in ,

Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Yapay zeka, 2023 ile birlikte hayatımızda en çok konuşulan teknolojilerden biri haline geldi. Günden güne büyüyen ve gelişen yapay zeka alanında son bir hafta içinde neler yaşandı birlikte inceleyelim.

Nvidia, Tel Aviv’de Düzenlenecek Yapay Zeka Zirvesi’ni İptal Etti

Geçtiğimiz haftalarda Nvidia şirketinin CEO’su Jensen Huang, Yapay Zeka Zirvesi (AI Summit) kapsamında bir açılış konuşması yapmayı planladığına dair bir duyuru gerçekleştirmişti.

Yapay zeka alanındaki son gelişmelere odaklanılacak bu zirve İsrail’in Tel Aviv kentinde gerçekleştirilecekti. Ancak Hamas ve İsrail arasında büyüyen çatışmalar ışığında Nvidia bu etkinliği iptal etmek zorunda kaldı. Nvidia’nın bu etkinlikte firmanın gelecek planlarına dair sinyaller vermesi de bekleniyordu.

Google, Doktorlar İçin Yapay Zeka Arama Yeteneklerini Tanıttı

Teknoloji devi Google, sağlık çalışanlarının farklı türdeki tıbbi kayıtlardan hızlı ve doğru klinik bilgilere erişmelerine yardımcı olacak yeni yapay zeka destekli arama aracını tanıttı.

Google’ın sunduğu bu yeni araç, doktorların klinik notlardan, taranmış belgelerden ve elektronik sağlık kayıtlarından bilgi çekmelerini sağlayarak bu verilere tek bir yerden erişmelerini mümkün kılacak. Google, bu gelişme ile birlikte sağlık çalışanlarının zaman ve enerjiden tasarruf etmesini hedefliyor.

AMD, Yapay Zeka Şirketini Satın Alıyor

Dünyanın en büyük işlemci ve ekran kartı üreticilerinden biri olan AMD, yapay zeka şirketi Nod.ai’yi satın alacağını duyurdu.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan AMD Kıdemli Başkan Yardımcısı Vamsi Boppana: “Nod.ai’nin satın alınması, AMD’nin müşterilerine, AMD donanımı için ayarlanmış yüksek performanslı yapay zeka yazılım sağlama becerisini önemli ölçüde artıracak. Yetenekli Nod.ai ekibinin bize katılması, açık kaynak derleyici teknolojisini ilerletme ve AMD ürün portföyünde taşınabilir, yüksek performanslı yapay zeka çözümlerini etkinleştirme yeteneğimizi hızlandıracak” ifadelerini kullandı.

ABD Uzay Kuvvetleri, Yapay Zeka Araçlarının Kullanımını Durdurdu

ABD Uzay Kuvvetleri, ChatGPT gibi web tabanlı üretken yapay zeka araçlarının veri güvenliği endişeleri nedeniyle işgücü için kullanımını duraklattı.

Kurumun yaptığı açıklamada geçici olacağı belirtilen bu yasağın, veri toplama risklerinden kaynaklandığı söylendi. Hava Kuvvetleri sözcüsü Tanya Downsworth konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “Bu yetenekleri muhafızların rollerine ve USSF misyonuna entegre etmek için ileriye dönük en iyi yolu belirlerken, ABD Uzay Kuvvetleri içinde Üretken Yapay Zeka ve Büyük Dil Modellerinin kullanımına stratejik bir duraklama uygulandı” ifadelerini kullandı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Fiyat Analizi

Sahte Kripto Projeleri Nasıl Belirlenir?