in

Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Yapay zeka, 2023 ile birlikte hayatımızda en çok konuşulan teknolojilerden biri haline geldi. Günden güne büyüyen ve gelişen yapay zeka alanında son bir hafta içinde neler yaşandı birlikte inceleyelim.

 

Yapay zeka, insanlar da dahil olmak üzere hayvanlar tarafından görüntülenen doğal zekanın aksine makineler tarafından görüntülenen zeka çeşididir.

Çin, Yapay Zeka Teknolojisine Yeni Kurallar Getirdi

South China Morning Post’un (SCMP) haberine gore, yapay zeka tabanlı teknolojilerin kullanımını düzenleyen geçici önlemler, Çin Siber Uzay İdaresinin (CAC) liderliğinde, aralarında Eğitim ile Bilim ve Teknoloji Bakanlıklarının da bulunduğu 7 devlet organı tarafından yayınlandı.

Açıklamaya göre kabul edilen düzenlemeler, yapay zeka tarafından üretilen fotoğraf, ses ve video gibi içerikleri de kapsıyor. Düzenlemeler kapsamında yapay zeka teknolojisinin, veri kullanımı, telif hakkı ve kişisel verilerin korunması gibi konulara ilişkin belirtilen kurallara uyması gerektiği ifade edildi.

Causaly 60 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Sağlık odaklı yapay zeka projesi Causaly, B serisi yatırım turunda 60 milyon dolar fon topladı.

ICONIQ Growth liderliğinde gerçekleşen finansman turuna Index Ventures, Marathon Ventures, EBRD, Pentech Ventures, Visionaries Club’ın yanı sıra Johnson&Johnson’ın eski CEO’su Alex Gorsky de katılım sağladı.

Şirketin geliştirdiği yapay zeka platformu, parkinson, akciğer kanseri veya MS gibi hastalıklara karşı ilaç geliştirmek için veri kümelerini analiz ediyor.

Elon Musk Yapay Zeka Girişimi Başlatacak

Elon Musk, xAI adında yeni bir yapay zeka girişimini tanıtmak için kolları sıvadı. Musk, hafta içinde katıldığı bir Twitter Spaces etkinliğinde, daha güvenli ve azami derecede meraklı bir yapay zeka uygulaması inşa etmeyi planladığını açıkladı.

Reuters’ın haberine göre Musk, Mart ayında X.AI Corp adlı bir firma kurdu. “Evreni Anlayın” sloganıyla yola çıkan şirketin web sitesinde, 14 Temmuz Cuma günü düzenlenecek başka bir Twitter Spaces sohbetinde insanların ekiple tanışabilecekleri ve sorular yöneltebilecekleri belirtildi.

Samsung Yapay Zeka Dönemini Başlatıyor

Android Authority’nin paylaştığı habere göre Samsung, akıllı telefonlarına ChatGPT entegre etmeyi planlıyor.

Yapılan habere göre Samsung, bunu denemek için Samsung İnternet Tarayıcısı’nın kodlarına ChatGPT özelliğini eklemeye başladı. Kodların tamamlanması ve telefonlara eklenmesi halinde Samsung sahipleri web üzerinden ya da herhangi bir uygulamaya gerek kalmadan ChatGPT’yi kullanabilecekler.

Shopify Yapay Zeka Destekli Asistanını Duyurdu

Shopify, yaptığı açıklama ile yakın zamanda satıcılar için yapay zeka destekli asistanını devreye alacağını duyurdu.

Sidekick adını alacak olan bu yapay zeka asistanının, platformun öne çıkan özelliklerinden biri olarak konumlanması bekleniyor. Uygulama üzerinden tek bir düğme ile erişime açılması planlanan özelliğin, satış trendleri hakkında detaylar dahil olmak üzere satıcıların sorularını yanıtlaması bekleniyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bitcoin (BTC) Fiyatı, Ripple Kararı Sonrası 32.000 Doları Hedefliyor

Ripple (XRP) Neden Yükseliyor?