in , ,

Yakında Piyasaya Çıkacak Yeni Blockchain Ağları

Blockchain içerisinde Layer 1, on-chain işlemlerden sorumlu ana blockchain ağıdır. Layer 2 ise off-chain işlemlerden sorumlu bağlı ağdır. Bu yazıda yakında piyasaya sürülecek Layer 1 blockchain ağlarını paylaşacağız.

Minima

Minima, mobil ve IoT cihazlarında çalışacak kadar kompakt hale getirilerek mümkün olduğunca çok kişinin erişebilmesi için tasarlanmış bir blockchain ve eşler arası ağdır. Eksiksizdir, kuantuma dayanıklıdır ve her bir kullanıcısı tarafından güvence altına alınmıştır.

Minima ağı, insanların veya cihazların, üçüncü şahıs müdahalesi olmaksızın doğrudan ve güvenli bir şekilde değer veya bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlayacaktır. Minima’nın kontrol merkezi yoktur. Çünkü her kullanıcı, sadece bir mobil uygulama indirerek ağa eşit bir katılımcı olarak katkıda bulunur.

Bockchain

Minima blockchain’i Minima token’ını para birimi olarak kullanır. Minima ağındaki herhangi bir katılımcıya eşler arası değer aktarımını sağlayan bir değer deposu ve değişim aracıdır.

Aptos

Aptos Labs olarak da bilinen Aptos, ölçeklenebilir bir Layer-1 blockchain oluşturmaya odaklanan bir Web3 girişimidir.

Aptos hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için; Aptos (Aptos Coin) Nedir?

Aptos’un vizyonu, Web3’ün ana akım olarak benimsenmesini sağlayacak ve gerçek dünyadaki kullanıcı sorunlarını çözmek için merkeziyetsiz uygulamalardan oluşan bir ekosistemi güçlendirecek bir blockchain sunmaktır. Misyonu, esnek ve modüler bir blockchain mimarisi sağlayarak blockchain  güvenilirliği, güvenliği ve performansında en son teknolojiyi geliştirmektir. Bu mimari, sık yükseltmeleri, en son teknoloji gelişmelerinin hızlı bir şekilde benimsenmesini ve yeni ve gelişmekte olan kullanım durumları için birinci sınıf desteği sağlamalıdır.

5ireChain

5ire, Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedefleri göz önünde bulundurularak sıfırdan inşa edilmiş beşinci nesil bir blockchain ekosistemidir. 5ire, dünyanın ilk sürdürülebilir blockchain’i olan 5ireChain’i içerir; 5ire VC, 5ire’ın risk sermayesi kolu; ve 5ire’ın araştırma ve geliştirme merkezi olan 5ire Labs.

5ire, akıllı sözleşme ve ESG sıralama hizmetlerine sahip ölçeklenebilir ve merkeziyetsiz sürdürülebilir bir açık kaynaklı blockchain’dir. Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemini hızlandırmaya yardımcı olmak için Etki ve SDG ile ilgili kalkınma için bir blockchain ekosistemidir. 5ire, topluluk merkezli teknolojik çözümler bulmaya ortak bir tepki olarak oluşturulmuştur. BM’nin sürdürülebilirlik hedeflerine yönelik çalışmaya adanmış bir çekirdekle destekleniyor.

Celestia

Celestia, herkesin minimum ek yük ile kendi blockchain’ini kolayca dağıtmasını sağlamak için oluşturulmuş modüler bir fikir birliği ve veri ağıdır.

Celestia, tek işi işlem sipariş etmek ve yayınlanan verilerin mevcut olduğunu doğrulamak olan benzersiz bir Layer-1 blockchain’dir. Bu, barındırma uygulamaları için özel blockchain’lerin bunun üzerine dağıtılmasına izin verir. Bu yaklaşımı benimseyen Celestia, önceki blockchain tasarımlarıyla eşsiz olan ölçeklenebilirlik, esneklik ve birlikte çalışabilirlik özelliklerini elde ediyor.

