in ,

Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Yapay zeka, 2023 ile birlikte hayatımızda en çok konuşulan teknolojilerden biri haline geldi. Günden güne büyüyen ve gelişen yapay zeka alanında son bir hafta içinde neler yaşandı birlikte inceleyelim.

Writer, 100 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Üretimsel yapay zeka girişimi Writer, B serisi yatırım turunda 100 milyon dolar yatırım aldı.

ICONIQ Growth liderliğinde gerçekleştirilen finansman turuna WndrCo, Balderton Capital, Insights Partners, Aspect Ventures, Accenture ve Vanguard katılım sağladı. Toplanan 100 milyon dolarlık yeni yatırım ile birlikte Writer girişiminin bugüne kadar aldığı toplam yatırım 126 milyon dolar seviyesine ulaştı.

DeepMind, DNA’da Hastalığa Yol Açan Genleri Tespit Ediyor

Google’ın yapay zeka program geliştirme şirketi DeepMind, yapay zeka kullanarak insan DNA’sında hastalıklara yol açan genlerin tespitini hızlandırıyor.

AlphaMissense adı verilen bu sistem, insan DNA ipliklerinde bileşenlerin sırasını kontrol ederek çalışıyor. Sıralamada bulunan bir yanlışlık, vücut hücreleri ve dokuların düzgün şekilde üretilmediği ve bunun da hastalığa yol açabileceğine işaret ediyor. Konu ile ilgili açıklamada bulunan DeepMind çalışanı Pushmeet Kohli, yeni sistemle DNA’daki tüm önemli mutasyonların %89’unu belirlediklerini belirtti.

Tether, Northern Data Group’a Yatırım Yaptı

Tether, yapay zeka girişimlerini desteklemek için Alman kripto para madencisi Northern Data Group’a 427 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi.

Yatırım kapsamında Tether, Damoon Designated Activity aracılığıyla 427 milyon dolar değerinde 10.000 adet Nvidia H100 işlemcisi satın aldı. Açıklamaya göre satın alınan işlemciler, Northern Data’nın bulut hizmeti Taiga Cloud hizmetleri sayesinde dağıtılacak ve planlamaya göre 2023’ün dördüncü çeyreğinde müşteri erişimine sunulacak.

Çin, Şehir Planlamada Yapay Zekadan Yararlanacak

Yoğun nüfusunu kontrol altına almak için yeni projeler üreten Çin, nüfusun yoğun olduğu akıllı şehirlerin merkezine, kalabalık arasında denetimi sağlayan şehir beyinleri inşa etmeyi planlıyor.

İnsan görüşünü model alacak olan yapay beyin, gözdeki retine ve iris mekanizmalarını taklit ederek, aldığı sinyalleri robotun işlemcisine aktarıyor. Çinli bilim insaları bu işlem oldukça az enerji tüketeceğini ve etkili olacağını düşünüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Layer1 ve Layer2 Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

NFT

Metaverse ve Gaming Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?