in

Yapay Zeka Doktorların Yerini Alabilir mi?

Yapay zeka (AI) teknolojisi hızla gelişmeye devam etmektedir. Yapay zeka sadece eğlence ve iletişim alanlarında rol oynamakta kalmayıp, sağlıklı yaşam alanında da kendini göstermiştir.

Bazı ülkelerde yapay zeka, doktorların kanser ve diğer hastalıkları tespit etmesinde yardımcı olmak için analitik araçlara entegre edilmiştir. Ancak ilerleyen zamanlarda yapay zeka doktorların rolünü alabilir mi ?

 

Yapay Zeka Sağlık Sektöründe Önemli Bir Katkı Sağlayabilir ve Gelişmeye Teşvik Edebilir mi?

Günümüzde özellikle pandemi döneminde yapay zeka destekli geliştirilen aplikasyonlar sayesinde hastalar, hastaneye gitmeden çevrimiçi şekilde doktorlarla görüşerek muayene olabiliyorlardı. Yeni geliştirilen yapay zeka algoritmalarıyla cihaz verileri şifreleri çözerek, hastalık modelini anlar. Ardından sağlık sorunlarını hastalara ve özel olarak doktora bildirme işlevini gerçekleştirir.

Önümüzdeki beş ila yedi yıl içerisinde, yeni yapay zeka teknoloji şirketlerinin çoğalması ve tıp doktorlarının hayatının kolaylaşmasına yardımcı olmak için önemli bir unsur haline gelmesi bekleniyor. Yapay zeka, ameliyathanelerde kullanılabilir ve daha önce hiç var olmamış bir güç ile hastalıkları tespit etmek için klinik laboratuvar hizmetleri sunabilir.

Yapay Zekanın Dünya Çapında Sağlık Sektöründeki Potansiyeli Nedir?

Global Market Insights araştırması, ABD’de AI (yapay zeka) pazar gelirlerinin beklendiğini gösteriyor. United Utilities, (sağlık şirketi) 2024 yılına gelindiğinde 4 milyar ABD dolarını aşan tıbbi bakım alanına sahipti, bu rakam 2016’dan bu yana %38 artarak 320 milyon dolar civarına ulaştı.

Araştırmalar ayrıca aynı dönemde Avrupa’daki yapay zeka pazarının gelirlerinin yaklaşık 3,8 milyar dolar civarına ulaşmasının öngörüldüğünü gösteriyor. Şirketin küresel AI (yapay zeka) pazar geliri de 2024’te 10 milyar doları aşacak.

Teknoloji, Yapay Zeka

Yapay Zeka Kontrollü Robotların Kullanımı, Sağlık Personelinin Rolünün Yerini Tamamen Değiştirmiyor

Yapay zeka kontrollü robotlar doktorların, cerrahların veya hemşirelerin rolünü artırabilir. Bir Forbes raporunda, Accenture’daki dijital sağlık ve inovasyon genel müdürü Brian Kalis, AI’nın ABD hastanelerinde yaygın olarak kullanılacağını söyledi. Kalis, ”Önümüzdeki beş yıl içinde AI, ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonları ve hataları azaltacak ve hastanede kalmayı kısaltacak” dedi.

Şirketi ayrıca, bu tür robotların kullanımının 2026’da ABD sağlık endüstrisi için yıllık 40 milyar dolar üreteceğini tahmin ediyor. “Bu, öngörülen değere büyük katkı sağlayacak” diyerek ekledi.

İlginç bir şekilde, Mckinsey’in araştırması, tıbbi AI cihazlarını hasta bakım iş akışına entegre etmenin hemşire verimliliğini% 30 ve% 50 artıracağını belirtmiştir.

Hızla Moda Olan ve Yapay Zekayı Benimsemek İsteyenlerde Dahil Olmak Üzere Çin’in Sağlık Sektörü

Yakın tarihli bir Forrester araştırmasında, Çin’deki önemli sağlık endüstrisi kuruluşlarının %20’ye kadarının akıllı hemşirelik teknolojisini benimseme niyetinde olduğunu ve %17’sinin önümüzdeki üç yıl içinde tıbbi robotları benimseyebileceğini dile getirdi.

Ayrıca AI (yapay zeka) teknolojisi hastalıkların erken teşhisinde de katkıda bulunur. Yapay zeka, manyetik rezonans görüntüleme (MR) ve diğer tarama makinelerinin ayrıntılarını ortaya çıkarmaya yardımcı olabilmektedir.

Bu yenilikler daha yüksek doğruluk ve tespit verimliliği sunar ve hastalık riski en yüksek olan gelişmekte olan ülkelerde nispeten düşük maliyetlerde kullanılabilmektedir. 

Yapay Zeka İle İlgili Artan Endişeler

Yapay zekanın sağlık sektörünün çeşitli yönlerini desteklemesi, tıbbi bakım maliyetini azaltması da dahil olmak üzere çok daha verimli ve etkili önleme stratejileri, tedavi yaklaşımlarını geliştirebilen büyük bir devrim haline geliyor.

Durum böyle olsa bile, bazı doktorlar AI’nın çeşitli şeyler yapabilmesine rağmen, insan etkileşimi rolünü üstlenemeyeceğine inanıyor. Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi’nin inovasyon bölümünün başkanı ve radyoloji ve bilgisayar bilimi bölümünün başkanı Rasu Shrestha, “Sağlık ve tıbbi bakım, yapay zekanın tedavi edemeyeceği kadar insanidir” demiştir. 

