple GPT olarak adlandırdığı büyük bir dil modeli de dahil olmak üzere yeni yapay zeka araçları üzerinde çalıştığını bildirdi.

Gençler Yapay Zeka Mühendisliğini Tercih Ediyor

Gelecekteki İş Gücü Talebi Anketi raporuna göre gençlerin %73’ü 10 yıl sonraki meslekler arasında yapay zeka mühendisliğinin ilk sırada olacağını düşünüyor.

Youthall’ın gerçekleştirdiği ankete katılanların %24’ünü çalışanlar, %75’ini üniversite öğrencileri oluşturuyor. Geri kalan ise herhangi bir işte çalışmayan gençlerden oluşuyor. Anket çalışmasında görüşü sorulan gençler, yapay zeka ve veri bilimi alanlarında işgücü talebinin oluşacağına inanıyor.

Google, Arama Motorunda Yapay Zekaya Öncelik Tanıyacak

Google, kullanıcıların arama sonuçlarını iyileştirmeyi amaçlayan üretken yapay zeka tarafından desteklenen üç yeni özelliği duyurdu.

Şirketin web sitesi üzerinden yayınlanan gönderiye göre yeni özelliklerin Google’ın kullanıma sunduğu Arama Üretken Deneyimi (SGE) üzerine kurulu olduğu belirtildi. Şirket, yapay zeka sistemindeki iyileştirmeler ile birlikte özetleri üretme süresini yarıya indirdiğini ve daha hızlı yanıt sürelerine ulaşılabileceğini öne sürüyor.

Dünyanın İlk Yapay Zeka CEO’su Kolombiya’da!

DailyMail’in haberine göre dünyanın ilk yapay zekaya sahip robot CEO’su, Twitter ve Meta’yı hem Elon Musk hem de Mark Zuckerberg’den daha verimli yönetebileceğini iddia ediyor.

Kolombiyalı şirket Ditador’un CEO’luk görevini yapan yapay zeka robotu Mika, yapay zekanın işletmelere uyum sağlamasıyla birlikte dünya çapında kendisi gibi daha fazla CEO’nun ortaya çıkacağına inanıyor.

Tenstorrent, 100 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Yapay zeka işlemcileri üreten Tenstorrent, 100 milyon dolarlık bir yatırım aldı.

Hyundai Motor, Samsung ve Catalyst Fund liderliğinde gerçekleşen finansman turuna Fidelity Ventures, Eclipse Ventures, Epiq Capital ve Maverick Capital katılım sağladı. Şirket, topladığı fonları ürün geliştirme ve Ar-Ge çalışmaları için kullanacağını belirtti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Ethereum (ETH) Boğaları 1.900 Dolar Seviyesini Hedefleyecek

Layer-1

DeFi Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?