in ,

Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Yapay zeka, 2023 ile birlikte hayatımızda en çok konuşulan teknolojilerden biri haline geldi. Günden güne büyüyen ve gelişen yapay zeka alanında son bir hafta içinde neler yaşandı birlikte inceleyelim.

Yapay zeka, insanlar da dahil olmak üzere hayvanlar tarafından görüntülenen doğal zekanın aksine makineler tarafından görüntülenen zeka çeşididir.

Chuck Schumer, Kapsamlı Mevzuat Çağrısı Yaptı

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, yapay zeka teknolojisi için güvenlik önlemlerine yönelik kapsamlı mevzuat çağrısında bulundu.

Schumer, 21 Haziran’da Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda, iki partili eylemin aciliyetini vurguladı. Schumer, yapay zeka teknolojisinin değişiminin yaklaştığını kabul etmekten başka seçenek olmadığını ve inovasyonu teşvik eden bir stratejiye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

ABD Milletvekilleri Ulusal Yapay Zeka Komisyonu Yasasını Tanıttı

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir grup milletvekili, yapay zekaya yaklaşım konusunda komisyon kurulması için yasa tasarısı sundu.

Temsilciler Ted Lieu, Ken Buck ve Anne Eshoo tarafından tanıtılan yasa tasarısı, yapay zeka teknolojisinin düzenlenmesi için kapsamlı bir çerçeve oluşturmak üzere ulusal bir organ oluşturulmasını öneriyor.

Mistral AI, 133 Milyon Dolar Fon Topladı

Eski Meta ve Google araştırmacılarının oluşturduğu yapay zeka girişimi Mistral AI, tohum finansman turunda 113 milyon dolar fon topladı.

Henüz iki ay önce lansmanını gerçekleştiren Mistral AI, topladığı fonun ardından iki ay içinde değerini 260 milyon dolara çıkarmış oldu. Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Arthur Mensch, yaptığı açıklamada finansmanın önemine değindi. Mensch, finansmanın üretken yapay zeka modeli sunmaya başlamak için ihtiyaç duydukları kaynağı sağlayacağını söyledi.

Yapay Zeka, Wimbledon 2023’te Yorum Yapacak

Önde gelen bilişim şirketi IBM, Watsonx’in üretken yapay zeka teknolojisinden yararlanan yeni bir yapay zeka özelliği ile Wimbledon sırasında öne çıkan tüm özetlerde tenis yorumu yapacak.

Yapay zeka, Wimbledon Tenis Turnuvası boyunca maç özetlerinde önemli anları yorumlayarak analizler sunacak. Yapay zeka, yeni AI Commentary özelliği ile maç özetlerini izleyen taraftarlara önemli anların sesli yorumlarının yanı sıra açıp kapatabilecekleri altyazılar sunacak.

Yapay Zeka Kullanan Marvel Topa Tutuldu!

Marvel stüdyolarının Disney+’da yayınlanan dizisi Secret Invasion, açılış jeneriğinde yapay zeka kullanması nedeniyle sanatçılar ve hayranları tarafından ağır eleştirilerin hedefi oldu.

Avi Loeb: “Uzaylılar, Yapay Zeka ile İletişim Kurabilir”

Harvard Üniversitesi’nde astronomi profesörü olan Abi Loeb, uzaylıların yapay zeka ile insanlardan önce temas kuracağını tahmin ediyor.

Loeb, yaptığı açıklamada: “Yıldızlararası yolculukların elektronik alet ve cihazlarla yapılacağını düşünüyorum. En yakın yıldıza bile kimyasal roketle ulaşmamız 50.000 yılımızı alacak. Yapay zeka teknolojisi sayesinde bu yolculuklar yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Ethereum (ETH) Boğaları 2.000 Doları Yeniden Hedefleyecek

DeFi Projeleri Nasıl Analiz Edilir?