Rasu Shrestha’ya göre, radyolojiye yapay zeka teknolojisi gerçekten uygulandığında, alanı sekteye uğratabilecek bir uzmanlık haline gelebilir. Yapay zeka, radyolojiye entegre edildikten sonra tıp fakülteleri daha sonra radyolog yetiştirmeyi bırakacak mı ? “AI algoritmaları tanı uzmanları olabilir, ancak AI karar vermede doktorların rolünün yerini alamaz.”

Bir başka endişe de, çoğu doktorun kliniklerde kullanılan yapay zeka kullanımının araştırmanın ötesinde bir etkisi olduğunun, yani kapasitesinin öngörülemez olabileceğinin farkında olmadıklarından kaynaklanmaktadır. 

Robotik

Yapay Zeka Yanılırsa Ne Olur ?

Ek olarak, gerçekte teknolojinin sağlık sektöründe uygulanması, sağlık personelinin rolünü tam olarak değiştirememiştir. Sağlık sektöründe yapay zekanın gelişmesi, daha fazla insanın çeşitli sağlık sorunlarıyla uğraşmasına yardımcı olabilir.

Yapay Zekanın (AI) Sağlık Sektöründe Kullanımı

İçinde bulunduğumuz çağda teknolojinin rolü çok önemlidir. Teknoloji, insan çalışmasını daha kolay ve verimli hale getirmeyi amaçlar. Sağlık sektöründe de insan ihmalinden kaynaklanan hataların en aza indirilmesinde teknoloji önemli bir rol oynamaktadır.

Örneğin, doktorlar tarafından yapılan cerrahi operasyonlarda teknolojinin rolü olmazsa operasyon tehlikeli veya başarısız olabilir.

Yapay Zeka, insanlar gibi zekaya sahip teknoloji veya makine olarak yorumlanabilir. Başka bir deyişle AI, insanlar gibi düşünmeye programlanmış makineler üzerinde bir yapay zeka simülasyonudur.

Teknoloji, Yapay Zeka

Sağlık Sektöründe Kullanılan Yapay Zeka Uygulamaları

1) Robotik Cerrahi

Yapay zeka teknolojisi ile donatılmış robotlar, işlemi gerçekleştirmeden önce birinin dağınık kayıt verilerini analiz edebiliyor. Robot, operasyon sürecinde cerrahı yönlendirecek ve yol gösterecektir.

Robotun kullanımı, operasyon sürecini hızlandırıp ve basitleştirirken önceki operasyonlardan elde edilen veriler aracılığıyla da yeni cerrahi teknikler de üretilebilir. 

2) Sanal Hemşire

Sanal hemşire birkaç şirket ve yeni şirket tarafından geliştirilmiştir. Bir örnek olan Sense tarafından geliştirilen Molly’dir. Bu sanal hemşire, hemşirelerin hastanın durumunu izlemesine ve takip etmesine yardımcı olmaktadır. 

3) Yeni İlaçların Yaratılması

Bir ilaç geliştirmek için bazen uzun süren ve çok maliyetli olan klinik deneylerden geçmelisiniz. Ancak, AI uyumlu bir program bu süreci daha hızlı hale getirecektir. AI, hastalıklarla savaşmak için yeniden tasarlanabilen mevcut ilaçları taramak için kullanılır. AI programının kullanımıyla yalnızca bir günde Ebola bulaşıcılığını azaltabilen iki ilaç bulundu.

Yapay Zeka

4) Erken kanser ve Bel Ağrısını tahmin eder

Kanser hastalığını tahmin etmek için AI kullanımında, bir kişinin DNA’sından bilgi edinilerek yapılmaktadır. Yapay zeka birinin genetiğine bağlı olarak karşılaşabileceği kanserleri ve hastalıkları tespit etmek için bir vücut taraması yapar.

AI programlı bilgisayar kullanımı, bel ve sırt ağrısı veya siyatik ağrısı sorunlarını tespit etmek için  kullanılır. Ayrıca hastaya sırt ağrısı için en iyi ofis koltuğu kullanımı, masaj, egzersizler ve Yoga ipuçları gibi önerilerde bulunur. 

5) Sağlık İzleme

AI teknolojisi ile sağlık izleme, akıllı saatler ile kullanıcının kalp atış hızını ve aktivite seviyesini izleyebildiği Smartwatch’a uygulanan teknolojiyle günümüzde görülmektedir. Gelecekte, bir akıllı saat kullanıcının hasta olması durumunda doktorlar için veri kaynağı olabilecek kullanıcı alışkanlıkları bilgilerini kaydedebilir.

Bu da ilginizi çekebilir: Nanoteknoloji Geleceğin Yapay Zekasını İnşa Edebilir mi?

Kaynak: readwrite

Kübra Çorluk tarafından yazıldı.

Maltepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun olduktan sonra kendisini içerik editörlüğü, yazarlık, SEO uyumlu makale yazımı alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlere editörlük ve SEO danışmanlığı yapmakta olan Kübra, KoinSaati ailesiyle tanıştıktan sonra kriptoparalar, Blockhain gibi pek çok alanda kendini geliştirerek tecrübe kazandı. Şuan da KoinSaati'inde "içerik editörü" ve "sosyal medya uzmanı" olarak çalışmalarını sürdürüyor.

LOCGAME

LOCGame Önemli Güncelleme: Oyun Gelişimi, İlerleme, Teknoloji Ekibi, Web Sitesi ve Yol Haritası

Blockchain oyunları

Hangi Blockchain Oyunlarından Para Kazanabilirsiniz?