in

Yabancı Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu?

Yabancı Kripto Fenomenleri

Bu hafta kriptopara piyasasında önce Solana şimdi ise Cardano yeni ATH’lerine ulaştı. Bitcoin 45,000 USD yakınlarında, Ethereum 3,000 USD’nin hemen üzerinde seyrediyor. Öte yandan birçok altcoin de sert yükselişlerini sürdürüyor. Peki piyasada genel görünüm pozitif seyrederken yabancı kripto fenomenleri neler konuşuyor? Yabancı kripto fenomenlerinin gündemini sizler için yazıya taşıdık.

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin, bu hafta sadece iki tweet attı. Merkeziyetsizliğe önem veren bolca makale yayınlayan Vitalik, bu hafta da merkeziyetsiz yönetişimin gerekli olduğunu, ancak coin ile oylama yönteminin birçok tehlikesi olduğuna dair bir makale yayınladı. Twitter’dan bu makalesini takipçileriyle paylaştı.

Elon Musk

Elon Musk, bu hafta Dogecoin tweetlerine ara vermiş gibi görünüyor. Bu hafta, kriptopara piyasası yerine Space-X ve Tesla-yı konu alan tweetleriyle takipçilerine seslendi. Tweetlerinden bir tanesinde “Yapay Zeka Günü” yazan bir görsel paylaştı. Bu görsel ile Tesla’nın “Yapay Zeka Günü” etkinliğine atıfta bulundu.

CZ

CZ her zaman olduğu gibi bu hafta da oldukça fazla tweet attı. Bloomberg’te yayınlanan, kendisiyle regülasyonlar hakkında yapılan röportajı takipçileriyle paylaştı. Bunun dışında, Binance, eski bir ABD Hazine icra müfettişini küresel kara para aklama raporlama görevlisi olarak atayarak, artan düzenleyici incelemeyi yatıştırma çabalarında bir adım daha attı. CZ ise bu gelişme ile ilgili Coindesk haberini takipçilerine duyurdu.

Bu gelişmelerle beraber bazı hayat ipuçları veren birkaç tweet’le daha takipçilerine seslendi. Bu tweet’lerden bir tanesinde şu sözler yer aldı:

“Seni ilgilendiren şeyi sen seçmezsin, o seni seçer. Öğrenin, sıkı çalışın ve şanslı olmaya hazır olun.”

Jack dorsey

Jack Dorsey bu hafta senatör Elizabeth Warren’a açık mektup olarak yazılan bir medium yazısını paylaştı. Paylaşımını yaparken, Nijeryalı’ların %32’sinin Bitcoin sahibi olduğunu ve bunun dünyadaki en yüksek oran olduğunu yazdı. Bunun dışında Bitcoin’in enerji kullanımının neden problem olmadığını açıklayan bir makaleyi retweet yaptı.

Justin Sun

Justin Sun bu hafta sık sık TUSD (Trust Token platformu tarafından üretilen, ismi TrueUSD olan bir stablecoin’dir. 2018 yılında çıkarılmıştır.) hakkında tweetler attı. Attığı bir tweet’te 7/24 tasdik raporu sunabilen tek stablecoin’in TrueUSD olduğunu söyledi.

Pompliano

Twitter’da 1 milyon takipçisi bulunan Pomp, Bitcoin ve Lightning Network’ün ne kadar güçlü olduğunu belirten bir tweet attı. Bununla beraber sık sık Bitcoin tweet’leri atan Pomp, tweet’lerinden birinde Bitcoin’in sansüre dayanıklı bir para olduğunu söyledi. Bununla beraber The Best Business Show isimli programda CBDC’lerin önlenemez olduğunu söyledi.

Erik Voorhees

Shapeshift.com’un CEO’su olan Erik Voorhees, twitter’da 500binin üzerinde takipçiye sahip. Bu hafta attığı bir tweet’te geleneksel finans ile kripto dünyasını karşılaştırdı. Geleneksel finansı şeffaf olmaması ve otoriteleri bulundurması ile eleştirirken, kripto finansının otoriteye ihtiyaç duymayan şeffaf yapısına dikkat çekti.

Attığı bir başka tweet’te ise her finansal topluluğun kısa sürede yeni bir kötü yarattığına dikkat çekti. Bunu söylerken 100 yıl boyunca fiat para maksimalistlerinin altına karşı olduğunu, 12 yıl boyunca altın maksimalistlerinin Bitcoin’e karşı geldiğini, son birkaç yıldır Bitcoin maksimalistlerinin Ethereum’a karşı geldiğini, bu yıl içerisinde ise Ethereum maksimalistlerinin BSC veya Solana’ya karşı geldiklerini söyledi.

Ivan on Tech

Ivan on Tech’in bu hafta gündemin Cardano’nun ATH yapması vardı. Sık sık polygon tweetleri de atan Ivan on Tech, “sıradaki MATIC mi?” tweeti atarak takipçilerine seslendi. Bunun dışında NFT’lere olan ilgisi tweetlerinden açıkça anlaşıldı.

 

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Verge

Verge (XVG) Halving’i Bugün Gerçekleşiyor: Verge Nedir?

Bitcoin

Bitcoin, Dijital Göçebeler ve Vatandaşlığın Değişen Temelleri