in , ,

Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Yapay zeka, 2023 ile birlikte hayatımızda en çok konuşulan teknolojilerden biri haline geldi. Günden güne büyüyen ve gelişen yapay zeka alanında son bir hafta içinde neler yaşandı birlikte inceleyelim.

Yapay zeka, insanlar da dahil olmak üzere hayvanlar tarafından görüntülenen doğal zekanın aksine makineler tarafından görüntülenen zeka çeşididir.

Gary Gensler’in İstifası, Yapay Zeka Ürünü Çıktı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in hafta içinde dolaşıma giren istifa haberi kripto para endüstrisini heyecanlandırdı.

Daha sonra, dolaşıma giren bu haberlerin yapay zeka tarafından üretildiği ortaya çıktı. Yapay zeka dedektörü ZeroGPT’de denetlenen haberin yüzde 96,8 ile yapay zeka teknolojisi tarafından üretildiği ifade edildi.

Intel, İşlemcilerine Yapay Zeka Desteği Ekleyecek

ABD merkezli bir teknoloji şirketi olan Intel, yaklaşmakta olan Arrow Lake-S ve Lunar Lake işlemcileri için yapay zeka desteği ekleyeceğini duyurdu.

Şirket tarafından yayınlanan resmi belgeler, yapay zeka görevlerine odaklanan AVX-VNNI-INT16, SHA512, SM3 ve SM4 talimatlarının işlemcilere dahil edildiğini ortaya koydu. İşlemcilere dahil edilen bu talimatlar ile birlikte yeni çıkarılacak olan işlemciler yapay zeka alanında daha fazla performans gösterebilecek.

Çin’in Geliştirdiği Yapay Zeka, İşlemci Tasarladı

Çin’de 5 farklı kurumdan ve 19 bilgisayar bilimcisinden oluşan araştırma ekibi, makinelerin insanlara benzer şekilde bilgisayar çipleri oluşturabileceğini kanıtlamak için yeni bir hamle gerçekleştirdi.

Araştırmacılar, 5 saatten kısa bir süre içerisinde çalışan bir bilgisayar tasarlayabilen bir yapay zeka aracı geliştirdi. Ekip, bu başarının bir insan ekibinin başarabileceğinden bin kat daha hızlı gerçekleştirildiğini, bunun da kendi kendini geliştiren makinelerin inşasına yönelik büyük bir adımı işaret ettiğini öne sürdü.

Yapay Zeka Bard, Çevrimiçi Verileri Toplayabilecek

Google’ın gizlilik politikasında yaptığı son güncellemeler, şirketin çeşitli yapay zeka ürünlerini ve hizmetlerini eğitmek için herhangi bir kamuya açık tüm bilgileri kullanabileceğini gösteriyor.

Google’ın 1 Temmuz itibarıyla güncellediği gizlilik politikasının ardından artık herkes açık bir bilgiyi alıp yapay zeka eğitimi amaçlarıyla kullanabilecek.

Yapay Zeka ile Üretilen Müzikler, Grammy Ödülüne Aday Olabilecek

Grammy tarafından yapılan açıklamaya göre yapay zeka tarafından üretilen müzikler, 2024 ödül etkinliğinde ödül almaya hak kazanabilecekler.

Recording Academy CEO’su ve Başkanı Harvey Mason Jr. geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda: “Yapay zeka ya da yapay zeka tarafından yaratılmış unsurlar içeren müzikler Grammy adaylığına kesinlikle uygundur” ifadelerini kullandı.

Yapay Zeka Destekli Kinnu, 6,5 Milyon Dolar Fon Topladı

İngiltere merkezli eğitim teknolojisi girişimi Kinnu, 6,5 milyon dolar fon topladı.

LocalGlobe ve Cavalry Ventures tarafından yönetilen yatırım turuna, Spark Capital ve Jigsaw’ın yanı sıra Google Ventures’tan Tom Hulme, Snyk’ten Guy Podjarny ve Moonbug Entertainment kurucusu Rene Rechtman katılım sağladı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Temmuz Ayının Önemli Kripto Etkinlikleri (2)

Bitcoin (BTC) Hakimiyetinin Kısa Tarihi