in ,

Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Yapay zeka, 2023 ile birlikte hayatımızda en çok konuşulan teknolojilerden biri haline geldi. Günden güne büyüyen ve gelişen yapay zeka alanında son bir hafta içinde neler yaşandı birlikte inceleyelim.

Alibaba, Meta’nın Yapay Zeka Modeli Llama’yı Tercih Etti

E-ticaret devi Alibaba, Meta’nın yapı zeka destekli dil modeli Llama 2’yi platformuna entegre edeceğini duyurdu.

Reuters’ın haberine göre Alibaba, Meta’nın yapay zeka modelini kullanacağı haberini Alibaba Cloud’un WeChat hesabı üzerinden duyurdu. Reuters, Meta’nın yapay zeka modelinin entegrasyonunun, ülkenin Çin ile bağlarını yeniden güçlendirmesi için bir yol sunabileceğini öne sürüyor.

Worldcoin Piyasaya Sürüldü

OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından kurulan kripto para projesi Worldcoin, bu hafta içinde piyasaya sürüldü.

Worldcoin projesinin misyonu, bir kamu hizmeti olarak dünyanın en büyük kimlik ve finans ağını inşa etmek ve herkese sahiplik vermektir. Worldcoin sistemi, gizliliği koruyan küresel bir kimlik ağı olan World ID etrafında dönmektedir. World ID, kulanıcıların insan olduklarını çevrimiçi olarak doğrulamalarını (Kişilik Kanıtı) sağlarken, sıfır bilgi kanıtları aracılığıyla gizliliklerini korur.

Autogen AI, 22,3 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Yapay zeka girişimi Autogen AI, Blossom Capital’dan 22,3 milyon dolar yatırım aldı. Şirket, daha önce de 3.5 milyon dolarlık bir yatırım almıştı.

Londra merkezli şirket, üretimsel yapay zekaya dayalı aracıyla işletmelerin daha güçlü yatırımcı ve teklif sunumları yazmasını sağlıyor.

Robot Sophia, Kripto Piyasasına Giriş Yaptı

Sophia robotunu geliştiren Hanson Robotics kurucusunun da dahil olduğu Sophiaverse projesi, piyasaya sürüldü.

SophiaVerse (SOPH) adıyla piyasaya çıkan proje yapay zeka odaklı bir oyun platformu olmayı amaçlıyor. Sophia robotunun geliştirme süreci bu sayede oyun dünyasına da yansıtılmış olacak. Oyunlarda yapay zekanın oluşturduğu görevler ve kullanıcı elinden çıkan mücadeleler yer alacak.

Kaiko, Yapay Zeka Varlıklarını Ele Aldı

Araştırma şirketi Kaiko Research, yapay zeka varlıklarını ele alan bir araştırma gerçekleştirdi.

Araştırma raporunda öne çıkan veriler, yapay zeka varlıklarındaki düşüşü gözler önüne serdi. Kaiko Research araştırma raporuna göre, yapay zeka ile ilgili token’lar, yılın başından bu yana en düşük haftalık işlem hacmini gördü.

Netflix, Yapay Zeka Uzmanı Arıyor

Platformunu yapay zeka ile entegre etmeyi planlayan Netflix, yıllık 900 bin dolar maaş ile yapay zeka uzmanı arıyor.

İş ilanında, yapay zekanın Netflix deneyimini iyileştirmede kullanılacağı ve şirketin operasyonlarının ayrılmaz bir parçası haline geleceği belirtildi. Netflix, yapay zekayı içeriklerin satın alınmasına ve oluşturulmasına yardımcı olmak, kişiselleştirme yoluyla üyelerin doğru başlıkları seçmelerine destek olmak, ödeme işlemlerini ve diğer gelir odaklı girişimleri optimize etmek için kullanacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Haftanın Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri

DeFi Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?