Linera

Linera, Web2 performansını ve güvenilirliğini Web3’e getiriyor. Linera blockchain’i, düşük gecikmeli blockchain yaklaşımını genelleştirmeyi ve üretime taşımayı, çoğu hesap tabanlı işlemin bir saniyenin çok kısa bir sürede onaylanmasını sağlamayı hedefliyor.

Blockchain

Linera projesi, doğrusal ölçeklendirmeye uygun yeni bir yürütme modeli geliştirecek ve teşvik edecektir. Böyle bir modelde, ayrı kullanıcı hesaplarındaki işlemler, varsayılan olarak eş zamanlı olarak yani ayrı yürütme dizilerinde çalışır. Bu şekilde, her doğrulayıcıya yeni işlem birimleri eklenerek yürütme her zaman ölçeklenebilir. Geleneksel Web2 mimarilerinde, “işçiler” veya “parçalar” olarak bilinen bu tür ek işlem birimleri, talep üzerine veri merkezlerinde veya bulut sağlayıcıları tarafından sağlanır.

Sui

Sui, içerik oluşturucuların ve geliştiricilerin Web3’teki bir sonraki milyar kullanıcıya hitap eden deneyimler oluşturmasını sağlamak için sıfırdan tasarlanmış ilk izinsiz Layer-1 blockchain’idir. Sui, düşük maliyetle rakipsiz hız ile çok çeşitli uygulama geliştirmeyi desteklemek için yatay olarak ölçeklenebilir.

Sui, diğer blockchain sistemlerindeki validator’lere veya madencilere benzer bir rol oynayan izinsiz bir dizi validator tarafından sürdürülen akıllı bir sözleşme platformudur.

Sui, basit kullanım durumları için ölçeklenebilirlik ve benzeri görülmemiş düşük gecikme süresi sunar. Sui, çoğu işlemi paralel olarak işlenebilir hale getirir. Bu, işleme kaynaklarını daha iyi kullanır ve daha fazla kaynak ekleyerek verimi artırma seçeneği sunar.

Partisia

Partisia Blockchain, Güvenli Çok Taraflı Hesaplamanın (MPC) ticari kullanımıyla ilgili onlarca yıllık araştırmaya ve 10 yılı aşkın pratik deneyime dayanmaktadır. Partisia Blockchain’in temel bileşenleri, dünyanın önde gelen araştırmacıları ve ortakları tarafından yürütülen araştırmalara dayanmaktadır.

Temel Partisia Blockchain mimarisi, MPC gibi sıfır bilgili hesaplama kullanırken sıfır bilgi hesaplamaları için verimli bir temel ve şeffaflık ile gizlilik arasında benzersiz bir denge sağlar.

blockchain

Partisia Blockchain, bu benzersiz dengeyi iki ayrı katman ve ağ içeren bir mimari aracılığıyla sağlar:

  • Herkese açık akıllı sözleşmeler aracılığıyla programlanabilen halka açık ve şeffaf bir blockchain katmanı,
  • Özel akıllı sözleşmeler aracılığıyla programlanabilen özel bir sıfır bilgi hesaplama katmanı.

Parallelchain

ParallelChain, 2018 yılında Ian Huang tarafından kurulan bir blockchain araştırma ve geliştirme şirketi olan ParallelChain Lab tarafından geliştirilen bir blockchain altyapısıdır.

ParallelChain, Layer-2 blockchain platformuna güç sağlar: ParallelChain Private ve ParallelChain Mainnet. İlki, belirli iş amaçları için oluşturulmuş pazara hazır yazılımlara güç sağlayan ticari yerel izinli bir platform iken ikincisi, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler kullanarak merkeziyetsiz uygulamalar oluşturup dağıtabileceği açık kaynaklı bir blockchain platformudur.

ParallelChain, Rust ve GO gibi geliştirici dostu dillerde yazılmış Turing-complete akıllı sözleşmeleri yerel olarak destekler.

Blockchain hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için YouTube videomuza göz atabilirsiniz:

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

Sportzchain Sigorta Korumalı IDO’sunu TFI’de Yapacak

Ethereum

Ethereum (ETH) Rallisine Start mı Verildi?