Yapay Zeka Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?

Yapay zeka, 2023 ile birlikte hayatımızda en çok konuşulan teknolojilerden biri haline geldi. Günden güne büyüyen ve gelişen yapay zeka alanında son bir hafta içinde neler yaşandı birlikte inceleyelim.

Siri’ye Yapay Zeka Özelliği Geliyor

Apple, 12 Eylül’de Wonderlust adını verdiği bir etkinlik düzenleyeceğini açıkladı.

Gerçekleştirilecek bu etkinlikte, Siri’nin yeteneklerine entegre edilecek yapay zeka özelliği de tanıtılacak. Rapora göre Siri, karmaşık komutları ve birden fazla adımı anlayabilecek ve otomatikleştirebilecek. Bu, kullanıcılara daha karmaşık görevleri sesli komutlarla gerçekleştirmeleri için kolaylık sağlayacak.

Meta, Yeni Bir Yazılım Dili Geliştiriyor

OpenAI ve Google, devam eden Silikon Vadisi yapay zeka yarışında hızla ilerlerken, Meta bu yarışta emin adımlarla ilerliyor. The Wall Street Journal’ın yeni raporuna göre Meta, rakip yapay zeka firmasının büyük dil modelinin (LLM) bugüne kadarki en gelişmiş yinelemesi olan OpenAI’nin GPT-4’ü ile rekabet edecek şekilde tasarlanmış, gizlice yeni ve güçlü bir yapay zeka modeli geliştiriyor.

Google, Yapay Zekanın Etkisini Araştırmak İçin Dijital Vadeli İşlemler Projesini Başlattı

Google, yapay zekanın toplumsal etkisini ele almayı amaçlayan Dijital Vadeli İşlemler Projesini başlattı. Yapay zeka üzerine bağımsız araştırmaları desteklemek için 20 milyon dolarlık bir fon kuruldu. Girişim, yapay zekanın zorluklarını çözmenin tek bir şirket tarafından gerçekleştirilemeyeceğini kabul ederek kolektif eylem çağrısında bulunuyor.

Tesla %10 Artış Yaşadı

Tesla’nın hisse senedi fiyatı, Morgan Stanley’in Tesla’nın bilgisayarı Dojo’nun yapay zekanın (AI) faydalarını artırma potansiyeli konusundaki faydalarını duyurmasının ardından yükseldi. 11 Eylül Pazartesi günü, art arda üç gün süren düşüşün ardından Tesla’nın hisseleri güçlü bir geri dönüş yaptı. %6,3’ün üzerinde bir artışla açıldı ve gün ortasında %10,6’lık bir artışla 274,90 dolara yaklaştı.

X, Herkese Açık Gönderileri Yapay Zeka Modellerini Eğitmek İçin Kullanacak

X, herkese açık gönderilerin verilerini, makine öğrenimi ve yapay zeka modellerini eğitmek için kullanacağını duyurdu.

Şirket tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Topladığımız verileri ve herkese açık mevcut bilgilerini kendi makine öğrenimi ya da yapay zeka modellerimizi eğitmek veya bu politikada ana hatlarıyla belirtilen amaçlar için kullanılabilir.”

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

kripto blockchain

Mevcut Blockchain Ağlarının TVL Oranları

PayPal, Kullanıcıların Kripto Para ile Ödeme Yapmalarını Sağlayacak Özelliği Başlattı